Nowoczesny dom jednorodzinny „Efektywny Dom Plus” w Berlinie wytwarza więcej energii niż zużywa. Niewykorzystaną energię domowa elektrownia magazynuje w wysokowydajnych akumulatorach, tak zwanych bateriach litowo-jonowych. Magazyn o pojemności mocy 40 kW składa się z używanych akumulatorów samochodowych elektrycznego BMW Mini i jest bezpiecznie umieszczony obudowie zewnętrznej Rittal.
Mój dom, moja stacja tankowania – tak można określić projekt „Efektywny Dom Plus", prowadzony w stolicy Niemiec. Za zarządzanie budynkiem oraz klimatyzację dba wyrafinowana technika, odpowiedzialna za utrzymywanie zapotrzebowania na energię na możliwie najniższym poziomie. Instalacja solarna o wielkości ok. 160m2 – rozmieszczona na dachu i na powierzchniach fasady – wytwarza rocznie 16000 kW prądu, który po odjęciu aktualnego zużycia własnego jest magazynowany w bateriach obudowy zewnętrznej Rittal. Obudowa z serii CS Toptec została zastosowana dlatego, ponieważ akumulatory muszą mieć zapewnioną optymalną ochronę przeciwpożarową, gwarantowaną przez produkt Rittal.
Zainstalowana moc odpowiada 7280 akumulatorom do notebooka. W tym rozwiązaniu magazynu energii próbuje się znaleźć odpowiedź między innymi na pytanie, jak długo wysłużone akumulatory samochodowe mogą efektywnie funkcjonować w swoim „drugim życiu”.
Efektywny Dom Plus w Berlinie - prezentacja projektu Effizienzhaus Plus:
Niezawodna, kompaktowa oraz nierzucająca się w oczy obudowa outdoor Rittal z serii CS Toptec - poza używanymi akumulatorami samochodowymi - dodatkowo integruje również technikę sterującą oraz komunikacyjną, a także 3 inwertory akumulatorowe. Ich zadanie polega na ładowaniu akumulatorów wówczas, gdy wytwarzanie energii solarnej jest wyższe, niż jej zużycie. W odwrotnym przypadku akumulatory przejmują zasilanie trójfazowe. Gdy generowanie prądu przekracza zapotrzebowanie własne, początkowo ładowane są akumulatory dwóch samochodów elektrycznych, a dopiero potem prąd oddawany jest do sieci.
Aby technika „elektrowni-magazynu“ mogła niezawodnie pracować również w gorących miesiącach letnich oraz przy wysokich mocach traconych zainstalowanych urządzeń, dwudrzwiowa obudowa CS Toptec jest wyposażona w dwa wymienniki ciepła typu powietrze-powietrze. Ponadto dwuścienna konstrukcja obudowy ze szczelinami wentylacyjnymi na górze i na dole zapewnia efekt kominowy sprawiający, że przy nasłonecznieniu zimne powietrze jest stale zasysane od dołu i prowadzone do góry.
Do magazynowania energii Rittal dostarczył dopasowaną kolorystycznie do budynku obudowę outdoor z serii CS Toptec
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
"wytwarza rocznie 16000 kW prądu"?
Chyba kWh.
Pojemność mocy?