We Wrocławskim Parku Technologicznym uruchomiono właśnie instalację wytwarzającą równocześnie prąd, ciepło oraz chłód. Innowacyjne rozwiązanie wdrożyli pracownicy Kogeneracji wraz z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej.
Gdy na dworze jest zimno, urządzenia zainstalowane we Wrocławskim Parku Technologicznym działają jak nowoczesny system ogrzewania. Z kolei kiedy latem we wnętrzach doskwierają upały, system zmienia się w wydajne źródło chłodu zasilające urządzenia klimatyzacji. A do tego przez cały rok jest wytwarzana energia elektryczna w takiej ilości, jakiej potrzeba do zasilenia kompleksu technologicznego, przy którym ją zbudowano.
–Trigeneracja to rozwiązania na miarę XXI wieku – zapewnia wicedyrektor ds. handlu i rozwoju Bogusław Rybacki z wrocławskiej Kogeneracji, która stworzyła instalację wspólnie z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej.
– W odróżnieniu od kogeneracji, czyli procesu jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, dzięki trigeneracji powstaje także chłód. Instalacja wykorzystuje silnik zasilany gazem ziemnym, który napędza generator prądu. Ciepło odzyskiwane jest ze strumienia gazów wylotowych oraz z bloku silnika. Natomiast chłód powstaje poprzez wykorzystanie odzyskanego ciepła do produkcji „wody lodowej” w procesie absorpcji – tłumaczy Bogusław Rybacki.
W Polsce trigeneracja jest rozwiązaniem idealnym na upalne lata, zwłaszcza w coraz liczniej powstających biurowcach, wyposażonych w centralne instalacje klimatyzacji.
– Paradoksalnie obecnie największe zapotrzebowanie na energię elektryczną obserwujemy latem, kiedy podczas gorących dni urządzenia klimatyzacyjne pracują z pełną mocą. Równocześnie elektrownie, a w szczególności elektrociepłownie mają kłopoty z zagospodarowaniem ciepła wytwarzanego w kogeneracji i muszą ograniczać produkcję energii elektrycznej. Trigeneracja rozwiązuje ten problem – pozwala na zrównoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło w okresie letnim i w konsekwencji zapobiega potencjalnemu załamaniu się dostaw energii elektrycznej (tzw. blackout) w upalne dni – mówi prof. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej.
Instalacje trigeneracyjne już od lat z powodzeniem stosowane są w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i południowych krajach Europy, cechujących się bardzo ciepłym klimatem.
– Ta we Wrocławskim Parku Technologicznym jest pierwszą instalacją tego typu w Polsce. Co więcej, będzie ona stale badana pod kątem optymalizacji oraz warunków ekonomicznych i technologicznych funkcjonowania systemu na dużej przestrzeni – podkreśla Marek Winkowski, wiceprezes WPT.
To również technologia przyjazna dla środowiska, ponieważ daje najlepsze efekty w wykorzystaniu energii paliw, tym samym ograniczając emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. W najbliższej przyszłości urządzenia trigeneracji mają być zastosowane m.in. w nowopowstającym wrocławskim szpitalu wojewódzkim na Stabłowicach.
Źródło: Kogeneracja S.A.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |