Wycofanie żarówek ze sprzedaży ma przynieść 5 mld euro oszczędności rocznie - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - ŚWIETLÓWKI - ŻARÓWKI - RETROFITY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wycofanie żarówek ze sprzedaży ma przynieść 5 mld euro oszczędności rocznie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wycofanie żarówek ze sprzedaży ma przynieść 5 mld euro oszczędności rocznie

Wycofanie żarówek ze sprzedaży ma przynieść 5 mld euro oszczędności rocznie
fot. enviroireland.com

Miejsce tradycyjnych żarówek zajmują energooszczędne zamienniki. Najpierw ze sklepów zniknęły żarówki o mocy 100 W i więcej, następnie 75-watowe, 60-watowe i wreszcie – o mocy 40 W i mniej. Od 1 września w całej Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz produkcji i importu tradycyjnych żarówek. Ma to przynieść oszczędności rzędu 5 mld euro rocznie.

Zastąpienie lamp żarowych energooszczędnymi świetlówkami ma przynieść korzyści zarówno środowiska, jak i dla portfela konsumentów. Jak podkreślają eksperci, inwestycja w nowe, droższe źródła światła szybko się zwróci. Zużywają one mniej prądu i są znacznie bardziej trwałe niż tradycyjne oświetlenie.

- Świetlówka energooszczędna zużywa 5 razy mniej energii niż zwykła, tradycyjna żarówka. Dodatkowo świeci 10 razy dłużej. Oszczędność, jaką możemy wygenerować stosując świetlówki energooszczędne albo typu LED, jest więc ogromna – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.

Efektywność energetyczna takich żarówek jest znacznie większa. Diody LED-owe i świetlówki kompaktowe osiągają sprawność energetyczną wynoszącą do 85%.

- Standardowa żarówka tylko 5% energii przekształca w światło, pozostała jest marnowana w postaci ciepła. Świetlówki energooszczędne oraz typu LED nie produkują energii cieplnej, więc jej cała moc wykorzystywana jest do produkcji światła – twierdzi Katarzyna Guzek.

Im więcej energii zostaje zużyte, tym więcej dwutlenku węgla dostaje się do atmosfery. To także wiąże się z większymi kosztami prądu dla gospodarstw domowych. 

- W Polsce używamy ok. 240 milionów żarówek. Jeśli każda z nich zostanie zastąpiona świetlówką kompaktową, energooszczędną lub typu LED, będziemy mogli zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. To wpłynie korzystnie na nasze portfele – zapłacimy mniejsze rachunki za prąd i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych, do czego jesteśmy zobligowani dyrektywami unijnymi – przekonuje przedstawicielka Greenpeace.

Potwierdza to badanie Home Broker. Wymiana w mieszkaniu żarówek na energooszczędne może przynieść oszczędność na poziomie 250 zł rocznie. Jak podają analitycy firmy, tam, gdzie światło zapala się często i na krótko, optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED-owe. Z kolei w najczęściej wykorzystywanych pomieszczeniach większe oszczędności przyniosą świetlówki kompaktowe.

newseria.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (6)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Dobrym wyborem jest żarówka halogenowa o kształcie tradycyjnej żarówki. Świeci ładniejszym, ciągłym światłem i jest tańsza w użyciu (wliczając koszt zakupu). Dobry ekonomicznie i jakościowo wybór dla tradycjonalistów. A różnica mniej więcej taka jak między silnikiem z gaźnikiem a silnikiem z wtryskiem. Polecam zapoznanie się z obliczeniami kosztów użycia: [url="http://cenaon.pl/index.php?p=1_5_Ciekaw
ostki"]Przewaga żarówki halogenowej[/url]
No avatar
Gość
Niestety muszę zachwyty tego artykułu zanegować. Na wstępie zaznaczę, że jestem absolwentem kierunku ochrona środowiska pracującym w wyuczonym zawodzie (co jest rzadkością) więc "coś tam wiem".
1. Niestety deklarowana żywotność świetlówek energooszczędnych jest znacznie przesadzona o ile drogie świetlówki wysokiej klasy mają nieco większą żywotność od klasycznych to cała masa tanich świetlówek dostępnych w supermarketach rzadko dorównuje żarówkom tradycyjnym podczas gdy koszt środowiskowy ich wyprodukowania jest znacznie wyższy a odpady po nich pozostające bardziej obciążają środowisko (niestety świadomość użytkowników jest wciąż niska i świetlówki takie trafiają do strumienia odpadów komunalnych).
2. Niestety muszę obalić też mit oświetlenia w technologii LED. O ile same diody są bardzo trwałe i ich żywotność znacznie przewyższa żywotność tradycyjnych żarników to niestety nie dotyczy to elektroniki wbudowanej w takie źródło oświetlenia. Na skutek skoków napięcia następuje bardzo szybkie uszkodzenie elektroniki i śmierć urządzenia (mimo sprawności diod). Często zawodzą też miejsca lutowania w związku z czym jak powyżej mimo sprawności podzespołów urządzenie staje się bezużyteczne. Żarówki takie są bardzo skomplikowane a ich wyprodukowanie pochłania masę surowców i energii przynosząc mizerny efekt ze względu na dużą awaryjność natomiast konstrukcja ma charakter nienaprawialny co stoi w sprzeczności z ideą oszczędzania zasobów. Żarówki tego typu miałyby sens gdybyśmy wykorzystywali niskonapięciowe sieci energetyczne 12 - 24V (co jest niemożliwe przy scentralizowaniu źródeł zasilania).
3. Szkody zdrowotne. Niestety na własnym organizmie czuję szkody wynikające z pseudo oszczędności. słabnący wzrok i coraz dolegliwości neurologiczne oto bonus słabego światła. Niestety nie można ufać opisom na opakowaniach a producenci notorycznie wprowadzają nas w błąd podając równoważniki mocy świetlnej. Proszę sobie sprawdzić jak wygląda pokój oświetlony tradycyjną żarówką 100W (są dostępne jako żarówki specjalnego przeznaczenia) i wkręcić w to samo miejsce substytut o konsumpcji energii rzędu 27W (rzekomy odpowiednik 120W)
4. Zysk finansowy z tytułu mniejszego zużycia prądu. Niestety jest kolejnym mitem. Proszę pamiętać że straty w sieci mogą sięgnąć nawet 30% dodatkowo największymi odbiornikami prądu nie są żarówki a maszyny przemysłowe o mocy liczonej w kW. Sieci przesyłowe bardzo powoli podlegają modernizacji w związku z czym straty nie maleją więc to co zaoszczędzimy producenci energii i tak odzyskają sobie w postaci tzw opłat stałych.
No avatar
Gość
Rozumiem gigantyczną oszczędność energii (po prostu perpetum mobile) ale:

1.co będzie jeśli stłucze mi się żarówka z metalami ciężkimi w środku
a moje dziecko zliże rtęć czy kadm z podłogi, a zatrucie środowiska?

2. co będzie z moim wzrokiem czy ktoś raczył sprawdzić jakie są skutki używania nowego typu oświetlenia

3. Jestem teraz w Andorze i zajadam się zakazanymi podobno przez urzędników z Unii (bo za krótkie) słodkimi bananami z Wysp Kanaryjskich. Co urzędnik ma do banana i żarówki ? Rozumiem, nudzi się ale dlaczego moim kosztem.
No avatar
Marcin24
Wszędzie ten sam artykuł, powielany do znużenia... Trzeci raz go przeczytałem, ciągle mając nadzieję na coś nowego.

Temat oczywiście uważam za ważny i potrzebny do poruszania. Szkoda jednak, że już siedzimy z ręką w nocniku, niebieskim nocniku z 12 gwiazdkami...
No avatar
Gość
ponieważ greenpeace nie jest organizacją ekologiczną tylko lobbistyczna.
No avatar
nicolaus
Dlaczego Pani z Greenpeace'u zachwala energooszczędność świetlówek, ale zapomina o zawartości rtęci i kłopotliwej utylizacji tego cudownego oświetlenia?
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl