Firma Horner APG, której przedstawicielem w Polsce jest ASTOR, zrobiła krok w kierunku większych, bardziej wymagających systemów. Wszystko to za sprawą nowej platformy sprzętowej, która jest znacznie bardziej wydajna od stosowanej dotychczas w rodzinach XL, QX oraz NX. Najmłodszy członek dynastii sterowników Horner oznaczony został symbolem ZX.
Z nową platformą sprzętową idą nowe możliwości i potencjalnie nowe rynki dla firmy Horner. Idea pozostaje niezmienna – nowa seria ZX w dalszym ciągu służy integracji panelu operatorskiego wraz ze sterownikiem PLC oraz cechuje się rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi. Różnica pomiędzy nową a już znanymi seriami leży w możliwościach technicznych, wydajnościowych i jakościowych.
Patrząc na serię ZX, daje się zauważyć, że adresatem nowego urządzenia jest inny segment odbiorców. Aluminiowo-stalowa konstrukcja, wysoka jakość wykończenia i ekran operatorski o rozdzielczości Full HD zdradzają nową klasę rozwiązania. Dostępne w ramach serii trzy modele z ekranami operatorskimi o przekątnej 7", 15" i 22" pozwalają na optymalny dobór sterowników, w zależności od potrzeb użytkownika. Wysoka rozdzielczość (nawet 1920 x 1080 pikseli), w połączeniu z podświetleniem LED nadaje wyświetlanym obrazom wysoką jakość, a dotykowa matryca ułatwia obsługę panelu.
Do najważniejszych wyróżników serii ZX należą:
– Możliwości komunikacyjne to mocna strona wszystkich produktów Horner APG i nie inaczej jest w przypadku nowej serii ZX. W podstawowym wyposażeniu ZX dostaniemy także dwa niezależne porty sieci CsCAN, które z powodzeniem można wykorzystać do połączenia kilku sterowników w sieć, pozwalając na wymianę danych pomiędzy nimi w trybie peer-to-peer – komentuje Piotr Adamczyk, menadżer produktu w firmie ASTOR.
– Drugi port CsCAN może posłużyć jako interfejs komunikacyjny pomiędzy urządzeniami ZX a układami oddalonymi IO SmartStix oraz SmartBlock. Standardem w ZX są również 2 lub 3 niezależne porty szeregowe, w zależności od modelu sterownika. Ofertę opcji komunikacyjnych uzupełniają 4 wbudowane porty USB, obsługujące wymienne nośniki danych oraz urządzenia peryferyjne – dodaje Piotr Adamczyk.
Do standardowego wyposażenia każdego urządzenia z serii ZX należy port wideo, pozwalający na zduplikowanie na zewnętrznym monitorze obrazu, wyświetlanego aktualnie na ekranie operatorskim. Łatwo i bez żadnych nakładów finansowych można zrealizować w ten sposób redundancję ekranów operatorskich. W sterownik wbudowany jest także port audio, pozwalający na podłączenie zewnętrznych głośników, przydatnych do akustycznego ostrzegania operatora o pojawiającej się awarii czy zagrożeniu.
Zaskakująca w bogactwie nowych możliwości, jakie niosą za sobą sterowniki serii ZX, jest bardzo atrakcyjna cena.
Więcej o możliwościach rozwiązania w serwisie internetowym firmy ASTOR na stronie sterowników PLC Horner serii ZX zintegrowanych z panelem.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |