W Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjnym w Ustroniu powstaje instalacja fotowoltaiczna o mocy docelowej 63,36 kWp. Koszt szpitalnej instalacji wyniesie około 2 mln zł. Inwestycję sfinansowano w połowie ze środków własnych, resztę uzyskano przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Składająca się z 264 monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy 240 Wp każdy instalacja będzie produkowała ok. 50 MWh energii elektrycznej. Zostanie umieszczona na dachu oraz elewacji budynku głównego szpitala, wzbogacając jego nowoczesną architekturę. Ogólna powierzchnia paneli słonecznych wyniesie 439,56 m2.
Generowana przez elektrownię energia elektryczna w całości zostanie wykorzystana przez szpital. Planowana roczna oszczędność wynikającą z wytwarzania energii elektrycznej wraz ze sprzedażą świadectw energetycznych OZE będą finansowym wsparciem dla szpitala. Redukcję emisji CO2 oszacowano na ok. 52 tony.
To już kolejna tego typu inwestycja wykorzystująca energię słoneczną w województwie śląskim. Największą jest instalacja kolektorów słonecznych przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Z kolei pierwszą fotowoltaiczną instalację w województwie śląskim zamontował na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie ks. proboszcz Józef Lenda.
- To inspirująca mnie rozmowa, którą przeprowadziłem z ks. Lendą legła u podstaw naszej inicjatywy utworzenia elektrowni szpitalnej, za co serdecznie mu dziękuję - powiedział dr n med. Ryszard Wąsik, dyrektor szpitala.
Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu zrealizuje dzięki szpitalnej elektrowni pełny program termomodernizacyjny, co powinno poprawić jego kondycję finansową.
Źródło: slaskie.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |