Elektrownie węglowe głównie w krajach rozwijających się - WĘGIEL - ENERGETYKA - CHINY - CZYSTE TECHNOLOGIE WĘGLOWE - CCS - INDIE - ELEKTROWNIE WĘGLOWE - ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ - FROST & SULLIVAN - USC
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Elektrownie węglowe głównie w krajach rozwijających się
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektrownie węglowe głównie w krajach rozwijających się

Elektrownie węglowe głównie w krajach rozwijających się
fot. Arnold Paul. Wikimedia Commons

Energetyka: Dojrzałe rynki powoli rezygnują z węgla - globalne zapotrzebowanie będzie napędzane przede wszystkim przez Chiny i Indie

Świat w ciągu następnych 25 lat, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię, stanie się coraz bardziej zależny od różnych źródeł, w tym węgla. Według prognoz globalna produkcja energii wzrośnie z 21 224 terawatogodzin (TWh) w 2010 roku do 33 370 TWh w 2030 r. Udział węgla w rynku energii zwiększy się w krajach rozwijających się, ponieważ jest to jedno z najtańszych źródeł energii, którego obfite rezerwy znajdują się w USA, Rosji, Chinach, Australii i Indiach.

Z najnowszej analizy firmy doradczej Frost & Sullivan pt. Globalne perspektywy dla rynku pozyskiwania energii z węgla, wynika, że sektor ten będzie się gwałtownie rozwijał w Chinach osiągając całkowitą moc elektrowni węglowych rzędu 945 GW w 2020 roku i 1 040 GW w 2030 roku. W Indiach prognozowane wartości wynoszą 201 GW w 2020 r. i 267 GW w 2030. Wewnętrzne zapotrzebowanie na energię oraz braki mocy będą kluczowymi czynnikami wpływającymi na rozwój rynku w tych obu krajach.

- Ameryka Północna i Unia Europejska nadal pozostaną kluczowymi rynkami dla węgla w związku z likwidacją znaczących jednostek wytwarzania mocy. To oznacza pojawienie się dużych zamówień w zakresie produkcji energii, pozwalających zastąpić zlikwidowane jednostki. Jednakże perspektywy dla generowania energii z węgla w Europie i Ameryce Północnej nie są obiecujące z powodu możliwości wprowadzenia bardziej restrykcyjnych regulacji, niepewności dotyczących cen uprawnień do emisji oraz rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2 (ang. carbon capture and storage, CCS), a także rosnących kosztów inżynieryjnych, budowy i konstrukcji (ang. engineering procurement and construction, EPC) oraz niskich cen gazu – stwierdza Harald Thaler, dyrektor ds. przemysłu z londyńskiego biura Frost & Sullivan.

Czynniki te zniechęcają inwestorów do inwestowania w nowe elektrownie w Ameryce Północnej i UE. W Azji daje się zaobserwować tendencję odwrotną: stale dokonywane są duże inwestycje w nowe elektrownie; istnieje również znaczący potencjał rozbudowy elektrowni już istniejących, które często mają mniej niż 10 lat. Przewiduje się, że zwiększone zainteresowanie węglem będzie się utrzymywać w Azji przez kolejnych 10 lat.

- Chiny, Indie oraz pozostała część Azji są kluczowymi obszarami dla inwestycji związanych z pozyskiwaniem energii z węgla w nadchodzącej dekadzie. Przewidywany duży wzrost zapotrzebowania na elektryczność oraz niskie koszty produkcji sprawiają, że region ten staje się atrakcyjny zarówno dla graczy wewnętrznych, jak i globalnych – wyjaśnia Harald Thaler.

Indonezja i Wietnam będą głównymi krajami zgłaszającymi zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z węgla. W Japonii i Korei możliwości rynku będą ograniczone, natomiast Australia posiadająca duże zasoby paliw kopalnych będzie doświadczać dużego wzrostu. Rosnące zapotrzebowanie wewnętrzne i konieczność zastąpienia starzejącej się infrastruktury będzie wpływać również na wzrost zapotrzebowania na energię z węgla w Rosji.

W krajach Bliskiego Wschodu zależność od ropy i gazu, a w Ameryce Południowej – od elektrowni wodnych oraz brak infrastruktury i politycznej stabilności w Afryce będą ograniczały perspektywy dla rynku generowania energii z węgla w tych regionach.

Działania w Europie i Ameryce Północnej będą skupione przede wszystkim na inwestycjach w istniejącą już bazę. Nowe inwestycje będą niewielkie aż do momentu, gdy klimat inwestycyjny stanie się bardziej stabilny.

- Problemy związane z finansowaniem dużych elektrowni zasilanych węglem prawdopodobnie znikną wraz z powrotem zapotrzebowania na energię elektryczną w regionach wschodzących. Poziom zamówień na elektrownie parowe w Europie wzrośnie w ciągu kilku najbliższych lat, ponieważ w niektórych krajach dotkniętych koniecznością likwidacji elektrowni, wynikających z postanowień Dyrektywy w sprawie kontroli emisji z dużych instalacji, pojawi się potrzeba zastąpienia utraconych możliwości generowania energii. Poziomy zamówień wzrosną również po tym, jak dowiedziona zostanie techniczna i komercyjna wydajność CCS – twierdzi Harald Thaler.

Rozwój technologii przyjaznych dla środowiska, takich jak technologia ultra-nadkrytyczna  (ang. ultra-supercritical technology, USC), CCS oraz usprawnienia pod kątem emisji związków węgla przyczynią się do wzrostu globalnego zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z węgla.

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl