Nowe rekordy na zawodach PNEUMOBIL 2012 - SPRĘŻONE POWIETRZE - WYŚCIG - PNEUMATYKA - ZAWODY - BOSCH REXROTH - PNEUMOBIL
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe rekordy na zawodach PNEUMOBIL 2012
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe rekordy na zawodach PNEUMOBIL 2012

Nowe rekordy na zawodach PNEUMOBIL 2012
fot. Bosch Rexroth

Rekordy pobite podczas V Międzynarodowych Zawodów Pojazdów Pneumatycznych Pneumobil 2012

Niepowtarzalna atmosfera otaczała piąty finał konkursu Pneumobil zorganizowany przez firmę Bosch Rexroth w Eger, na Węgrzech. Samochody napędzane sprężonym powietrzem przystąpiły do konkursu w siedmiu kategoriach. Czterdzieści jeden zespołów z czterech krajów było uczestnikami wyścigu, który okazał się być o wiele bardziej wyrównany niż kiedykolwiek wcześniej, potwierdzając tym samym rosnący, prestiż imprezy, dzięki czemu zwycięstwa w każdej kategorii były jeszcze cenniejsze.

Uczestnicy obchodzącego w tym roku swoje pięciolecie konkursu Pneumobil po raz kolejny stworzyli wizję przyszłości, potwierdzając, że powietrze – oprócz pełnienia roli życiodajnej substancji – jest również potencjalnym źródłem energii dla samochodów. Zespoły uczelni z Węgier, Czech, Polski oraz Rumunii zademonstrowały przed tłumem kibiców jak poważnie potraktowały powierzone im zadanie, udowodniając, że ich samochody na sprężone powietrze są owocem poważnego projektu inżynieryjnego. W konkursie wzięły udział trzy drużyny polskie, z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Javier González Pareja, przedstawiciel Grupy Bosch na Węgrzech, stwierdził w swojej mowie powitalnej, że konkurs Pneumobile jest jedynym w swoim rodzaju testem umiejętności i innowacyjności młodych inżynierów. 

- Konkurs ten pokazuje, że praca inżynierska nie jest działalnością oderwaną od rzeczywistości, lecz czymś czerpiącym z fundamentalnej siły wynalazczości dostępnej dla każdego. Łączy ona inteligentnego ducha badań z uzupełniającą go siłą specjalistycznych umiejętności opartych na najnowszej wiedzy. Dzisiejsza impreza po raz kolejny udowadnia, że jesteśmy na właściwej drodze, a aspiracje kolejnego pokolenia technicznej inteligencji dorównały wysiłkom na rzecz tworzenia przyszłości firm należących do Grupy Bosch - dodał González Pareja. 

Zwycięzcy Pneumobil 2012

Zwycięzcy Pneumobil 2012

W tym roku po raz kolejny zespoły zmierzyły się w pięciu kategoriach. W kategorii "Distance" (odległość), w której pojazdy musiały przebyć możliwie najdłuższy dystans na pojedynczym cylindrze sprężonego powietrza, najdalej dotarł zespół Metalmobil, z Uniwersytetu Patru Maior w Rumunii: pojazd tego zespołu pokonał dystans 9 163 metrów.

W kategorii "Capability" (potencjał), pojazdy na sprężone powietrze, wraz z kierowcami, musiały wykazać się maksymalną wydajnością na torze o wysokich wymogach technicznych. W tym roku linię mety przekroczył jako pierwszy pojazd zespołu Debreceni Széllovagok, z Uniwersytetu Debrecen na Węgrzech. Pierwsze miejsce w silnie obsadzonej kategorii "Acceleration" (przyspieszenie) zajął pojazd zespołu MK Laren z Uniwersytetu Szeged na Węgrzech, pokonując trasę w 28 sekund.

Pierwsze miejsce w prestiżowej kategorii Most Original Construction (najoryginalniejsza konstrukcja) przyznano samochodowi zespołu Air-Go Pneumobile Team z Szent István University na Węgrzech, prezentującemu najbardziej zaawansowane możliwości techniczne oraz najwyższy poziom innowacyjności. Mistrzowski tytuł Rexroth Best Pneumobil 2012, który zgodnie z tradycją jury przyznało jednemu ze zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu, będzie przez następny rok należał do zespołu MK Laren.

Główny organizator konkursu, Endre Tamás, stwierdził, że pojazdy wszystkich zespołów, które dotarły do finału, charakteryzowały się podobnym, wysokim standardem technicznym. Widzom zafundowano dawkę emocji przewyższającej emocje towarzyszące wyścigom profesjonalnych samochodów z jednoczesnym zachowaniem tradycyjnego klimatu konkursu.

W tym roku, po raz pierwszy, doświadczeni weterani konkursu mieli swoją własną kategorię, tj. kategorię "Senior". Obejmowała ona absolwentów startujących w jednym z poprzednich konkursów. Za zgodą ich dawnych uniwersytetów mogli skorzystać z własnych samochodów, które musiały spełniać warunki tegorocznego konkursu. Najlepszy w tej kategorii okazał się zespół ŐSI EntRóPia, którego członkowie jeszcze bardziej rozsławili w ten sposób swoją uczelnię – Uniwersytet w Miszkolcu na Węgrzech. Kolejną nowinką była nagroda przyznana zespołowi prezentującemu najbardziej innowacyjny design kasku ochronnego. Na projektantów można było głosować na Facebooku, a zasłużeni zwycięzcy, tj. członkowie zespołu Science's Kitchen z Węgier, dumnie prezentowali swoje kaski w konkursie finałowym.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Bosch Rexroth Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 102/104, Warszawa
tel.  +48 22 738 18 00
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl