Na Syberii opracowywany jest automatyczny system adaptacyjnego oświetlenia miast. Ta nowość pozwoli nie tylko wyraźnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, ale także z czasem rozwiązać problem zatorów i korków na drogach.
System miejskiego oświetlenia zapewnia bezpieczeństwo mieszkańców miasta po zmroku, uzupełnia wygląd architektoniczny miasta, ułatwia postrzeganie informacji wizualnej. Ale oprócz pozytywnych aspektów jego działania są też negatywne – konsumpcja ogromnej ilości energii elektrycznej to znaczne koszty, zwłaszcza na Syberii, gdzie noc bywa znacznie dłuższa od dnia.
Szukanie oszczędności tam, gdzie nie ma ruchu, racjonalnie oświetlanie słabo zaludnionych miejsc, dostosowanie intensywności źródeł światła – to uniwersalne problemy administracji wielu miast. Zmodernizowany adaptacyjny system oświetlenia miasta pomoże zużywać energię elektryczną w bardziej przemyślany sposób, uważa jego projektant doktor Instytutu Kosmicznych i Informacyjnych Technologii Państwowego Uniwersytetu Syberyjskiego Jewgienij Pieriedierij.
- Na system składa się wiele urządzeń, które przy braku albo niewielkim ruchu transportu samochodowego w porze nocnej, oszczędzają energię poprzez zmniejszanie intensywności oświetlenia. Każdy węzeł wyposażony jest w nieduży moduł obliczeniowy i pamięć z mikrochipem, co pozwala bardzo szybko przetwarzać dane - mówi dr Pieriedierij.
Samo urządzenie wygląda jak zwykłe pudełko, która zawiera sterownik i komplet czujników. Czujniki rejestrują sytuację na ulicy, a sterownik błyskawicznie reguluje parametry oświetlenia. System sterowania oświetleniem, który wykorzystuje diody LED, oszczędza energię, przedłuża żywotność lamp i pozwala uniknąć zanieczyszczenia świetlnego, poprawiając jakość oświetlenia. Jednocześnie ten system może być wykorzystywany nie tylko do oświetlania tras, ale także do analizy sytuacji na drogach. Operacyjna ocena ruchu drogowego pomoże rozwiązać problem korków i zatorów, uważa Jewgienij Pieriedierij.
- Możliwości systemu w analizie natężenia ruchu drogowego pozwolą uzyskać obiektywne dane o sytuacji na drogach. Te informacje będzie można wykorzystać bez specjalnych nakładów do analizy i kierowania ruchem drogowym.
Projekt Jewgienija Pieriedieria „Automatyczny system adaptacyjnego oświetlenia miasta” w zeszłym roku został jednym ze zwycięzców konkursu na innowacje „U.M.N.I.K”. Biorą w nim udział młodzi uczeni w wieku do 30 lat, którzy są w stanie realizować swoją pracę w praktyce. W tym roku syberyjski uczony przedstawi testowy model swojego systemu w Krasnojarsku, gdzie specjaliści ocenią jego wydajność. Podobne systemy opracowują specjaliści z Europy Zachodniej i Chin.
Źródło: Głos Rosji
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |