Narciarski kask z panelem słonecznym 3D zapewni zasilanie na stoku - ELEKTRONIKA - ZASILANIE - BLUETOOTH - PANELE SŁONECZNE - ŁADOWANIE - INSTYTUT FRAUNHOFERA - FRAUNHOFER IZM - TEXSYS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Narciarski kask z panelem słonecznym 3D zapewni zasilanie na stoku
drukuj stronę
poleć znajomemu

Narciarski kask z panelem słonecznym 3D zapewni zasilanie na stoku

Narciarski kask z panelem słonecznym 3D zapewni zasilanie na stoku
fot. Fraunhofer IZM

Bezprzewodowa komunikacja i zasilanie energią słoneczną

Naukowcy z Niemiec skonstruowali kask narciarski wyposażony w system komunikacyjny, sterowany bezprzewodowo modułem Bluetooth i zasilany energią z panelu słonecznego, umieszczonego na górnej części kasku – poinformował Instytut Fraunhofera.  

Nowy rodzaj kasku, który może być wykorzystany nie tylko podczas jazdy na nartach, ale i do jazdy motocyklem, skuterem lub motorowerem, opracowali specjaliści z Technische Universitat Berlin, Fraunhofer IZM oraz firmy Texsys. Kask ma na szczycie ogniwo słoneczne, a poza tym słuchawki stereofoniczne oraz mikrofon i moduł Bluetooth.

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne urządzeń pokrywane jest przez moc pobieraną z ogniwa. Łączność ze smartfonem, np. połączenia przychodzące czy używanie odtwarzacza mp3, odbywa się bezprzewodowo, dzięki umieszczeniu modułu Bluetooth w rękawicy narciarskiej. W efekcie powstał kompletny bezprzewodowy system komunikacyjny, zintegrowany i o bardzo niewielkim ciężarze.

Naukowcy z Fraunhofer IZM użyli ogniw słonecznych o dużej wydajności, przekraczającej 20% (wydajność konwersyjna standardowych ogniw słonecznych wynosi około 15%). Ogniwa te są płaskie, z wysokiej jakości monokryształów krzemu, podzielonych na małe układy i przystosowanych do zaokrąglonego kształtu hełmu. Panel ogniw jest bardzo cienki, a jego podział na pojedyncze komórki powoduje, że nawet awaria jednej z nich obniża tylko moc ogniwa, nie wyłączając go całkowicie. Układ zamontowany w kasku obejmuje także część elektroniczną panelu oraz lekkie baterie, pozwalające na magazynowanie energii i dłuższe zasilanie sprzętu komunikacyjnego.

Jedynym problemem są różnice temperatur – ogniwa słoneczne na ogół działają dobrze w niskich temperaturach, podczas gdy wydajność baterii znacząco spada i w temperaturach poniżej zera ładowanie baterii jest raczej niemożliwe. Z kolei wysokie temperatury szkodzą zarówno panelom słonecznym, jak i bateriom – ale bateriom w nieco mniejszym stopniu. Stąd badacze z Fraunhofer IZM dodali mikroprocesorowy kontroler, umożliwiający działanie urządzenia (m.in. ładowanie) w temperaturach od minus 30oC do plus 60oC. Mikrokontroler zapewnia też pracę z maksymalną wydajnością, zależną od warunków świetlnych, przy utrzymaniu parametrów dostarczanej mocy.

Jak twierdzą naukowcy z Fraunhofer IZM takie rozwiązanie układu zasilania pozwala na umieszczenie go na wszystkich powierzchniach o skomplikowanych, krzywych kształtach, takich jak rowery, samochody, a nawet plecaki czy ubrania. Możliwe jest także wmontowanie nowych modułów komunikacyjnych i zasilających je ogniw do już istniejących urządzeń. Możliwe jest też przystosowanie do istniejących zestawów słuchawkowych umieszczonych w kaskach motocyklowych wyższej klasy czy hełmach ekip ratunkowych. Moc modułu zasilającego wynosi 2 W na wyjściu, co wystarcza też do zintegrowania z większością smartfonów dostępnych na rynku.

Na targach ISPO Munich wystawiony został w lutym prototyp kasku; urządzenia z pierwszej serii przedprodukcyjnej zostaną pokazane na konferencji połączonej z wystawą „IDTechEx Energy Harvesting & Storage Europe 2012” w Berlinie, 15-16 maja. Kaski te mają kosztować około 300 euro.

Schemat działania i komunikacji kasku z urządzeniami peryferyjnymi

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl