Budynki zeroenergetyczne bardzo drogie lub wręcz niemożliwe - PANELE FOTOWOLTAICZNE - OZE - POMPY CIEPŁA - OSZCZEDNE BUDYNKI - BUDOWNICTWO SAMOWYSTARCZALNE ENERGETYCZNIE - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - NIEMAL ZEROWE ZUŻYCIE ENERGII
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Budynki zeroenergetyczne bardzo drogie lub wręcz niemożliwe
drukuj stronę
poleć znajomemu

Budynki zeroenergetyczne bardzo drogie lub wręcz niemożliwe

Budynki zeroenergetyczne bardzo drogie lub wręcz niemożliwe

Niemal zerowe zużycie energii we wszystkich nowych budynkach do 2020 roku

Zgodnie z regulacjami UE, od końca 2020 r. wszystkie nowo oddawane budynki będą musiały mieć niemal zerowe zużycie energii. W wielu przypadkach budowa takich budynków będzie niemożliwa lub bardzo droga - mówi Paweł Warda, doradca ds. akredytacji LEED w Jones Lang LaSalle.

Dyrektywa Unii Europejskiej w tym zakresie jest dość restrykcyjna i moim zdaniem wprowadzenie jej w życie w 100 proc będzie bardzo trudne w tym czasie. W przypadku budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza indywidualnego, są techniczne rozwiązania pozwalające na spełnienie tych wymagań, problemem tu może okazać się koszt. Natomiast jeśli chodzi o budynki komercyjne, w gęstej zabudowie w mieście, to będzie bardzo trudne też z technicznego punktu widzenia - ocenia Paweł Warda, doradca ds. akredytacji LEED w Jones Lang LaSalle.

Zgodnie z dyrektywą, nowe obiekty oddawane po roku 2020 budynki powinny być netto zero energetyczne. Trwają jeszcze szczegółowe dyskusje nad definicjami, ale należy się spodziewać, że takie obiekty będą musiały się charakteryzować bardzo niską konsumpcją energii i będzie konieczne instalowanie urządzeń wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych żeby móc to zbilansować.

- Przy obecnych technologiach byłoby to dość trudne, jeżeli nie niemożliwe w wielu przypadkach, a na pewno drogie. Trudno obecnie sobie wyobrazić sytuację, że np. wielopiętrowy budynek biurowy, stojący w gęstej zabudowie w centrum miasta, będzie wytwarzał na tyle energii, aby móc zbilansować swoją konsumpcję - dodaje Paweł Warda. 

Zwraca uwagę, że oczywiście można budować budynki w sposób bardziej oszczędny i można stosować OZE, jak np. pompy ciepła, ale nie zawsze jest to możliwe na dużą skalę. 

W przypadku budynków przemysłowych i handlowych, nie leżących w gęstej zabudowie, z dużą powierzchnią dachu i działki, gdzie jest dużo miejsca na panele fotowoltaniczne czy wiatraki, spełnienie tych wymogów będzie prostsze.

Źródło: wnp.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
gościu
jak zwykle unia wie lepiej..
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl