Energia słoneczna jest tańsza, niż wynika z wielu badań - KANADA - SOLARY - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - FOTOWOLTAIKA - OZE - ENERGIA SŁONECZNA - CENY ENERGII - KOLEKTORY SŁONECZNE - INSTALACJE SOLARNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energia słoneczna jest tańsza, niż wynika z wielu badań
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energia słoneczna jest tańsza, niż wynika z wielu badań

Energia słoneczna jest tańsza, niż wynika z wielu badań
fot. Jimmy_Joe/CC/Flickr

Koszty uzyskania energii elektrycznej z kolektorów słonecznych są znacznie niższe, niż przedstawiają to różne analizy – uważają naukowcy z kanadyjskiego Queen’s University.

- Wiele badań prezentuje wyższe koszty użytkowania ogniw fotowoltaicznych, gdyż nie uwzględniają one postępu technologicznego i obniżek cen - uważa dr Joshua Pearce z wydziału mechaniki i inżynierii materiałowej Queen’s University.

Dr Pearce uważa, że systemy oparte na bateriach słonecznych są bliskie produkowania energii w cenie porównywalnej do jej tradycyjnych źródeł.

Analizy dotyczące pozyskiwania energii z solarów biorą pod uwagę różne aspekty, m.in. koszty instalacji i użytkowania, koszty kredytów, żywotność systemów, a także ilość produkowanej energii. Jednak dr Pearce podkreślił, że niektóre badania nie uwzględniają faktu, iż cena paneli słonecznych spadła o 70% od 2009 roku. Co więcej, obecne badania pokazują, że w czasie eksploatacji wydajność kolektorów spada o 0,1-0,2% rocznie, podczas gdy wiele analiz wciąż opiera się na wartości 1%.

Koszty sprzętu są szacowane w odniesieniu do kosztu jednego wata ich mocy. W jednym z badań z 2010 roku oszacowano ten koszt na 7,61 dolara kanadyjskiego, podczas gdy w analizie z 2003 roku wynosił on 4,16 dolara. Zdaniem badacza obecny koszt to mniej niż jeden dolar kanadyjski na jednego wata mocy dla większości paneli dostępnych na globalnym rynku, choć ceny systemów i instalacji są bardzo zróżnicowane.

Dr Pearce stworzył specjalny kalkulator dostępny online, dzięki któremu można policzyć prawdziwe koszty uzyskania energii słonecznej. Więcej informacji: green-its-research.ca/sustainability-calculators/solar-levelized-cost/

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl