Pierwszy w pełni elektryczny SEAT - PANELE FOTOWOLTAICZNE - NAPĘD ELEKTRYCZNY - FOTOWOLTAIKA - EV - HISZPANIA - SAMOCHODY ELEKTRYCZNE - SEAT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Pierwszy w pełni elektryczny SEAT
drukuj stronę
poleć znajomemu

Pierwszy w pełni elektryczny SEAT

Pierwszy w pełni elektryczny SEAT

Firma SEAT ogłosiła, że trwają prace nad zaprojektowanym w Hiszpanii pierwszym w pełni elektrycznym samochodem. Zeroemisyjny Altea XL Electric Ecomotive to tylko jedna z pozycji, które Hiszpański producent pragnie w przyszłości wprowadzić na rynek motoryzacyjny. Druga to Leon TwinDrive Ecomotive, samochód wyposażony w jednostkę hybrydową.

Na przestrzeni kolejnych miesięcy, firma SEAT udostępni oba te modele instytucjom rządowym w Katalonii i Madrycie. Pojazdy staną się częścią ich floty samochodowej. Pozwoli to na uzyskanie informacji zwrotnej dotyczącej obsługi samochodów i oceny potencjału produkcji pojazdów elektrycznych na szerszą skalę. Firma przewiduje, że pierwsze pojazdy elektryczne opuszczą linię montażową w roku 2015, zaś w kolejnym produkowane będą również te w pełni elektryczne.

Polityką SEAT-a jest wprowadzenie szerokiej gamy alternatywnych technologii. Dlatego też, hiszpański producent zamierza wypuścić dwa świetnie uzupełniające się modele pojazdów w tym samym czasie.

Transport elektryczny – wspólny wysiłek

Przyszłość transportu elektrycznego w Hiszpanii zależy nie tylko od pojazdów, lecz również od baterii oraz odpowiedniej infrastruktury. Z tego też powodu, SEAT, największy przemysłowy inwestor w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w Hiszpanii, kieruje projektem CENIT VERDE. Projekt ten to współpraca pomiędzy producentami, uniwersytetami, jednostkami badawczymi i Hiszpańskim Ministerstwem Nauki i Innowacji, których wspólnym celem jest, aby elektryczne samochody stały się w Hiszpanii rzeczywistością.

Altea XL Electric Ecomotive, pierwszy elektryczny samochód marki SEAT

W Hiszpanii, samochód Altea XL Electric Ecomotive przeciera szlaki w transporcie elektrycznym. Wyposażony jest on w akumulator zapewniający zasięg 135 kilometrów. Silnik o mocy 115 KM (85kW) i momencie obrotowym wynoszącym 270 Nm to gwarancja przyjemności z jazdy. Połączenie tych dwóch parametrów pozwala osiągnąć prędkość rzędu 135 km/h. Dzięki przestronnemu przedziałowi pasażerskiemu i pojemnemu bagażnikowi, elektryczna wersja modelu Altea XL jest świetnym rozwiązaniem dla rodziny lub firmy transportowej.

Co więcej, baterie umieszczono w taki sposób (pod tylnymi siedzeniami i bagażnikiem), aby nie ograniczały przestrzeni przedziału pasażerskiego. Zaawansowany system odzyskiwania energii z hamowania optymalizuje zużycie energii. Ponadto, gdy elektryczna wersja modelu Altea XL zaparkowana jest na słońcu, umieszczone na dachu ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają recyrkulację świeżego powietrza w przedziale pasażerskim, co znacznie obniża zużycie energii, która potrzebna jest w momencie uruchomienia układu klimatyzacji.

Dr Matthias Rabe, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju w firmie SEAT mówi „Przyszłość SEAT-a w transporcie elektrycznym jest pewna. Altea XL Electric Ecomotive pokazuje, jak zaawansowana jest nasza technologia”. Dodaje również , „że celowo wybrano model Altea XL, jako pierwszy elektryczny samochód. Pozwoli to nam sprawdzić liczne zastosowania samochodu.

silnik Altea XL Electric Ecomotive

Leon TwinDrive – samochód uniwersalny

Nowy SEAT stanowi przełom w dziedzinie pojazdów hybrydowych, ponieważ łączy on zalety tradycyjnego silnika spalinowego i silnika nieemitującego substancji szkodliwych. W trybie elektrycznym system TwinDrive pozwala pokonać dystans 52 kilometrów, z maksymalną prędkością 120 km/h. W trybie hybrydowym (silnik elektryczny razem ze spalinowym), zużycie paliwa wynosi jedynie 1,7 litra benzyny lub 18,5 KWh na 100 km, prędkość maksymalna to 170km/h, a emisja CO2 równa jest 39 g/km.

Według Dr Matthiasa Rabe, Wiceprezesa ds. Badań i Rozwoju w firmie SEAT „Leon TwinDrive Ecomotive jest innowacyjnym rozwiązaniem. Z technicznego punktu widzenia, samochód umożliwia jazdę w trybie elektrycznym, pozwalając równocześnie cieszyć się zaletami napędu hybrydowego”. Dodaje również, że „Dzięki dużemu zasięgowi samochodu, żaden z Klientów nie będzie musiał zmieniać swoich przyzwyczajeń związanych z podróżą”.

Altea XL Electric Ecomotive Leon TwinDrive Ecomotive

Martorell, zrównoważony zakład produkcyjny

Zaangażowanie firmy SEAT w ochronę środowiska stale rośnie. Prowadzonych jest wiele projektów, których głównym celem jest redukcja emisji CO2 i wykorzystanie zasobów energetycznych w sposób efektywny i zrównoważony. Jako przykład warto wymienić tutaj wprowadzenie przez SEAT-a EuroEnergest systemu monitorującego zużycie energii. Pozwala on wykorzystywać energię w sposób efektywny, równocześnie zmniejszając emisję spalin CO2 o 3900 ton na rok.

Dzięki takiej strategii SEAT otrzymał wiele wyróżnień. Jedną z ostatnich, a zarazem pierwszy raz przyznaną hiszpańskiej firmie, jest standard ISO 50.001, dotyczący efektywności energetycznej.

„SEAT in the Sun”, z 4 do 8 MW w krócej niż jeden rok

Jednym z najważniejszych projektów jest „SEAT in the Sun”, największy zakład z ogniwami fotowoltaicznymi w Hiszpanii i jeden z największych tego typu, jaki istnieje w europejskim przemyśle motoryzacyjnym. Równie innowacyjnym pomysłem było zamontowanie paneli fotowoltaicznych w strefach tymczasowego magazynowania samochodów marki SEAT. Po rozpoczęciu tego projektu, wydajność wzrosła dwukrotnie z 4 do 8 megawatów przez ostatnich kilka tygodni.

W następnym roku, po zakończeniu ostatniego etapu projektu, wydajność ma wzrosnąć aż do 10,6 MW. Oznacza to, że inicjatywa „SEAT in the SUN” umożliwia redukcję emisji spalin COo 6200 ton rocznie.

SEAT in the Sun

Źródło: SEAT

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl