Zjawisko migotania, wywoływane przez łopaty turbin wiatrowych to obok hałasu najczęściej wymieniany problem zgłaszany przez osoby mieszkające w pobliżu elektrowni wiatrowych. Migotanie jest uciążliwe zwłaszcza kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem i pracujące turbiny rzucają stroboskopowe cienie na znajdujące się obok zabudowania. Jest to doświadczenie porównywalne do ciągłego włączania i wyłączania światła.
Pomysł na rozwiązanie tego problemu, zaproponowany przez naukowców pracujących dla Vestas Wind Systems, wydaje się dość prosty - trzeba zatrzymać łopaty turbin do czasu kiedy Słońce zmieni swoje niskie położenie nad horyzontem i przestanie padać na zamieszkane obszary. Wiatrakami sterować miałby system z oprogramowaniem komputerowym monitorującym poziom nasłonecznienia. Jeżeli Słońce byłoby tuż po wschodzie lub przed zachodem turbina byłaby wyłączana aby nie powodować uciążliwego efektu migotania.
Technologia o nazwie Vestas Shadow Detection System oparta jest na oprogramowaniu, które oblicza cztery czynniki ryzyka: kąt i położenie słońca, odległość od elektrowni wiatrowej do potencjalnie zagrożonego efektem migotania obiektu, promień łopaty wirnika oraz wysokość usadowienia piasty turbiny od ziemi.
- Natężenie światła jest mierzone jest za pomocą dwóch czujników umieszczonych na wschodniej i zachodniej stronie wieży wiatrowej. Jeśli któryś z nich zarejestruje wysoki poziom nasłonecznienia, a drugi poziom niski, oznacza to moment rzucania dalekiego cienia tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca - mówi rzecznik Vestas Michael Holm.
Po wyliczeniu ryzyka migotania, oprogramowanie decyduje, czy turbiny powinny być czasowo wyłączone.
- Turbiny zostaną przełączone w tryb bezczynności, co oznacza, że wirnik obraca się bardzo powoli i eliminowany jest efekt migotania - mówi Bruno Mathiasen, inżynier Vestas.
Rozwiązanie jest przetestowane na turbinach Vestas w 50 lokalizacjach na całym świecie. Jego cena nie jest jeszcze znana.
Źródło: electronicsweekly.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |