W przemyśle maszynowym można zaobserwować taką sytuację: z jednej strony duże, międzynarodowe firmy, takie jak Nestle swobodnie dobierają maszyny różnych producentów do swojego parku maszynowego. Z drugiej strony, różni producenci maszyn stosują różne systemy automatyzacji maszyn, co dla użytkowników końcowych oznacza konieczność integracji niejednorodnych systemów sterowania i sieci w jedną linię technologiczną.
Najważniejszymi dostawcami automatyki, z których korzysta Nestle są takie firmy jak Siemens, Rockwell Automation, Schneider Electric i B&R. Firmy te stosują następujące protokoły sieci do komunikacji ze swoimi sterownikami: PROFINET, EtherNet/IP, SERCOS III i POWERLINK. Zespól inżynierów w Nestle w Szwajcarii przy współpracy z dostawcami systemów automatyzacji przygotowuje pilotażowe wdrożenie linii pakującej, na której będzie zaimplemntowany standard komunikacji, niezależny od dostawcy automatyki. Dzięki temu będzie można zintegrować różnorodne systemy sterowania.
openSAFETY
openSafety jest wypróbowanym i przetestowanym protokołem sieci bezpiecznej, który otrzymał certyfikat dopuszczenia do użytku w systemach o integracji bezpieczeństwa SIL 3. Stronami certyfikującymi były organizacje TUV Reheinland i TUV Sud.
Wydajne rozwiązanie bezpieczeństwa w oparciu o sieć openSAFETY wykorzystywane jest w wielu aplikacjach seryjnej produkcji od 2008 roku. OpenSAFETY jest niezależny od zastosowanej sieci Ethernet i działa ze wszystkimi protokołami dzięki zastosowaniu technologii black Channel. Oznacza to, że do przekazania informacji z zakresu bezpieczeństwa można użyć dowolnego protokołu, a informacja ta, upakowana w specjalną ramkę, jest przekazywana dalej w odpowiednim formacie.Dla celów demonstracyjnych EPSG, organizacja użytkowników sieci POWERLINK, już wdrożyła technologię openSAFETY do wszystkich systemów komunikacyjnych obsługiwanych przez Nestle tj. PROFINET, SERCOS III, ETherNet/IP i POWERLINK, oraz dodatkowo dla Modbus TCP.
„Nestle wykorzystuje automatykę i komponenty bezpieczeństwa od różnych producentów. Zintegrowany standard dla komunikacji bezpieczeństwa pozwala na niezawodny transfer danych bezpieczeństwa dla całego zakładu produkcyjnego, bez względu na producenta i jego komponenty. Dodatkowo, standard ten ułatwia prace inżynierskie pod względem projektu, uruchomienia, utrzymania i diagnostyki systemu bezpieczeństwa - wyjaśnia Bryan Griffen, Dyrektor ds. Elektroniki i Automatyki w Nestle Cororate Engineering.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |