Azja wyznacza perspektywy światowego zapotrzebowania na energię - WĘGIEL - ENERGIA ELEKTRYCZNA - RYNEK ENERGII ELEKTRYCZNEJ - CHINY - OZE - INDIE - BLISKI WSCHÓD - AZJA - POPYT - ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ - FROST & SULLIVAN - CAGR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Azja wyznacza perspektywy światowego zapotrzebowania na energię
drukuj stronę
poleć znajomemu

Azja wyznacza perspektywy światowego zapotrzebowania na energię

Azja wyznacza perspektywy światowego zapotrzebowania na energię
fot. flickr.com by rpeschetz

Światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie znacząco wzrastać w ciągu następnych dziesięcioleci (2010 – 2030), zwłaszcza w regionach rozwijających się, w związku z poszerzaniem się klasy średniej i postępującą urbanizacją. Energia odnawialna jest coraz bardziej popularna, ale węgiel wciąż dominuje.

Z nowej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. Prognozy rocznego wytwarzania energii na świecie 2011, wynika że złożony roczny wskaźnik wzrostu (ang. Compound Annual Growth Rate - CAGR) dla wytwarzania energii elektrycznej będzie wynosił 2,7 proc. do końca 2020 roku. W ciągu kolejnej dekady wskaźnik ten spadnie do 1,8 proc. rocznie, jako że tempo rozwoju na rynkach wschodzących zostanie zredukowane i większego znaczenia nabierze efektywność energetyczna.

W czasie kolejnych dwóch dziesięcioleci łączny udział rozwiniętych regionów Unii Europejskiej (UE), Ameryki Północnej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Azji i Pacyfiku (OECD APAC) w ogólnym zapotrzebowaniu na energię spadnie z 49,6 proc. do 37,5 proc. Znacząca część zapotrzebowania będzie pochodzić z Indii i Chin: łączny udział tylko tych dwóch krajów w ogólnym zapotrzebowaniu na energię wzrośnie z 23,6 proc. w 2010 roku do 34,5 proc. w 2030 roku.

„Rola oraz przyszły wpływ Chin i Indii są najbardziej znaczące w obszarze wytwarzania energii z węgla: w 2010 roku odpowiadały one za 43,8 proc. łącznego światowego zapotrzebowania. Przewiduje się, że wartość ta wzrośnie do 57 proc. do roku 2030" – twierdzi Harald Thaler, szef zespołu ds. energii z londyńskiego oddziału Frost & Sullivan. „Oba te kraje mają również duży udział w wytwarzaniu energii z elektrowni wodnych i wiatrowych."

Należy się spodziewać rosnącej popularności energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, jako że rządy zamierzają ograniczyć emisje związane z eksploatacją paliw kopalnych. Celem tych działań jest konieczność spełnienia wymagań międzynarodowych porozumień dotyczących walki ze zmianami klimatu, a także wsparcie rozwoju nowych branż w obszarze ekologicznej gospodarki.

Wykorzystanie wszystkich źródeł energii, oprócz ropy, będzie rosło, jednak węgiel pozostanie dominującym źródłem na światowym rynku. Węgiel będzie nadal odpowiadał za niemal 28 proc. zainstalowanej mocy i ponad 34 proc. wytwarzania energii w 2030 r.

„Należy się spodziewać, że w Chinach i Indiach dojdzie do znaczącego wzrostu w zakresie wykorzystywania energii odnawialnej i energii atomowej, jako że oba te kraje starają się dokonać dywersyfikacji pozwalającej zmniejszyć zależność od energii wytwarzanej z paliw kopalnych" – zauważa Harald Thaler. „Jednakże największy wzrost w zakresie wytwarzania energii ze źródeł niekopalnych będzie miał miejsce na Bliskim Wschodzie i w Afryce, gdzie szczególnym zainteresowaniem będzie się cieszyć rynek wykorzystywania energii słonecznej".

Rozwój rynku energii odnawialnej nastąpi również w Rosji, która potwierdziła zamiar zwiększenia udziału energii atomowej w swoim ogólnym bilansie energetycznym. Obecnie buduje się tam dziewięć reaktorów – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju, oprócz Chin. Przewiduje się, że energia atomowa będzie w Rosji odpowiadać za 20 proc. wytwarzanej mocy w 2020 roku, w porównaniu z 16 proc. w roku 2010.

Źródło: Frost & Sullivan

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl