Nowa stacja dostarczy energię do Stadionu Narodowego i zasili znaczną część Pragi Południe - RWE - STACJA TRANSFORMATOROWA - TRANSFORMATOR - WARSZAWA - STADION NARODOWY - PRAGA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowa stacja dostarczy energię do Stadionu Narodowego i zasili znaczną część Pragi Południe
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowa stacja dostarczy energię do Stadionu Narodowego i zasili znaczną część Pragi Południe

Nowa stacja dostarczy energię do Stadionu Narodowego i zasili znaczną część Pragi Południe
fot. RWE

RWE Stoen Operator uruchomił Stację „Stadion”, kolejną inwestycję w ramach długofalowego programu inwestycyjnego, który ma na celu rozwój sieci energetycznej Warszawy. Nowa inwestycja operatora warszawskiej sieci wpisuje się w szereg projektów infrastrukturalnych Warszawy związanych z Euro 2012.

Nowa stacja zasili w energię elektryczną Stadion Narodowy i budynki kompleksu NCS, a podczas Euro 2012 pozwoli na sprawne funkcjonowanie stadionowej infrastruktury. Zmianę odczują również mieszkańcy Pragi Południe – obszar zasilania RPZ Stadion obejmie docelowo fragment  dzielnicy ograniczony ulicami Wybrzeże Szczecińskie – Starzyńskiego – Kinowa – Ostrobramska oraz pośrednio także dalsze rejony Warszawy. Inwestycja przełoży się na większe bezpieczeństwo energetyczne tej części stolicy.

Według naszych prognoz do roku 2030, zapotrzebowanie na energię elektryczną na Pradze Południe wzrośnie o ok. 30 procent. – mówi Robert Stelmaszczyk, Prezes RWE Stoen Operator. – Dzięki RPZ Stadion, klienci RWE nie odczują tej zmiany w swoich gniazdkach. Inwestycja w stację wysokiego napięcia na terenie Stadionu Narodowego zapewni dostęp do energii elektrycznej dla Narodowego Centrum Sportu oraz dla nowych odbiorców na terenie Pragi Ale co równie ważne, na tej inwestycji skorzystają także obecni odbiorcy dzięki wzrostowi bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej na terenie prawobrzeżnej Warszawy.

Stacja „Stadion” to bezobsługowa, wnętrzowa stacja elektroenergetyczna, której docelowa moc transformatorów będzie wynosić 2x63MVA. Powierzchnia dwupoziomowego obiektu ma około 700 m2 i składa się z 11 pomieszczeń technicznych i sanitarnych ulokowanych w części podziemnej i nadziemnej stacji. Ponad to, stacja posiada nowoczesne systemy bezpieczeństwa – wyposażona jest w wentylację mechaniczną, instalację sygnalizacji pożaru i urządzenia gaszenia pożaru. Stacja jest bezobsługowa, zarządzanie nią odbywa się z Centrum Dyspozycji Ruchu RWE.

Stacja została ulokowana w wydzielonej części Stadionu Narodowego i połączona systemem kablowym z RPZ Powiśle oraz RPZ Wschodnia. Połączenie z RPZ Powiśle było możliwe dzięki przewiertowi wykonanemu pod dnem Wisły. Technologia przewiertu sterowanego, zastosowanego przy budowaniu tunelu to technologia w Warszawie użyta po raz pierwszy. Proces połączenia RPZ Stadion z RPZ Powiśle i RPZ Wschodnia linią kablową, został zakończony w sierpniu ubiegłego roku. Połączenie wymagało położenia 6 km kabla, z czego  510 metrów przebiega pod Wisłą. Kolejnym etapem inwestycji było uruchomienie samej stacji.

Koszt budowy stacji RPZ Stadion, instalacji urządzeń i przygotowania jej do pracy to blisko 20 milionów złotych. Do tego należy dodać koszty budowy linii zasilających, które wyniosły około 15 milionów złotych. Kolejne inwestycje to m.in. modernizacja stacji zasilania w dzielnicach Ursus, Targówek, Ochota, Międzylesie i Służewiec. Są to najważniejsze prace zaplanowane na nadchodzący rok. Oprócz tego RWE planuje modernizację elementów linii energetycznych napowietrznych i naziemnych. Planowana wartość inwestycji RWE Stoen Operator w 2011 roku, to 198 mln zł.

Podstawowe informacje na temat RPZ Stadion

 Stacja RPZ Stadion jest bezobsługową, wnętrzową stacją elektroenergetyczną 110/15 kV o mocy 2x40 MVA (docelowo 2x63MVA), zlokalizowaną na terenie Stadionu Narodowego. Stacja posiada dwa poziomy: nadziemny i podziemny o powierzchni około 700 m2 i jest częściowo obsypana ziemią. 

Pomieszczenia w RPZ Stadion:

 • dwie komory transformatorów mocy
 • pomieszczenie rozdzielnicy 110 kV
 • pomieszczenie rozdzielnicy 15 kV
 • pomieszczenie wentylatorni
 • cztery pomieszczenia zespołów uziemiających
 • pomieszczenie potrzeb własnych
 • pomieszczenie łączności
 • pomieszczenie akumulatorni
 • kablownia
 • misy olejowe transformatorów mocy
 • węzeł sanitarny

Wyposażenie stacji w urządzenia (główne):

1.    Dwa transformatory mocy trójuzwojeniowe 110/15/15 kV o mocy 40/20/20 kVA o masie całkowitej 49000 kg i objętości oleju transformatorowego 15170 l – producent: ABB

Transformator ABB

2.    Rozdzielnica 110 kV w izolacji gazowej SF6, dwusekcyjna z pojedynczym układem szyn zbiorczych w układzie H5, producent: Siemens, posiada dwa pola liniowe, dwa pola transformatorowe i pole łącznika szyn.

3.    Rozdzielnica 15 kV prefabrykowana, dwuczłonowa w izolacji SF6, czterosekcyjna, 50 polowa posiadająca 4 pola transformatorowe, 2 pola sprzęgła podłużnego, 4 pola zespołów uziemiających i 40 pól liniowych (odpływowych). producent: Siemens.

Siemens

Pozostałe informacje:
•    Wszystkie stacje łączą się ze sobą obustronnie liniami kablowymi o napięciu 110 kV. Łączna długość linii kablowej łączące stacje z innymi RPZ, to około 6 km
•    RPZ Stadion jest połączony linią kablową z RPZ Powiśle wykonanym przewiertem pod Wisłą (długość lini 1,5 km, długość przewiertu 550m), oraz ze stacją RPZ Wschodnia (długość 4,5 km)
•    Stacja jest wyposażona w wentylację mechaniczną, ogrzewanie, klimatyzację, instalację sygnalizacji pożaru i urządzenia gaszenia pożaru, system kontroli dostępu oraz monitoring przemysłowy CCTV
•    Każdy z transformatorów został wyposażony w dwa wentylatory. W przypadku awarii jednego z nich, drugi może go całkowicie zastąpić. Dodatkowo pomieszczenia rozdzielni 110 kV, rozdzielni 15 kV oraz kablowni posiadają czujniki obecności gazu SF (specjalny gaz, którym wypełniona jest obudowa transformatora), których zadziałanie powoduje automatyczne uruchomienie wentylatorów wywiewnych i wymianę powietrza
•    Systemem sygnalizacji pożaru SSP objęto wszystkie pomieszczenia stacji
•    W komorach transformatorów mocy zainstalowane zostały gaszące generatory aerozolu, które stanowią „samodzielne urządzenia gaśnicze”, ich zadaniem jest samoczynne zgaszenie pożary w przypadku wykrycia go przez czujniki
•    Całkowity koszt inwestycji w budowę stacji to blisko 20 milionów złotych, a koszt budowy linii zasilających to 15 milionów złotych

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
utylizacja polega tylko na oczyszczeniu. Po tym zabiegu ponownie jest stosowany przemysłowo.
No avatar
Gość
SF6 gaz cięższy od powietrza. W GPZ i stacjach powinny być przewidywane kanały do zioru gazu a nie do wywiewu. I tu pojawia się nastepujące pytanie "Jak utylizować gaz ?"
No avatar
Hudy_wro
"Dodatkowo pomieszczenia rozdzielni 110 kV, rozdzielni 15 kV oraz kablowni posiadają czujniki obecności gazu SF (specjalny gaz, którym wypełniona jest obudowa transformatora), których zadziałanie powoduje automatyczne uruchomienie wentylatorów wywiewnych i wymianę powietrza"

Transformator wypełniony jest olejem, nie SF6! SF6 to medium izolacyjne rozdzielnic GIS (tych 110kV), a system monitoringu ulotu alarmuje o wycieku, gdyż mogło by dojść do przebicia układu izolacyjnego w skutek jego zastąpienia powietrzem. Gaz w przeciwieństwie do oleju nie chłodziłby w dostateczny sposób magnetowodu i uzwojeń. Wentylację doraźną SF6 stosuje się w celu uniknięcia zatrucia ludzi - normalnie duszący, a w czasie pożaru toksyczny/trujący...

Takie sprostowanie, dla tych co chcą wiedzieć dokładnie
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl