Sondaż Eurobarometru: Obywatele UE solidarni w razie kryzysu energetycznego - ENERGETYKA - UNIA EUROPEJSKA - OZE - POLITYKA ENERGETYCZNA - CENY ENERGII - BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE - EUROPA - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - EUROBAROMETR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Sondaż Eurobarometru: Obywatele UE solidarni w razie kryzysu energetycznego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sondaż Eurobarometru: Obywatele UE solidarni w razie kryzysu energetycznego

Sondaż Eurobarometru: Obywatele UE solidarni w razie kryzysu energetycznego

Przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej badanie opinii publicznej na temat polityki energetycznej wskazuje, że Europejczycy oczekują przede wszystkim zagwarantowania stabilnych cen energii, na dalszych miejscach lokując m.in. rozwój OZE i zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw. Wzrost efektywności wykorzystania energii był najrzadziej umieszczany wśród priorytetów polityki energetycznej. Ten kierunek działania ma szczególnie mało zwolenników w Polsce.

Gdy coraz częściej i głośniej mówi się o konieczności wdrożenia wspólnej polityki energetycznej, obywatelom Unii Europejskiej zadano trzy ogólne pytania. Mimo że niektóre odpowiedzi mieszkańców poszczególnych państw członkowskich różnią się pomiędzy sobą dosyć znacznie, co – jak zauważają autorzy badania – spowodowane jest sytuacją energetyczną konkretnego kraju, innymi uwarunkowaniami geopolitycznymi czy dostępem do zasobów, wyniki sondażu prowadzą do jednego ważnego wniosku: Europejczycy widzą korzyści płynące z zajmowania się sprawami energii na poziomie wspólnotowym i w przypadku problemów z jej dostawami, chcą być solidarni.

Większość respondentów wyżej ceni sobie międzynarodową współpracę niż kierowanie się jedynie krajowymi wytycznymi. 60% twierdzi, że lepiej ich interesów będzie chronić wspólna polityka energetyczna, a tylko 32% uważa, iż o wszelkich sprawach dotyczących dostaw energii decydować powinien ich rząd. Jednakże, w razie jakichkolwiek problemów z zapewnieniem surowców, już aż 79% mieszkańców UE opowiada się za pomocą innemu krajowi (jedynie 15% jest przeciw) – 77% uważa, że leży to w interesie ich państwa, nie zgadza się z tym jedynie 16%. 

Pytanie o pomoc w przypadku kryzysu jako jedyne w każdym z państw Wspólnoty uzyskało ponad 50% pozytywnych odpowiedzi. Co ciekawe, w razie wystąpienia kryzysu energetycznego Europejczycy deklarują dużo większą solidarność i są mniej podzieleni niż w przypadku kryzysu ekonomicznego. Wsparcie finansowe rozważa jedynie 49% osób, przy 39% zdecydowanie odrzucających taką formę pomocy (według Eurobarometru z 14 października 2010). 

Priorytety energetyczne Europejczyków

Wyniki sondażu dają również odpowiedź na pytanie, jakie kierunki i cele polityki energetycznej są postrzegane przez mieszkańców Unii Europejskiej jako najważniejsze. 

Na pierwszym miejscu stawiana jest stabilność cen energii. Priorytetem jest ona dla 29% respondentów, w tym tylko dla 8% Duńczyków i aż 45% Czechów. Tak duża rozpiętość spowodowana jest zarówno stopniem zależności energetycznej od innych, jak zmianami wysokości cen w poszczególnych krajach w ostatnich latach. Cena jest ważna dla 32% naszych rodaków.

Rozwój odnawialnych źródeł energii preferuje natomiast 27% badanych. Polacy plasują się tu dużo poniżej europejskiej średniej – jako priorytet OZE wskazało jedynie 17%. Przodują znów najmniej niezależni energetycznie Duńczycy (53%) i Szwedzi (51%). 

Trzecim zagadnieniem wskazanym jako priorytet jest gwarancja dostaw energii – najistotniejsza według 20% Europejczyków. Autorów Eurobarometru zastanawia stosunkowo wysoki procent Polaków, którzy wskazali tę kwestię jako priorytetową. Według nich problem ten nie powinien nas tak martwić, ponieważ nasz kraj jest jednym z bardziej niezależnych energetycznie w całej UE. Z 28% respondentów twierdzących, że zapewnienie dostaw jest najważniejsze, zajmujemy drugie miejsce, ex aequo z Austrią. Większe obawy o bezpieczeństwo dostaw mają tylko Niemcy (31%), najmniejsze zaś Cypryjczycy (6%). 

Oszczędności energii i promowaniu efektywności energetycznej pierwszeństwo daje 16% pytanych. W tej dziedzinie, wraz z Portugalią, zajmujemy niechlubne, ostatnie miejsce. Podczas gdy efektywność energetyczna jest jednym z głównych rozwiązań zalecanych przez Parlament Europejski, jedynie 9% osób w tych dwóch krajach uważa, że odgrywa ona niebagatelną rolę. 

Przed szczytem energetycznym w Brukseli zaprezentowano jedynie pierwszą część wyników badań, z odpowiedziami na trzy ogólne pytania odnoszące się do propozycji instytucji europejskich. Jeszcze w marcu tego roku przedstawione zostaną opinie obywateli 27 państw na temat strategii energetycznej Unii Europejskiej do 2020 roku. 

Dotychczas upubliczniona część wyników Eurobarometru [PDF 800kB]

Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl