Emisja CO<sub>2</sub> wywinduje ceny prądu od 2013 r. - ENERGIA ELEKTRYCZNA - CENY ENERGII - EMISJA CO2 - ELEKTROENERETYKA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Emisja CO2 wywinduje ceny prądu od 2013 r.
drukuj stronę
poleć znajomemu

Emisja CO2 wywinduje ceny prądu od 2013 r.

Emisja CO<sub>2</sub> wywinduje ceny prądu od 2013 r.

Od 2013, ze względu na koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla czekają nas radykalne wzrosty cen energii elektrycznej. W resorcie środowiska utknął projekt ustawy, który miała pozwolić nowym elektrowniom emitować CO2 za darmo. Jeśli przepisy nie wejdą w życie do końca czerwca br. to czekają nas wzrosty cen i być może ograniczenia dostaw - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Eksperci ostrzegają, że firmy energetyczne zmuszone bedą wstrzymać inwestycje, a w 2013 r. podniosą stawki za energię. Ceny będą nawet o 110 proc. wyższe niż obecnie, jeśli do połowy roku rząd nie przydzieli wytwórcom darmowych emisji CO2 na budowane bloki.

Dziś na hurtowym rynku energii za 1 MWh płaci się ok. 200 zł. Według szacunków Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, która doradza ministrowi gospodarki, najgorszy sceniariusz przewiduje wzrost cen nawet do 418 zł. - Stanie się tak, jeśli zatrzymane zostaną inwestycje w energetyce i elektrownie będą musiały kupować 100% uprawnień do emisji CO2 - powiedział Krzysztof Żmijewski, ekspert w branży energetycznej, były szef PSE Operator.

Komisja Europejska zdecydowała, że polskie elektrownie w latach 2013–2019 będą musiały kupować na aukcjach blisko jedną trzecią uprawnień do emisji CO2. Od 2013 r. będą jednak korzystać z darmowych limitów wynoszących 70 proc. ich średnich rocznych emisji w latach 2005 – 2007. Z ulg skorzystać będą mogły jednak tylko już istniejące zakłady. Wciąż nie jest przesądzone, które z nowych inwestycji zostaną objęte podobnymi ulgami.

Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, zrzeszająca największe firmy z branży energetycznej, oraz PKPP „Lewiatan”, reprezentująca przedsiębiorców prywatnych, ostrzegają, że do upłynięcia terminu otrzymania warunkowych pozwoleń pozostało już tylko pięć miesięcy, a wciąż nie ma potrzebnych przepisów, które umożliwią utworzenie listy nowych inwestycji objętych zwolnieniami. Dokument musi powstać do 30 czerwca 2011 r.

- Kluczowy dla polskiego sektora elektroenergetycznego i całej gospodarki projekt nowej ustawy o wspólnotowym handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych dotychczas nie został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do prac legislacyjnych w Sejmie - ostrzega w liście do premiera Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana.

- Zdrowy rozsądek mówi, że ustawa powinna przejść przez Sejm do końca marca, a jeszcze tam nie trafiła. Czasu jest coraz mniej" - ostrzega Krzysztof Żmijewski. Według naszych informacji ustawa utknęła w Ministerstwie Środowiska. "Czekamy na dokument z niecierpliwością - mówi „DGP” Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki.

Nieuchwalenie nowych przepisów w terminie umożliwiającym uzyskanie pozwoleń na udział w systemie handlu emisjami przed 30 czerwca 2011 r. spowoduje, że żadna z realizowanych obecnie inwestycji energetycznych nie będzie uprawniona do skorzystania z ulg. Doprowadzi to do wstrzymania budowy nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej w Polsce – ostrzega PKPP Lewiatan w liście skierowanym do premiera.

Dla Polski to byłby dramat. W najbliższych latach czeka nas bowiem deficyt mocy. Do końca 2015 r. ze względów bezpieczeństwa wyłączone muszą być stare siłownie o łącznej mocy ponad 6 tys. MW. Trwa wyścig z czasem, żeby w polskich domach nie zgasły żarówki. W tym roku koncerny energetyczne zapowiadają rozstrzygnięcie przetargów na budowę ponad 5 tys. MW o łącznej wartości ok. 29 mld zł. Inwestycje planują PGE, Enea, Energa, Vattenfall oraz Tauron.

Z powodu opóźnienia przy uchwalaniu nowych przepisów elektrownie nie są pewne, czy nowe bloki będą dla nich opłacalne. Jeśli nie dostaną darmowych pozwoleń na emisję gazów z nowych bloków, będą mniej konkurencyjne od starych elektrowni. "Z tego powodu trudno określić opłacalność nowych bloków" - mówi Jacek Piekacz, prezes Vattenfall, który planuje rozbudowę elektrociepłowni w Warszawie za 3 mld zł.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl