Arkusz grafenu, najcieńszego detektora, rozciągnięty pomiędzy trzema elektrodami jest najcieńszym urządzeniem odbierającym fale radiowe. Nanoskalowy odbiornik może być użyteczny w przetwarzaniu i badaniu sygnałów radiowych umożliwiając ich obróbkę nawet przez telefon komórkowy.
Rozciągnięty pomiędzy dwiema elektrodami grafen przykrywa trzecią i działa jak trampolina. Trampolina ta rezonuje w odpowiedzi na zmienne napięcie determinowane sygnałami o częstotliwości radiowej. Efekt jest mierzalny dzięki istnieniu pojemności pomiędzy trzecią elektrodą a przykrywającym ją arkuszem grafenu.
Jest to bardzo duży postęp. Pojemność pasożytnicza nano-rezonatorów była dotychczas uznawana za ich wadę. Powodowała zmianę właściwości obwodów, gdy ich nano-części były rozmieszczone zbyt blisko siebie. Taka interferencja zagłusza prawdziwe sygnały radiowe i wymaga zmniejszenia ilości kanałów komunikacyjnych, które ograniczają szerokość pasma komunikacyjnego czyniąc połączenie mniej efektywnym.
Naukowcy mówią, że ich arkusz grafenu posiada specjalnie zaprojektowaną bramę, która eliminuje negatywny efekt pojemności pasożytniczej. Dotychczas odczytywano sygnały o częstotliwości 33,27MHz, ale naukowcy twierdzą, że po delikatnych modyfikacjach nie będzie problemu z częstotliwościami rzędu 1 GHz.
Należy dodać, że testy przeprowadzono w temperaturze -196°C, więc implementacja rozwiązania w elektronice użytkowej będzie wymagała modyfikacji dostosowującej do pracy urządzenia w temperaturze pokojowej.
Więcej informacji: http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1012/1012.4415.pdf
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |