Osiągnięcia w dziedzinie materiałów - podsumowanie roku - WĘGIEL - NAUKA - FIZYKA - BADANIA - NAGRODA NOBLA - GRAFEN - ELASTYCZNA ELEKTRONIKA - OKULARY 3D - NANORKURKI
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Osiągnięcia w dziedzinie materiałów - podsumowanie roku
drukuj stronę
poleć znajomemu

Osiągnięcia w dziedzinie materiałów - podsumowanie roku

Osiągnięcia w dziedzinie materiałów - podsumowanie roku

Najważniejsze wydarzenia 2010 roku w dziedzinie materiałów to przyznanie Nagrody Nobla za grafen, wejście na rynek elastycznej elektroniki oraz olbrzymi postęp w dziedzinie wyświetlaczy.

Nobel z fizyki za odkrycie grafenu

Grafen jest materiałem o wielu zaletach. Jest najlepszym przewodnikiem prądu elektrycznego w temperaturze pokojowej oraz najsilniejszym materiałem kiedykolwiek przetestowanym. Po 6 latach od przełomowej pracy naukowców, którzy jako pierwsi przeprowadzili eksperymenty z wykorzystaniem arkusza węgla o grubości 1 atomu, 51-letni Andre Geim i 36-letni Konstantin Novoselov - prekursorzy grafenu otrzymują Nagrodę Nobla.

Grafenowe tranzystory obiecują prędkości 100GHz

Jednym z powodów, dlaczego nagroda została przyznana tak szybko, jest bez wątpienia bardzo szybki proces powstawania nowych implementacji grafenu we współczesnych urządzeniach elektronicznych.


Postęp w dziedzinie elastycznych drukowanych obwodów elektronicznych

W tym roku nastąpił olbrzymi postęp w dziedzinie elastycznych materiałów. Bazując na węglowych nanorurkach, badacze z  Northwestern University i the University of Minnesota przygotowali najszybsze drukowane obwody elektroniczne. Drukowana elektronika obiecuje elastyczne urządzenia, które można produkować w macowej skali przy zachowaniu niskich kosztów produkcji.

Elastyczne i przezroczyste wyświetlacze OLED

Naukowcy z laboratoriów HP kontynuowali prace w tej dziedzinie dzięki czemu powstały elastyczne wyświetlacze. Następnie pojawiły się detektory o czułości zbliżonej do skóry człowieka.


Wyświetlacze przyszłości

Większość gadżetów wciąż używa wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. W dziedzinie wyświetlaczy nastąpił również niemały postęp, skutkujący pojawieniem się elastycznych wyświetlaczy opartych o organiczne led a takze wyświetlaczy opartych o kropki kwantowe.

Toshiba prezentuje telewizor 3D niewymagający specjalnych okularów

Postęp dotyczył również wyświetlaczy 3D wymagających do tej pory specjalnych okularów do oglądania projekcji 3D. Powstały pierwsze urządzenia niewymagające często kłopotliwych okularów.

technologyreview.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl