10 listopada Komisja Europejska przedstawiła nową strategię na rzecz konkurencyjnej, zrównoważonej i bezpiecznej energii.
Komisarz ds. energii, Günther Oettinger stwierdził: „Wyzwanie związane z energią jest jednym z największych testów, jakim musimy sprostać. Wprowadzenie systemu energetycznego na nową, bardziej zrównoważoną i bezpieczną drogę wymaga czasu, ale musimy już teraz podjąć ambitne decyzje. Skuteczna, konkurencyjna i niskoemisyjna gospodarka wymaga ujednolicenia polityki energetycznej i skoncentrowania się na kilku pilnych kwestiach.”
W przyjętym komunikacie Komisja określiła pięć priorytetów. Na ich podstawie oraz w oparciu o przedstawione działania Komisja przedstawi w ciągu najbliższych 18 miesięcy konkretne inicjatywy i wnioski legislacyjne. W komunikacie ustalono również program dyskusji szefów państw i rządów podczas pierwszego szczytu UE w sprawie energii w dniu 4 lutego 2011 r.
Oszczędność energii
Komisja proponuje skupienie inicjatyw na dwóch sektorach, w których potencjał oszczędności energii jest największy: transporcie i budownictwie. Aby pomóc właścicielom domów i podmiotom lokalnym w finansowaniu remontów i środków w zakresie oszczędzania energii, Komisja zaproponuje do połowy 2011 r. wprowadzenie zachęt inwestycyjnych i innowacyjnych instrumentów finansowych.. W sektorze publicznym efektywność energetyczną należy uwzględnić przy zamówieniach na roboty, usługi i produkty. W sektorze przemysłu certyfikaty efektywności energetycznej mogłyby stanowić dla przedsiębiorstw zachętę do inwestowania w technologie zużywające mniej energii.
Ogólnoeuropejski zintegrowany rynek energii wraz z infrastrukturą
Komisja ustanawia datę, do której ma powstać wewnętrzny rynek energii. Do 2015 r. żadne państwo członkowskie nie powinno być odizolowane. Przez następne 10 lat niezbędne są inwestycje w infrastrukturę energetyczną w UE o wartości 1 biliona euro. Aby przyspieszyć najważniejsze strategiczne projekty unijne, Komisja proponuje zastosowanie uproszczonych i krótszych pozwoleń na budowę, określających maksymalny okres, który może upłynąć do wydania ostatecznego zezwolenia i przyznania finansowania UE. Koordynacją wszystkich wniosków dotyczących pozwoleń niezbędnych dla realizacji projektu powinien zajmować się punkt kompleksowej obsługi.
27 państw - jeden głos w świecie w sprawie energii
Proponuje się, aby UE koordynowała swoją politykę energetyczną wobec państw trzecich, w szczególności w stosunkach z kluczowymi partnerami. W ramach polityki sąsiedztwa Komisja proponuje rozszerzenie i pogłębienie zakresu Traktatu o Wspólnocie Energetycznej w celu dalszej integracji krajów pragnących uczestniczyć w rynku energii UE. Ogłoszono również szeroką współpracę z Afryką, której celem będzie dostarczenie zrównoważonej energii wszystkim mieszkańcom tego kontynentu.
Przywództwo Europy w dziedzinie technologii energetycznych i innowacji
Rozpoczęte zostaną cztery ważne projekty w głównych dziedzinach konkurencyjności Europy, takich jak nowe technologie przechowywania energii elektrycznej, badania dotyczące drugiej generacji biopaliw oraz partnerstwo „inteligentne miasta” promujące oszczędność energii na obszarach miejskich.
Bezpieczna, pewna i niedroga energia dzięki aktywnym konsumentom
Komisja proponuje wprowadzenie nowych środków dotyczących porównywania cen, zmiany dostawcy oraz jasnego i przejrzystego fakturowania.
Kontekst:
Unijne cele w zakresie energii zostały uwzględnione w strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego i zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu przyjętej przez Radę Europejską w czerwcu 2010 r. W szczególności UE pragnie osiągnąć ambitne cele w zakresie energii i zmiany klimatu na rok 2020: obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. oraz zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |