Trwające od 9 do 12 listopada 2010 r. targi electronica 2010 odwiedziło ponad 70 tys. zwiedzających. 2595 wystawców z 45 krajów zaprezentowało swoje produkty i rozwiązania. 59% wystawców i 47% odwiedzających targi w Monachium przybyło z zagranicy.
Zdaniem organizatorów wysoka frekwencja potwierdza globalny wzrostowy trend w branży elektronicznej, a dobre nastroje podczas imprezy odzwierciedlają dobrą koniunkturę w branży w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wystawcy byli zgodni, że przedsiębiorstwa mogą się też spodziewać stabilnego wzrostu w przyszłości.
Impreza gościła również uczestników konferencji motoryzacyjnej w dniach 8 i 9 listopada - 323 delegatów z 23 krajów. Najważniejszymi tematami konferencji były bezpieczeństwo pojazdów, trwałość i efektywność energetyczna. Na części wystawowej zaprezentowano pokaźną liczbę komponentów i systemów przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych. Łącznie 1281 wystawców zaprezentowało tam produkty i usługi dla branży motoryzacyjnej, z czego 559 produktów dotyczyło usług związanych z e-mobility.
Targi pokazały też trend wzrostowy w fotowoltaice i odnawialnych źródłach energii. 518 wystawców zaprezentowało rozwiazania z zakresu elektronicznego zarządzania i monitorowania systemów fotowoltaicznych. Wystawcy zaprezentowali również technologie przechowywania dla energetyki słonecznej i wiatrowej, komponenty dla energoelektroniki, falowniki i rozwiązania do gromadzenia energii dla usług budowlanych i zastosowań przemysłowych.
Elektroniczne wdrożenia w zakresie technologii medycznych były również bardzo dobrze reprezentowane przez 1156 wystawców w tym sektorze. Przedstawione produkty zawierały komponenty elektroniczne do inteligentnych protez najnowszej generacji, przenośne urządzenia medyczne, wszczepialne czujniki ciśnienia krwi, zdalny monitoring i systemy kontroli dla rozruszników serca.
Czego nauczył nas kryzys?
Podczas targów przeprowadzono debatę nt. kryzysu gospodarczego w latach 2008-2009. Uczestnicy debaty (dyrektorzy generalni takich firm jak: Freescale Semiconductor, Infineon Technologies, NXP i STMicroelectronics) zgodnie przyznali, że aby wzmocnić swoją pozycję na rynku wiodące firmy z branży półprzewodników inwestowały w czasie kryzysu w badania i rozwój. Jednocześnie przyznali, że firmy borykają się z problemami „wąskich gardeł” w dostawach, ze względu na nagłe ożywienie w ciągu ostatnich miesięcy. Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości konieczna jest ściślejsza współpraca pomiędzy producentami i odbiorcami w celu dostosowania wymogów na jeszcze wcześniejszym etapie.
Od 1964 roku, regularnie co dwa lata, na czas trwania Targów Monachium staje się światową stolicą elektroniki. Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza targowa, oferująca swoim gościom przegląd nowości we wszystkich segmentach branży elektronicznej.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |