Trójpolarne, jedno-tranzystorowe wzmacniacze bazujące na grafenie (warstwa węgla o grubości jednego atomu, za odkrycie której przyznano nagrodę Nobla) mogą zostać kluczowym komponentem przyszłych obwodów elektronicznych.
Grafen jest materiałem bardzo wytrzymałym, prawie przezroczystym, a także wykazuje bardzo dobre właściwości przewodzące. Kolejną kluczową właściwością grafenu jest ambipolarność - zdolność do przełączania używając dodatnich i ujemnych nośników w locie, w zależności od sygnału na wejściu. Tradycyjne krzemowe tranzystory, używały jednego typu nośnika, którego rodzaj był określany na etapie procesu produkcji.
- Trójpolarny jednoatomowy wzmacniacz zbudowany z grafenu może być modyfikowany w trybie operacyjnym do pracy w jednym z trzech trybów wykorzystując do tego nośniki dodatnie, ujemne lub oba jednocześnie zapewniając możliwości nieosiągalne w przypadku tradycyjnych jedno-tranzystorowych układów - mówi Kartik Mahanram, asystent profesora inżynierii elektrycznej z Rice. Współpracował on z Alexandrem Balandinem, profesorem inżynierii elektrycznej z Uniwersytetu Kalifornijskiego i jego studentami: Xuebei Yang oraz Guanxiong Liu.
Mohanram porównuje tranzystory do kranu z wodą: "Jeśli odkręcasz kran to woda płynie, zakręcasz - przestaje płynąć". To właśnie są w stanie wykonywać tradycyjne tranzystory. Są to tak zwane struktury unipolarne otwierają się i zamykają w jednym kierunku.
- Jeśli jednak zamkniesz przepływ wody zbyt mocno - otworzy się znowu droga przepływu wody -kontynuuje Mohanram i tym odniesieniem przedstawia wizję ambipolarności - prąd może przepływać kiedy "otworzysz" tranzystor w każdym kierunku.
Oznacza to że grafen może być typu n (typ negatywny) lub p (typ pozytywny) w zależności czy nośnik pochodzi ze źródła (S) czy drenu (D), wykazujących w przypadku grafenu właściwości wymienne. Trzecia funkcja ujawnia się w momencie, gdy do źródła i drenu dopływają identyczne sygnały, wtedy tranzystor staje się mnożnikiem częstotliwości. Dzięki trójfunkcyjności tranzystora z grafenu zespół naukowców z Uniwersytetu Rice zaprezentował schematy kluczowania częstotliwości i fazy.
Ciągle prowadzone są badania mające na celu uszczegóławianie wiedzy na temat niezwykłego materiału jakim jest grafen. Technologia "dojrzewa" bardzo szybko, ponieważ wiele grup badawczych jednocześnie pracuje nad jednym zagadnieniem.
physorg.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |