PGE podpisała umowę zakupu akcji Energa SA - PGE - ENERGA - SPRZEDAŻ ENERGII
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności PGE podpisała umowę zakupu akcji Energa SA
drukuj stronę
poleć znajomemu

PGE podpisała umowę zakupu akcji Energa SA

PGE podpisała umowę zakupu akcji Energa SA
fot. Energa
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. zawarła dzisiaj ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży akcji spółki Energa S.A., dotyczącą nabycia 4.183.285.468 akcji Spółki, stanowiących 84,19% jej kapitału zakładowego.

Umowa zawiera uzgodnione warunki:

1. Cenę zakupu wszystkich Akcji stanowiących 84,19% kapitału zakładowego Spółki wynosi 7 529 913 842,40 zł;

2. Cenę za jedną nabywaną Akcję wynosi 1,80 zł;

3. Kupujący (PGE) zadeklarował program gwarantowanych inwestycji do realizacji
w Grupie Kapitałowej Energa w okresie 10 lat w kwocie 5 mld zł, których niewykonanie wiązać się będzie z karami umownymi płatnymi na rzecz Sprzedawcy, przy czym łączna odpowiedzialność Kupującego nie może przekroczyć kwoty 1.000.000.000 zł;

4. Kupujący zobowiązuje się do zachowania kontroli nad Spółką, nieograniczania prowadzenia przez Spółkę i jej główne podmioty zależne podstawowej działalności obejmującej wytwarzanie, sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej i ciepła oraz do niedokonywania zmiany siedziby Spółki;

5. Kupujący zobowiązuje się do spowodowania, że akcje Spółki zostaną wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przeprowadzenie Transakcji wymaga dla swej skuteczności uzyskania przez PGE zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację.

- Cieszymy się, że doszło do podpisania tej umowy. Celem nadrzędnym planowanego połączenia Polskiej Grupy Energetycznej S.A. z grupą ENERGA S.A. jest utworzenie silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na integrującym się rynku europejskim, o potencjale pozwalającym na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Zarówno poprzez rozbudowę mocy wytwórczych (w tym elektrowni atomowej), jaki modernizację już istniejących. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. docelowo ma pozostać pod kontrolą polskiego rządu i czynnie uczestniczyć w realizacji polityki energetycznej Polski. Wierzymy, że posiadane argumenty i analizy wpłyną na zmianę stanowiska UOKIK w sprawie zgody na zrealizowanie tej umowy. – powiedział Tomasz Zadroga Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, zgodnie z obowiązującą strategią jest zobowiązana wcielać w życie idee wspólnego, europejskiego rynku energii opartego na rozwiniętych połączeniach międzysystemowych, umożliwiających swobodny handel. Implementacja polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej w polskim sektorze energetycznym, wymaga przeprowadzenia szeregu inwestycji pozwalających na zmianę struktury paliwowej, a co za tym idzie minimalizowanie kosztu związanego z emisją gazów cieplarnianych. Połączone PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i ENERGA S.A. będą posiadał większą zdolność realizacji programów inwestycyjnych gwarantujących w perspektywie długoterminowej bezpieczeństwo dostaw energii oraz dywersyfikację struktury paliwowej.

Źródło: PGE SA

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
nadchodzi monopol
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl