Naukowcy w ramach interdyscyplinarnego projektu FEELIX GROWING stworzyli pierwsze roboty zdolne do okazywania uczuć i emocjonalnego przywiązania do ludzi. Robot w identyczny sposób jak małe dziecko potrafi nauczyć się okazywania pełnego zakresu emocji jaki jest w stanie zaobserwować i przeanalizować.
Dr Lola Canamero z Uniwersytetu w Hertfordshire przewodziła konsorcjum uniwersytetów i firm zajmujących się robotyką z całej Europy, którego celem była praca nad nowymi metodami interakcji robotów z ludźmi.
Roboty używają tego samego typu zachowań, jaki obserwujemy u małych dzieci, które po raz pierwszy spotykają się z emocjami, i w ten sam sposób jak małe dzieci uczą się powielać zapamiętane zachowania w sytuacjach identycznych i podobnych. Przywiązanie modelowano na podstawie zachowań szympansów i budowania więzi miedzy nimi a ich opiekunami.
Roboty są zdolne okazywać gniew, strach, smutek, szczęście, podniecenie oraz dumę. Dodatkowo okaże rozpacz jeśli zostanie postawione mu zadanie z którym nie będzie w stanie sobie poradzić a jego właściciel nie ruszy mu z pomocą.
Dzięki zdolności uczenia się relacje między właścicielami a robotami w każdym przypadku mogą być inne. Robot dostosowuje swój "charakter" do charakteru opiekuna-właściciela.
Naukowcy wciąż pracują nad niewerbalnym sposobem okazywania emocji poprzez gesty i ruchy ciała. Prototyp ma być rozwinięty w ramach Europejskiego projektu ALIZ-E, który ma na celu opracowanie robotów będących opiekunami dzieci cierpiących na cukrzycę.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |