Republika Południowej Afryki jest pierwszym krajem afrykańskim, który wprowadził system cen gwarantowanych na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii tzw. REFIT. System ten został stworzony na wzór zasad wprowadzonych w Niemczech. Zwiększające się zapotrzebowanie na energię, wysoka emisja CO2 do atmosfery, zagrożenie przerwami w dostawach energii i postanowienie spełnienia rządowych wymagań dotyczących energii odnawialnej doprowadziło do weryfikacji polityki energetycznej.
Energia słoneczna, pozyskiwana dzięki technologii fotowoltanicznej, mimo że posiada wielki potencjał, nie została jeszcze objęta programem REFIT. Z tego też powodu firma Sharp, pionier na rynku energii słonecznej, podjęła działania mające na celu objęcie systemem REFIT energii słonecznej, która w przyszłości będzie najlepszym źródłem energii.
RPA jest już na czele afrykańskiej ligi jeżeli chodzi o zużycie energii. Niemal 80% podstawowego zapotrzebowania na energię jest tam zaspokajane poprzez spalanie węgla. Wykorzystywanie tylko jednego źródła energii nie tylko silnie uzależnia kraj od tego właśnie rodzaju paliwa, którego zasoby się kurczą, ale również przyczynia się do dużej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
“Wraz z rozwojem gospodarki i podnoszącym się poziomem życia mieszkańców kraju zapotrzebowanie na energię w RPA stale wzrasta” - opowiada Peter Thiele, Executive Vice President Sharp Energy Solution Europe. „Niedostatki energii stają się powoli realne, w związku z tym wydajność elektrowni musi zostać zwiększona. Jednak RPA nadal opiera się głównie na węglu, co powoduje, że 40% gazów cieplarnianych emitowanych w Afryce, jest wypuszczanych do atmosfery właśnie w tym, najbardziej na południe wysuniętym, kraju.”
Aby ograniczyć to zjawisko, zabezpieczyć dostawy energii i zmniejszyć zależność kraju od węgla, RPA rozpoczęło w tym roku promocję odnawialnych źródeł energii. W marcu 2009 Krajowa Agencja Nadzorująca Energię RPA (NERSA) ogłosiła system cen gwarantowanych na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł (REFIT). Zaprezentowana lista obejmuje elektryczność pochodzącą z energii wiatrowej, wodnej, pochodzącej z odpadów i słoneczno-termalnych elektrowni (tzw. CSP). Dająca wspaniałe możliwości – technologia fotowoltaiczna, jeszcze nie została dołączona do tej listy.
“Odnawialne źródła energii, zwłaszcza energia słoneczna, to czysta, wydajna i ekologiczna alternatywa elektryczności pozyskiwanej ze spalania węgla” - opowiada Peter Thiele. „System REFIT jest pierwszym, pozytywnym krokiem mającym na celu wzmocnienie roli energii odnawialnych, ale na razie nie obejmuje on energii słonecznej, najlepszego źródła energii przyszłości.”
Po ogłoszeniu programu REFIT, Agencja NERSA rozważa dodanie kolejnych odnawialnych źródeł energii do swojej listy, w tym energii fotowoltanicznej. To znak, że rząd reaguje na apele pochodzące od przedstawicieli przemysłu, organizacji pozarządowych i naukowców, którzy przekonują o słuszności umieszczenia na liście energii słonecznej..
“Pełni optymizmu liczymy na to, że technologia fotowoltaniczna zostanie włączona na listę systemu cen gwarantowanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy” - wyjaśnia Barbara Rudek, Manager Governmental Policy Affairs Sharp Energy Solution Europe. „Widzimy pozytywne efekty kampanii przeprowadzonej w Europie – już 19 krajów tego kontynentu opiera się na energii słonecznej i promuje ją poprzez system cen gwarantowanych. Powoduje to pozytywne zmiany społeczno-ekonomiczne, takie jak powstawanie nowych miejsc pracy czy zmniejszanie emisji CO2 do atmosfery, co z kolei wpływa na poprawę jakości życia. Fakt, że Republika Południowej Afryki w najbliższym czasie zacznie wykorzystywać zróżnicowane źródła energii, które w większości są odnawialne, nie tylko pomoże chronić klimat, ale także da gwarancję niezawodnej dostawy elektryczności oraz wyeliminuje kosztowne subwencje związane z przetwarzaniem węgla. Niemiecki system ustaw daje doskonały przykład – przejście na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest osiągalne i przede wszystkim, można je sfinansować. Aby osiągnąć podobny sukces w RPA ściśle współpracujemy z miejscowymi, wysoko wykwalifikowanymi specjalistami. Chcemy bowiem skoncentrować się na potrzebach lokalnej społeczności zgodnie z naszym sloganem ‘Myśl globalnie, działaj lokalnie” - kontynuuje Barbara Rudek.
Niemieckie prawo dotyczące odnawialnych źródeł energii jest najbardziej efektywnym systemem subsydiowania w tym kraju i promuje używanie systemów przekształcających energię słoneczną poprzez niewielki wpływ na ceny elektryczności. System cen gwarantowanych zapewnia stałą zapłatę, przez konkretny okres, za każdą wytworzoną kilowatogodzinę wprowadzoną do sieci energetycznej. Zapłata ta waha się w zależności od wielkości systemu i typu instalacji. Co więcej, ten typ promocji wspiera również dalszy rozwój technologiczny w sektorze energii odnawialnych i pomaga budować źródła zaopatrzenia w elektryczność pochodzącą z odnawialnych źródeł. Już 40 krajów na całym świecie wzięło przykład z niemieckiego ustawodawstwa dotyczącego energii odnawialnych.
Od 50 lat firma Sharp jest siłą napędową stosowania technologii fotowoltaicznych, a jej wpływ na rozwój europejskiego rynku energii słonecznej jest niezaprzeczalny. Innowacyjność, niskie koszty i zasada zrównoważonego rozwoju sprawiają, że firma Sharp utrzymuje pozycję lidera na globalnym rynku energii słonecznej, rynku przyszłości. W 2010 roku korporacja Sharp uruchomi w japońskim mieście Sakai pierwszą na świecie fabrykę ogniw słonecznych o mocy produkcyjnej liczonej w gigawatach. W chwili obecnej ogniwa słoneczne produkowane są przez firmę Sharp w centrach produkcyjnych w Europie, Ameryce Płn. i Azji, dzięki temu firma zaznacza swoją lokalną obecność na wielu światowych rynkach. Do dzisiaj Sharp wyprodukował ogniwa słoneczne o łącznej mocy ponad dwóch gigawatów, co daje tej firmie tytuł największego producenta ogniw na świecie.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |