Debata o złożach węgla Gubin - PGE - DEBATA - ZESPÓŁ DS. WSPIERANIA PROJEKTU BUDOWY ELEKTROWNI - ZŁOŻA WĘGLA - GUBIN
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Debata o złożach węgla Gubin
drukuj stronę
poleć znajomemu

Debata o złożach węgla Gubin

Debata o złożach węgla Gubin

W Zielonej Górze odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Wspierania Projektu Budowy Elektrowni opartej na zasobach węgla brunatnego na terenie gmin: Gubin i Brody. O celowości inwestycji, jej finansowaniu, zapleczu naukowym oraz społecznych aspektach projektu dyskutowali m.in. przedstawiciele PGE Polska Grupa Energetyczna, parlamentarzyści, władze lokalne, naukowcy i ekolodzy.

Podczas spotkania zorganizowanego w Muzeum Ziemi Lubuskiej rozmawiano m.in. o planach budowy kompleksu energetyczno-wydobywczego, założeniach strategicznych polityki energetycznej Polski do 2030 roku oraz o konieczności prowadzenia dialogu społecznego. W spotkaniu oprócz przedstawicieli lokalnych władz i ekspertów udział wzięli przedstawiciele PGE Polska Grupa Energetyczna, która w czerwcu nabyła 100% udziałów spółki PWE Gubin Sp. z o.o. wraz z koncesją na rozpoznawanie złoża.
Członkowie Zespołu ds. Wspierania Projektu Budowy Elektrowni podczas dyskusji podkreślali, że zagospodarowanie złóż pod Gubinem jest potrzebne polskiej energetyce, która w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat nie jest w stanie zrezygnować z węgla.

- Jeżeli nie zostaną zagospodarowane nowe złoża, udział węgla brunatnego w produkcji energii elektrycznej zacznie maleć, wygasając zupełnie ok. 2040 r. - powiedziała uczestnicząca w spotkaniu Monika Morawiecka, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

- Zabezpieczenie opcji długoterminowego rozwoju Grupy PGE w oparciu o węgiel brunatny stanowi decyzję strategiczną, która w przyszłości może zapewnić Grupie PGE stabilną bazę wytwórczą wzmacniającą bezpieczeństwo energetyczne kraju - dodała Monika Morawiecka.

O perspektywach branży węgla brunatnego w Polsce i w Europie mówił Stanisław Żuk, prezes PGE Kopalnia Turów. Prezes Żuk podkreślił wkład branży w rozwój gospodarczy kraju - w 2008 roku łączna suma płatności publicznoprawnych z czterech polskich kopalni węgla brunatnego przekroczyła 1 mld zł.

Podczas spotkania przedstawiciele PGE zaprezentowali doświadczenie Grupy w zakresie projektów o podobnej skali, podkreślając przy tym, że wszystkie obecne inwestycje w Grupie prowadzone zgodnie z wszelkimi procedurami administracyjnymi i środowiskowymi. Uczestnicy spotkania zgodzili się również, że ze względu na skalę tego projektu, powinien on być realizowany w porozumieniu ze wszystkimi interesariuszami, a budowa elektrowni przynieść może wiele korzyści dla lokalnej społeczności.

***
Informacje o złożu Gubin
Złoże Gubin, obok złoża Legnica, jest uważane za strategiczne z punktu widzenia wykorzystania węgla brunatnego  w polskiej energetyce. Zasoby bilansowe złoża węgla brunatnego Gubin szacowane są na 1,6 mld ton. Złoże Gubin, z uwagi na korzystne parametry geologiczno-górnicze oraz bogate zasoby umożliwia budowę nowego zagłębia paliwowo-energetycznego. W przyszłości zagłębie to może stanowić ważne źródło energii w krajowym systemie elektroenergetycznym.

PGE

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl