Wspólne Centrum Badawcze (WCB) Komisji Europejskiej wydała w tym tygodniu swój coroczny raport, z którego dowiadujemy się, że w 2009 r. odnawialne źródła energii stanowiły 62% nowej mocy produkcyjnej w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. W porównaniu z rokiem 2008 jest to wynik lepszy o 5%.
Zgodnie z raportem Renewable Energy Snapshots [PDF 2,31 MB] w 2009 r. największą część nowej mocy produkcyjnej (10,2 GW) stanowiły źródła bazujące na energii wiatrowej. Za nimi uplasowały się technika fotowoltaiczna (21%), biomasa (2,1%), energia wodna (1,4%) i skoncentrowana energia słoneczna (0,4%). Pozostałą część nowej mocy produkcyjnej uzupełniły elektrownie gazowe (24%), elektrownie węglowe (8,7%), ropa naftowa (2,1%), spalanie odpadów (1,6%) i rozszczepienie jądrowe (1,6%).
Zgodnie z założeniami europejskiego Pakietu Energetycznego 3x20 UE dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenia efektywności energetycznej o 20% oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na poziomie 20%, a wszystko to do roku 2020.
Już w zeszłym roku Europa osiągnęła bardzo dobry wynik, jeśli chodzi o udział OZE w rynku, z 19,9% całkowitej produkcji energii elektrycznej netto pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Stanowiło to 608 TWh z 3042 TWh całkowitej ilości energii elektrycznej zużywanej w UE. Wśród odnawialnych źródeł energii największy udział (11,6%) miała energia hydroelektryczna, za nią energia wiatrowa (4,2%) i biomasa (3,5%), a energia słoneczna zaledwie 0,4%.
Powołując się na dane państw członkowskich UE, Eurostatu, stowarzyszeń branżowych i przedsiębiorstw badawczych, WCB twierdzi, że w przypadku utrzymania aktualnego tempa rozwoju OZE będą mogły zaspokoić nawet 1.400 TWh energii w 2020 r., czyli ok. 37,5% zapotrzebowania energetycznego Unii Europejskiej.
Jednakże analizy WCB wykazują też, że aby osiągnąć postulat 3x20 Europa musi rozwiązać wiele problemów, a przede wszystkim zapewnić szerokie wsparcie prac badawczo-rozwojowych (R&D) oraz dostosować istniejące systemy energetycznedo wykorzystania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Według raportu energia wiatrowa odpowiadała w 2009 r. ponad 74 GW - 4,2% całkowitej, zainstalowanej mocy (w porównaniu z ok. 2% w Stanach Zjednoczonych). Po znacznym przekroczeniu wcześniejszych celów rozwoju energetyki wiatrowej (40 GW do 2010 r.), Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wyznaczyło nowy: 230 GW zainstalowanej mocy do roku 2020 [PDF 4,32 MB], co zaspokoiłoby 20% zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie.
Przy zachowaniu dotychczasowego trendu przewidywany jest także podwójny wzrost udziału biomasy - 200 TWh pozyskiwanych z biomasy w 2010 stanowi wzrost o 92 TWh od roku 2008. "Inne zastosowania energii, takie jak produkcja ciepła i paliw silnikowych, rywalizują o to właśnie źródło - zdaniem WCB - co może potencjalnie utrudnić rozwój bioelektryczności." Biomasa mogłaby zdobyć silniejszą pozycję jako źródło energii, jeżeli będzie można magazynować ją do wykorzystania na żądanie.
Niewielka jest zainstalowana moc skoncentrowanej energii słonecznej, ale według przewidywań będzie ona stale rosła, nawet o 30 GW do roku 2020, jeżeli urzeczywistni się Europejska Inicjatywa Przemysłowa na rzecz Energii Słonecznej (ESII). Większość projektów w obszarze skoncentrowanej energii słonecznej, jakie są wdrażane w Europie realizowana jest w Hiszpanii.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |