10 lat temu - 30 czerwca 2000 roku odbyła się pierwsza sesja na Rynku Dnia Następnego (RDN). Łączny wolumen zawartych transakcji wyniósł 483 MWh przy średniej cenie dla całej doby na poziomie 88 zł/MWh. Na pierwszej sesji RDN wartość obrotów wyniosła 42 504 zł. W pierwszej sesji RDN uczestniczyło 8 z 20 zarejestrowanych członków giełdy - 5 wytwórców i 3 dystrybutorów energii elektrycznej.
Zawarcie pierwszych transakcji już po 7 miesiącach od zarejestrowania spółki było niezaprzeczalnym sukcesem na skalę europejską. Inne giełdy energii, które powstały w zbliżonym czasie potrzebowały na realizację powyższych zadań około 2 lat.
Dzisiejsza sesja RDN jest już 3832. z kolei. Łączny wolumen wyniósł 12 007 MWh przy średniej cenie dla całej doby na poziomie 210,95 zł/MWh. W sesji uczestniczyło 20 z 36 podmiotów dopuszczonych do działania na RDN.
Po dziesięciu latach wdrażamy strategię na kolejne 1o lat. Jednym z jej głównych celów jest umacnianie płynności Rynku Dnia Następnego. Rozwój tego najstarszego na giełdzie rynku nastawiony jest na integrację z sąsiadującymi z naszym rynkiem rynkami Skandynawii, Czech, Słowacji i w przyszłości także Niemiec. Uczestnicy RDN uzyskają dostęp do trans-granicznych mocy przesyłowych i źródeł energii. Już od listopada br. członkowie TGE i skandynawskiej giełdy Nord Pool Spot będą mogli handlować energią elektryczną na trans-granicznym połączeniu stałoprądowym 600 MW - SwePol ("kabel szwedzki") w oparciu o tzw. mechanizm "Market Coupling", poprzez Rynki Dnia Następnego na obu giełdach. W następnym roku podobny mechanizm będzie zaimplementowany na trans-granicznym połączeniu z Czechami.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |