„Bezpieczna Energia RWE” to program edukacyjny, przeznaczony dla 7-latków, realizowany przez Fundację RWE w Polsce od 2005 roku na terenie Warszawy. Od marca 2009 roku w programie biorą udział również uczniowie z województwa podlaskiego, gdzie RWE wybudowało Park Wiatrowy Suwałki. Udział w akcji jest bezpłatny, koszty materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych pokrywa Fundacja.
Od pięciu lat w zajęciach przeprowadzonych w ramach programu wzięło udział ponad 27 tysięcy dzieci. Program jest rekomendowany przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat nad akcją objął również Podlaski Kurator Oświaty.
„Realizując nasz program edukacyjny, poprzez zabawę uczymy najmłodszych skąd bierze się prąd, jakie ma właściwości i do czego jest nam potrzebny – mówi Iwona Jarzębska, rzecznik RWE Polska. – Przede wszystkim jednak dążymy do tego, aby uświadamiać zagrożenia, jakie ze sobą niesie nieostrożne korzystanie z urządzeń elektrycznych. Mamy nadzieję, że dzięki włączeniu nauczycieli i rodziców do naszej akcji, wspólnym wysiłkiem doprowadzimy do ograniczenia liczby wypadków”
Fundacja RWE zachęca nauczycieli do zgłaszania swoich szkół do programu, oferując bezpłatne wsparcie dydaktyczne w postaci scenariuszy zajęć lekcyjnych, kart pracy, plansz i książeczki „Bezpieczna Energia RWE”. Przewodnikami dzieci po świecie elektryczności są Kontrolka i Wolterek, bohaterowie towarzyszących programowi materiałów. Podczas sześciu lekcji dzieci dowiadują się czym jest prąd, jakie urządzenia domowe funkcjonują dzięki niemu i w jaki sposób można bezpiecznie z nich korzystać. Scenariusze zajęć zostały opracowane przez nauczycieli, konsultantów z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz pracowników RWE Polska.
Program w sposób obrazowy, konkretny i jasny przedstawia problemy i pojęcia, które siedmiolatek jest w stanie przyswoić – mówi Marta Mielziuk, nauczycielka ze szkoły podstawowej nr 4 w Suwałkach. – Świetnie opracowane merytorycznie i graficznie materiały zachęcają dzieci do pracy. Scenariusze zajęć są bardzo pomocne i inspirujące do tworzenia własnych pomysłów na lekcje w zależności od możliwości uczniów.
Wszystkie dzieci przygodę z Kontrolką i Wolterkiem mogą kontynuować w domu. Na stronie www.bezpiecznaenergia.pl znajdują się gry i kolorowanki, wprowadzające dzieci w świat bezpiecznej energii – to okazja do samodzielnej zabawy, ale również włączenia w nią rodziców, rodzeństwa oraz przyjaciół.
Następna, szósta już edycja programu rozpocznie się we wrześniu 2010.
Fundacja RWE w Polsce RWE Polska zawsze chętnie wspierało inicjatywy dobroczynne. Coraz szerszy zakres działań charytatywnych i społecznych, podejmowanych przez firmę skłonił jej Zarząd do podjęcia decyzji o utworzeniu Fundacji. W ten sposób, w 2005 roku powstała Fundacja RWE w Polsce.
Jeszcze w tym samym roku Fundacja RWE w Polsce rozpoczęła dwa programy skierowane do dzieci: Bezpieczna Energia RWE – w ramach programu siedmiolatki uczą się jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej oraz Orliki RWE – program wspierający najmłodszych piłkarzy, pochodzących z niezamożnych rodzin. Programy są kontynuowane do dzisiaj. W tym samym roku ruszył również Program Stypendialny skierowany do najlepszych Studentów ostatnich lat Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Od roku 2008 o stypendia Fundacji RWE w Polsce mogą ubiegać się studenci wydziałów AGH: Górnictwa i Geoinżynierii, Inżynierii, Mechanicznej i Robotyki, Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
Obecnie, poza ww. programami, Fundacja zakończyła akcję Oświecona Warszawa, w ramach której zostały oświetlone najbardziej niebezpieczne miejsca, wybrane przez mieszkańców miasta. Łącznie, we wskazanych lokalizacjach, Fundacja postawiła 100 latarni.
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 70 tysięcy osób, zaopatruje 16 milionów klientów w energię elektryczną i 8 milionów klientów w gaz. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.
Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię około 900 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Do 2015 roku RWE planuje budowę najnowocześniejszej elektrowni na węgiel kamienny na Śląsku o mocy 800 megawatów oraz uruchomienie farm wiatrowych o mocy 300 megawatów na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |