Amerykańska firma PixelOptics opracowała elektroniczne okulary, które automatycznie dostosowują korekcję wzroku w zależności od jego wady.
Produkt o nazwie emPower!™, opracowywano przez 10 lat i wygląda jak najzwyklejsze okulary. Będzie dostępny w szerokiej gamie kolorów oprawek. Od zwykłych okularów emPower!™ różni się tylko małym przyciskiem z boku, który służy do wyboru jednego z trzech trybów pracy.
Według PixelOptics, opatentowane elektroniczne soczewki zapewniają dynamiczną i inteligentną optykę dzięki zastosowaniu kombinacji chemii, elektroniki i innych składników aby skutecznie korygować wady wzroku takie jak krótko- i dalekowzroczność oraz inne wady rozwijające się wraz z wiekiem lub wrodzone.
Soczewki posiadają sekcję z elektro-aktywną płynną krystaliczną warstwą, której współczynnik załamania światła może być dynamiczne modyfikowany za pomocą elektrycznego prądu o niskim natężeniu. Dzięki temu zmienia się ogniskowa soczewek wraz ze zmieniającym się prądem przepływającym przez warstwę soczewki.
Czujniki ruchu zastosowane w okularach są bardzo podobne do tych zastosowanych w iPhonie.
W trybie automatycznym warstwa elektro-aktywna jest włączona i automatycznie zmienia ogniskową, kiedy użytkownik przechyla głowę (np. podczas czytania książki czy gazety) i patrzy przez soczewki.
W trybie ręcznym soczewki zachowują się jak normalne progresywne soczewki z "zastygniętą" warstwą elektroniczną ustawioną do patrzenia na obiekty z bliska, kiedy korzystamy z dolnej części soczewki lub do obiektów oddalonych, gdy patrzymy prosto.
Gdy okulary są wyłączone, prąd przestaje płynąć przez warstwę elektro-aktywną i soczewki zachowują się jak soczewki progresywne o niskiej korekcji, które nadają się do codziennych czynności.
Elektroniczne okulary dają szersze możliwości dobrego widzenia wprowadzając do obrazu mniej zakłóceń niż standardowe soczewki dwuogniskowe lub soczewki progresywne. Jednocześnie zapewniają idealny obraz nie tylko obrazów bardzo odległych i bliskich, ale także obiektów pomiędzy nimi.
Ron Blum, CEO i założyciel PixelOptics omawia trzy tryby pracy emPower!
na konferencji Vision Expo East.
Komercjalizacja emPower! stała się możliwa dzięki współpracy pixelOptics z wytwórcami soczewek i oprawek do okularów, a także firmą zajmującą się wytwarzaniem elementów elektronicznych.
Akumulatorowe baterie ładują się od 2 do 3 godzin w uchwycie ładującym. PIxelOptics rekomenduje ładowanie okularów co noc, pomimo tego, że naładowane wystarczają na 3-5 dni pracy.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Ogólnie amerykanie to głąby ale i najwięcej patentów od nich pochodzi.
Bardzo wcześnie jest wprowadzona w ich szkolnictwie segregacja.