Naukowcom udało się pokonać podstawową przeszkodę hamującą powszechne wykorzystanie grafenu w przemyśle elektronicznym. Dzięki najnowszym odkryciom już niedługo spotkamy go w wielu urządzeniach, od telefonów komórkowych do superkomputerów.
Materiał o nazwie grafen, składa się z warstwy 50,000 razy cieńszej od ludzkiego włosa i posiada unikalne właściwości elektryczne.
Prof. Victor Aristov wraz z kolegami z Instytutu Leibniza w Dreźnie zauważył już dawno, że grafen kryje olbrzymi potencjał i mógłby z powodzeniem zastąpić krzem w szybkich procesorach komputerach i innych urządzeniach. Na drodze stanął proces technologiczny w jakim powstawał grafen - był on zbyt kosztowny i powodował powstawanie grafenu o niskiej jakości, który nie mógł być wykorzystany w procesach produkcyjnych na wielką skalę.
Aristov wraz ze swoim zespołem opublikował raport, stwierdzający, że udało im się opracować bardzo prostą i jednocześnie bardzo tanią metodę produkcji grafenu. Opisują proces tworzenia wysokiej jakości grafenu na podłożu składającym się z węgliku krzemu.
Odkrycie to jest wielkim krokiem, który może spowodować upowszechnienie się grafenu w elektronice użytkowej.
Więcej informacji w raporcie: "Graphene Synthesis on Cubic SiC/Si Wafers. Perspectives for Mass Production of Graphene-Based Electronic Devices".
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |