Masdar chce zbudować największą farmę słoneczną w Abu Dhabi - OZE - OGNIWA SŁONECZNE - SŁOŃCE - FRANCJA - HISZPANIA - ABU DHABI - PV - MASDAR - ABENGOA - SHAMS - ELEKTROWNIA SŁONECZNA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Masdar chce zbudować największą farmę słoneczną w Abu Dhabi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Masdar chce zbudować największą farmę słoneczną w Abu Dhabi

Masdar chce zbudować największą farmę słoneczną w Abu Dhabi
źródło: AFP

Francuska firma olejowa i Hiszpańska Abengoa Solar chcą wspólnie z Masdar'em ( firmą z Abu Dhabi zajmującą się alternatywnymi źródłami energii) zbudować największą skoncentrowaną farmę słoneczną.

"Chcemy z Abu Dhabi zrobić międzynarodowe centrum rozwoju technologii odnawialnej energii" - powiedział Sułtan al-Jaber, MAsdar CEO.

Farma zapobiegnie emisji 170 tys ton CO2 rocznie, który byłby emitowany do atmosfery podczas product energii przy użyciu tradycyjnych metod.

Farma zajmowałaby powierzchnię 2,5km2 i charakteryzowałaby się mocą100MW. Projekt rozpocznie się w 3 kwartale 2010r i ukończony zostanie w przeciągu 2 lat. Inwestycja według Mohammed'a al-Zaabi ( project manager'a) ma pochłonąć około 600mln $. Masdar będzie posiadał 60% udziałów w inwestycji, Total i Abengoa po 20%.

Shams (z Arabskiego Słońce) jest pierwszym głównym krokiem do osiągnięcia progu 7% - udziału OZE w bilansie energetycznym Abu Dhabi przed rokiem 2020. Pociągnie to za sobą kolejne projekty Shams 2 i Shams 3.

Pobór prądu w Abu Dhabi jest bardzo duży w ciągu dnia ze względu na konieczność używania systemów klimatyzacji. Ten sam okres dnia jest idealnym z punktu widzenia energetyki słonecznej.

Jest to pierwszy raz, gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują w energetykę, która nie opiera się na paliwach kopalnych.

CSP - concentrated solar power, używa luster do podgrzewania płyny - pewnego rodzaju oleju, który następnie podgrzewa wodę, któa uruchomi generator pary biorący udziałw procesie wytwarzania energii.

Abengoa ma doświadczenie z CSP w postaci 4 farm opartych na tym systemie. Znajdują się one w Hiszpani ( druga w tym kraju jest w trakcie budowy) , Afryce i Ameryce północnej.

Farma będzie ulokowana w Madinat Zayed, około 120 km na południowy zachód od Abu Dhabi.

źródło:AFP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl