Decyzja o rozpoczęciu fazy przygotowawczej inwestycji w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra - PGE - INWESTYCJA - PGE ZESPÓŁ ELEKTROWNI DOLNA ODRA - BLOK GAZOWO-PAROWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Decyzja o rozpoczęciu fazy przygotowawczej inwestycji w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra
drukuj stronę
poleć znajomemu

Decyzja o rozpoczęciu fazy przygotowawczej inwestycji w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra

Decyzja o rozpoczęciu fazy przygotowawczej inwestycji w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra
źródło: http://www.pgesa.pl
Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna, 18 maja 2010 roku, podjął decyzję o rozpoczęciu fazy przygotowawczej zadań inwestycyjnych w PGE Zespół Elektrowni Dolna Odra.

Zadania inwestycyjne dotyczą:

- budowy dwóch kondensacyjnych bloków gazowo-parowych o mocy ok. 432 MW każdy w Elektrowni Dolna Odra („Projekt Dolna Odra”)
- budowy gazowo-parowego bloku kogeneracyjnego o mocy elektrycznej 244MW i mocy cieplnej 170MW w Elektrowni Pomorzany („Projekt Pomorzany”)

Wstępnie planowane nakłady inwestycyjne szacowane są na około 3,3 mld zł w przypadku Projektu Dolna Odra i około 1,1mld zł w przypadku Projektu Pomorzany.

Harmonogram zakłada zakończenie fazy przygotowawczej i podjęcie decyzji o uruchomieniu przetargów na Generalnych Realizatorów Inwestycji („GRI”) w I kwartale 2011 r. oraz podjęcie ostatecznej decyzji o realizacji Inwestycji i podpisanie umów z GRI na przełomie II i III kwartału 2012 r. Oddanie nowych bloków do eksploatacji przewidziane jest w Projekcie Dolna Odra na II połowę 2015 r. (pierwszy blok) i I połowę 2016 r. (drugi blok), a w Projekcie Pomorzany na II połowę 2015 r.

Kluczowym czynnikiem wykonalności projektów będzie możliwość zaopatrzenia w gaz, co może zostać zapewnione w wyniku budowy Gazoportu w Świnoujściu.

Projekty mają na celu m.in. dywersyfikację miksu paliwowego Grupy Kapitałowej PGE, zmniejszenie średniej emisyjności CO2 i  poprawę średniej efektywności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, a także zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej i ciepła.

Realizacja projektów pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej i rezerw w wyprowadzeniu mocy oraz wykorzystanie doświadczenia i kwalifikacji kadry. Ponadto nowe bloki w Elektrowni Dolna Odra mają zastąpić wyeksploatowane, niskosprawne bloki węglowe nr 3 i 4 o mocy ok. 205MW każdy, planowane do wycofania do końca 2015 r. oraz bloki nr 1 i 2 (odpowiednio 222 i 223 MW), przewidziane do wycofywania w latach 2018-2021.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl