Dziś, podczas pierwszego dnia INTEL DEVELOPER FORUM w Pekinie firma Intel Corporation pokazała, w jaki sposób dostarcza fundament pod budowę powszechnych rozwiązań sprzętowych, programowych i ekosystemowych, aby umożliwić płynną współpracę między urządzeniami i ich większą łatwość użycia.
Intel Developer Forum rozpoczęło się od przemówienia Davida (Dadi) Perlmuttera, wiceprezesa i dyrektora generalnego Intel Architecture Group (IAG), który przedstawił wizję Intela – umożliwienie użytkownikom technologii zrealizowania potencjału powszechnego doświadczenia komputerowego.
„Przewiduje się, że do 2015 r. liczba użytkowników urządzeń komputerowych podłączonych do Internetu wzrośnie o kolejny miliard. Pojawia się również coraz więcej rodzajów urządzeń. Dlatego tak ważne jest, aby umożliwić współpracę między tymi urządzeniami” – powiedział Perlmutter – Architektura Intela zapewnia odpowiednie połączenie wydajności i mocy, które zapewnia fundament dla wszystkich urządzeń komputerowych tworzących wirtualne kontinuum technik komputerowych, aby umożliwić to powszechne doświadczenie”.
W odniesieniu do produktów najwyższej klasy w spektrum urządzeń komputerowych Perlmutter zauważył, że Intel osiągnął punkt kulminacyjny przejścia na swoją nagradzaną mikroarchitekturę o nazwie kodowej „Nehalem”, wprowadzając niedawno na rynek procesor Intel® Xeon® z serii 7500. W niecałe 90 dni Intel wprowadził nowe procesory 2010 dla komputerów PC, laptopów i serwerów, zwiększające wydajność energetyczną i szybkość obliczeniową oraz zawierające wiele nowych funkcji, dzięki którym komputery są bardziej inteligentne, elastyczne i niezawodne.
Perlmutter omówił również ostatnie wieści dotyczące następnej generacji procesorów Intel® Core™ wykorzystujących mikroarchitekturę Intela o nazwie kodowej „Sandy Bridge”, których produkcja ma ruszyć pod koniec 2010 roku. „Sandy Bridge” opiera się na 32‑nanometrowej technologii procesowej wykorzystującej bramkę Hi-K drugiej generacji. Procesory te jako pierwsze będą obsługiwały instrukcje Intel® Advanced Vector Extension (Intel® AVX). Intel AVX przyspiesza trendy w kierunku obliczeń zmiennopozycyjnych w zastosowaniach ogólnych, takich jak przetwarzanie obrazu, wideo i audio, jak również w zastosowaniach inżynieryjnych, łącznie z modelowaniem i analizą 3D, symulacją naukową oraz analityką finansową. Ponadto „Sandy Bridge” nadal będzie obsługiwał Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI), siedem instrukcji przyspieszających szyfrowanie i odszyfrowywanie danych. „Sandy Bridge” będzie również oferował rdzenie graficzne Intela szóstej generacji oraz przyspieszenie operacji zmiennoprzecinkowych (Floating Point), obsługi wideo oraz oprogramowania intensywnie korzystającego z mocy procesora, jakie najczęściej można znaleźć w aplikacjach multimedialnych.
Perlmutter przedstawił również, w jaki sposób Intel umożliwia nowy rodzaj doświadczenia związanego z korzystaniem z telewizji, który określił jako „Smart TV”, w której Internet będzie płynnie zintegrowany z telewizją, spersonalizowaną zawartością oraz funkcją wyszukiwania. Ta najnowsza innowacja opiera się na układzie system-on chip (SoC) Intela, procesorze Intel® Atom™ CE4100, który oferuje wydajność, światowej klasy odczyt filmów w HD i audio oraz zaawansowaną grafikę. Celem jest wzbogacenie telewizji o spersonalizowaną zawartość, ulubione strony internetowe i portale społecznościowe w nieznany dotychczas sposób. CE4100 jest przeznaczony dla takich urządzeń jak odtwarzacze Blu-ray, przystawki do telewizora oraz telewizory cyfrowe, które mogą zapewnić doświadczenie „Smart TV”.
Procesor Intel® AtomTM wykorzystuje uniwersalny energooszczędny design, który zapewnia mu szerokie możliwości na wielu różnych nowych segmentach rynkowych, od urządzeń typu handheld i netbooków po urządzenia elektroniki użytkowej oraz wbudowane aplikacje. Rdzeń procesora Atom charakteryzuje się ultraniskim zużyciem energii, niskim kosztem i małym rozmiarem, na bazie których można stworzyć układy SoC dla wielu różnych segmentów opartych na ukierunkowanych zastosowaniach i wymaganiach urządzeń wejścia/wyjścia.
Jako że dostępność do Internetu mobilnego nadal odnotowuje szybki wzrost i obejmuje kolejne urządzenia, Perlmutter wspomniał o szansach branży w zakresie nowej generacji urządzeń typu handheld, łącznie z tabletami i smartfonami. Opisał, w jaki sposób Prawo Moora oraz połączenie architektury, designu i technik procesu produkcyjnego pomogą przenieść architekturę Intela na znacznie niższe poziomy poboru mocy. Jednocześnie architektura Intela zapewnia wysoką wydajność dla nieustannie rozwijającego się Internetu, bogatych w media aplikacji oraz wielozadaniowości.
Perlmutter omówił mającą się wkrótce ukazać platformę Intela „Moorestown”, która ma zostać wprowadzona w pierwszej połowie tego roku. Zakomunikował, że Intel zrepartycjonował architekturę swojej platformy oraz zastosował wiele innowacyjnych technik, takich jak zarządzanie zasilaniem na poziomie systemu operacyjnego kolejnej generacji oraz rozproszone bramkowanie zasilania w celu osiągnięcia zwiększonej wydajności i redukcji poziomu poboru mocy w trybie biernym i aktywnym. Dla poparcia swoich słów zademonstrował możliwość nawet 50-krotnego zmniejszenia poboru mocy przez platformę oraz 10-krotnego zmniejszenia poboru mocy w odtwarzaczu audio w porównaniu z platformą pierwszej generacji Intela „Menlow”.
Perlmutter zdradził również, że Intel pracuje z producentami komputerów PC Tongfang* i Hanvon* nad wprowadzeniem nowego designu komputera szkolnego Classmate PC, który łączy estetykę z odpornością, pełną funkcjonalność komputera PC z ulepszonymi możliwościami czytania oraz zwiększoną wydajność z energooszczędnością. Elastyczny design nowego komputera szkolnego Classmate PC odzwierciedla sposób pracy i poruszania się uczniów. Jego funkcjonalność dodatkowo zwiększa ekran dotykowy tabletu. Te nowe funkcje rozwinięto na podstawie szeroko zakrojonych badań etnograficznych obejmujących uczniów i nauczycieli.
James: Odkrywać przyszłość z Intelem
W drugim głównym wystąpieniu dnia Renee James, wiceprezes i dyrektor generalny Software and Services Group w firmie Intel, kontynuowała nakreślanie wizji Intela – płynnego wykorzystywania różnych urządzeń zarówno dla telefonów, samochodów, jak i domu, dającego klientom większą spójność i lepszy dostęp do informacji. James podkreśliła, że ujednolicone środowisko operacyjne działające na wspólnej architekturze komputerowej może zapewnić twórcom szerszy zasięg i łatwiejszy dostęp do użytkowników końcowych w wielu segmentach rynkowych.
Zapraszając na scenę dra Jiren Liu, prezesa i dyrektora naczelnego Neusoft Corporation , James wspomniała również, że cloud computing stanowi tkankę łączną pomiędzy platformami komputerowymi. Dr Liu zademonstrował, w jaki sposób systemy zbudowane na architekturze Intel® Cloud Builder, łącząc urządzenia klienckie front-end ze zdalną diagnostyką back-end w środowisku opieki zdrowotnej, mogą umożliwić nowym rozwiązaniom zapewnianie usług na niespotykanym wcześniej poziomie.
„Technologia zmieniła sposób naszej interakcji ze światem, a Intel dostarcza „klocki”, od chmury po najmniejsze urządzenia, aby zapewnić klientom doświadczenie pełnego „zanurzenia się” w technologie komputerowe w każdym miejscu, w którym się znajdują” – powiedziała James. – Firma Intel wierzy, że jest w stanie, razem z programistami i swoimi partnerami, jak również z pomocą wysoce zintegrowanego połączenia sprzętu i oprogramowania, wprowadzić na rynek najlepsze z możliwych produktów oraz zapewnić najszerszą dystrybucję”.
Nawiązując do niedawnej informacji ogłoszonej przez Intela i Nokię o połączeniu projektów open source’owych Moblin* i Maemo* w platformę programową opartą na Linuksie – MeeGo, James podkreśliła szerokie poparcie dla MeeGo w branży. MeeGo jest rozwijany przez Linux Foundation jako projekt całkowicie open source, w którym mogą brać udział producenci części oryginalnych, producenci systemów operacyjnych, operatorzy sieci i inni. Jest on przeznaczony dla szerokiej gamy urządzeń, łącznie ze smartfonami, netbookami, tabletami następnej generacji, mediafonami, telewizorami podłączonymi do Internetu oraz samochodowymi systemami infotainment.
Ponadto James ogłosiła, że niezależni producenci oprogramowania i programiści w Chinach mogą teraz skorzystać z programu Intel Atom Developer Program i dostarczać aplikacje do dystrybucji za pośrednictwem Intel AppUpSM Center beta. Jednocześnie podkreśliła niedawne rozpowszechnienie Intel AppUp Center beta zarówno dla MeeGo, jak i Microsoft Windows w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz 27 krajach europejskich. Ten wzrost daje chińskim twórcom aplikacji uczestniczącym w programie Intel Atom Developer Program możliwość dotarcia do klientów na jednym z najważniejszych rynków urządzeń opartych na procesorze Intel Atom, jak również dokonywania transakcji sprzedaży w dolarach amerykańskich, euro lub funtach.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |