Światowe ekspertki IP będą uczyć polskich naukowców zarabiać na wiedzy - ZARZĄDZANIE - WŁASNOŚCIĄ - INTELEKTUALNĄ - INTELECTUAL - PROPERTY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Światowe ekspertki IP będą uczyć polskich naukowców zarabiać na wiedzy
drukuj stronę
poleć znajomemu

Światowe ekspertki IP będą uczyć polskich naukowców zarabiać na wiedzy

Światowej klasy ekspertki w zakresie zarządzania własnością intelektualną (IP) - Lynne Holyer, Kirsten Leute i Susanne Harrison - reprezentujące uniwersytety w Berkeley, Stanford i społeczność Gathering2.com poprowadzą w dniach 8-10 marca w Warszawie warsztaty w zakresie zawierania umów na badania i rozwój oraz licencjonowania IP. Warsztaty mają wspomóc sześć polskich uczelni w konstruowaniu standardów programowych nowatorskiego kierunku studiów magisterskich kształcących brokerów nowoczesnych technologii. Będą wstępem do organizowanego w marcu III Forum IPM.

Prace nad standardami kształcenia w zakresie zarządzania własnością intelektualną prowadzi Politechnika Warszawska (koordynator), Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Certyfikowane warsztaty w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie poprowadzą Lynne Holyer kierująca relacjami z biznesem na UC Berkeley, Kirsten Leute zajmująca się licencjonowaniem wyników prac naukowych na Stanfordzie, Susanne Harrison założycielka społeczności 80 największych przedsiębiorstw stosujących najlepsze praktyki w zakresie własności intelektualnej - Gathering2.com oraz Paul Marca - odpowiedzialny za komercjalizację wiedzy na Stanfordzie.

Organizatorem warsztatów jest towarzystwo Intellectual Property Management Polska (IPM). Towarzystwo, będące odpowiednikiem organizacji zarządzania własnością intelektualną działających w innych krajach, prowadzi projekty umiejscowione w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Politechniki Warszawskiej. Są one adresowane z jednej strony do środowiska akademickiego, a z drugiej - do gospodarki.

Co roku IPM organizuje w marcu kilkudniowe forum - platformę debat, dyskusji, prezentacji i spotkań nauki z przemysłem. W rozbudowanym programie tegorocznego kongresu znalazły się m.in. planowane na 11 marca sesje, na których naukowcy zaproponują biznesowi najciekawsze rozwiązania zmierzające do wdrożenia, a praktycy będą mogli przedstawić swoje pomysły i propozycje, które umożliwią komercjalizację lub wskażą kierunki rozwoju prac badawczych zgodne z zapotrzebowaniem gospodarki. Sesje będą dotyczyły nauk o życiu, energii i czystych technologii jako klucza do sukcesu polskiej gospodarki, a także finansowania i wdrażania innowacji.

Tę sesje szczególnej uwadze przedsiębiorców poleca Bogusław Węgliński, prezes IPM. Na co dzień prowadzi on także specjalny projekt skierowany do sektora MŚP - Centrum Kompetencji Zarządzania Własnością Intelektualną IP HUB ( www.ip-hub.pl ).

"Chodzi o to, by przedsiębiorstwa mogły budować swoją przewagę konkurencyjną, rentowność na umiejętności produkowania i świadczenia usług takich, jakich inni nie potrafią robić - czyli na własności intelektualnej" - mówi Węgliński.

Jego zdaniem, z prawną ochroną własności intelektualnej w Polsce jest dość słabo. Kraj porównywalny do Polski pod względem wielkości i rozwoju technicznego - Korea Płd. - ma 12 razy więcej patentów na milion mieszkańców, niż Polska. Porównania do krajów przodujących jak Niemcy czy Japonia, wypadają jeszcze gorzej. Ta sytuacja - według niego - jest spowodowana brakiem świadomości, brakiem środków, ale również brakiem praktycznych rozwiązań zarówno w uczelniach, instytutach, jak i w firmach komercyjnych.

"Trzeba odróżnić własność intelektualną autorską, gdzie prawa autorskie są niezbywalne, od praw majątkowych, będących źródłem odnoszenia korzyści gospodarczych. Te drugie mogą często należeć do pracodawcy czy zleceniodawcy badań naukowych lub prac innowacyjnych" - zaznacza Węgliński.

Podkreśla, że warto promować dobre wzorce w tym zakresie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim już od kilku lat obowiązuje zasada, że połowę praw majątkowych z wynalazku uczonego ma sam uczony, a drugą połowę - uczelnia. Podobne rozwiązanie wprowadziła Politechnika Gdańska.

"Najważniejszy dla przedsiębiorcy jest dostęp do istniejącego rozwiązania. Jednak takie rozwiązania nie zawsze są dostępne natychmiast, czasami trzeba zainwestować w badania. Firma, która chce przetrwać na rynku, musi stawiać na rozwiązania unikalne, wyjątkowe. Inaczej zawsze znajdzie się ktoś, kto ma tańszą siłę roboczą, energię, mniejsze koszty oddziaływania na środowisko i wypchnie nas z rynku. A przecież nie chcemy stać się bezrobotni" - podsumowuje Węgliński.

Zachęca przy tym menedżerów do udziału w dyskusjach III Forum IPM obok reprezentantów środowiska akademickiego i naukowego, przedstawicieli lokalnych środowisk promujących rozwój gospodarki poprzez innowacje oraz polskich, zagranicznych i międzynarodowych organizacji budujących mosty między przemysłem a nauką.

Rejestracja na konferencję odbywa się poprzez stronę www.fabrykawynalazków.pl

KOL

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl