Codzienne zadania stołecznego Operatora Systemu Dystrybucyjnego, firmy Stoen Operator obejmują wiele wyzwań. Wśród nich są zapewnienie dostaw energii do ponad miliona odbiorców, obiektów o strategicznym znaczeniu dla kraju, dynamicznie rozwijająca się elektromobilność i nowe centra danych. Aby realizować swoje zadania, spółka korzysta z najnowocześniejszych osiągnięć technologii i nauki.
Coraz większe zapotrzebowanie na moc i niezawodne dostawy energii elektrycznej sprawiają, że konieczne jest stosowanie najnowocześniejszych technologii i rozwiązań. Nie tylko rośnie ilość przetwarzanych danych związana z cyfryzacją całego sektora energetycznego. Także kluczowa rola w zapewnieniu bezpieczeństwa miastu motywuje firmę Stoen Operator do wprowadzania nowych rozwiązań. Innowacyjność służy podnoszeniu niezawodności sieci elektroenergetycznej, gdyż wynika ona również z dbałości o sprawne działanie całej infrastruktury.
Od niedawna, w ramach programu pilotażowego, pięć Rozdzielczych Punktów Zasilania w infrastrukturze Stoen Operator dysponuje jedną z najbardziej efektywnych, cyfrowych metod diagnostycznych transformatorów 110/15 kV.
Monitorowanie stanu oleju w transformatorach to jeden z warunków, który pomoże zapewnić ich bezawaryjną pracę – mówi Tomasz Żuraw, dyrektor pionu Usługi Sieciowe w Stoen Operator. – System monitoringu DGA pozwala na szybką identyfikację i reakcję na ewentualne anomalie techniczne w urządzeniach, jeszcze zanim te przekształcą się w poważniejsze awarie. Urządzenia do monitoringu pobierają próbki oleju transformatorowego w ustalonych cyklach. Następnie analizują skład ekstraktowanych gazów i ich trendów – czyli tzw. dynamikę przyrostów gazów w oleju. Monitory DGA wykrywają obecność i mierzą stężenie gazów takich jak wodór, metan czy etylen. Analiza tych danych pozwala na ocenę stanu technicznego transformatora i podejmowanie odpowiednich działań eksploatacyjnych.
Transformatory to bardzo ważne, a jednocześnie kosztowne elementy sieci elektroenergetycznej. Ich sprawność i wydajność ma nadrzędne znaczenie dla jej niezawodności. Anomalie, które mogą wystąpić w transformatorach olejowych, są oznaką dopiero mogących się pojawić usterek i awarii. To zjawiska zarówno elektryczne (np. wyładowania elektryczne), termiczne (np. przegrzanie lokalne), jak i chemiczne (np. niekompatybilność materiałów). W ich efekcie w oleju transformatorowym powstają typowe dla danego zjawiska gazy rozpuszczone. Mogą one zaburzyć działanie urządzenia. Ale służą także do identyfikacji danego problemu. W niektórych przypadkach pojawiające się anomalie prowadzą do poważnych zakłóceń w działaniu tych elementów sieci elektroenergetycznej.
By dalej usprawniać działanie sieci elektroenergetycznych, niezbędne są modernizacja i rozwój, również technologiczny. Stoen Operator realizuje swoje plany inwestycyjne, co roku zwiększając budżety przeznaczone na nowe przyłączenia, cyfryzację i tzw. smart grids. Spółka digitalizuje własne zasoby, ale pracuje również nad usługami elastyczności rynku elektroenergetycznego.
Takie działania to na przykład projekt rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej realizowany z m.st. Warszawą przy współpracy z Politechniką Warszawską. W ramach programu Strateg PW - „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” w strukturze miasta powstanie ekosystem energetyczny. Będzie on zasilany z innowacyjnego układu magazynowania energii oraz rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Również rozwój systemu wizualizacji sieci pozwoli na lepsze monitorowanie obciążenia sieci i komunikację między obiektami energetycznymi. Stoen Operator w ramach projektu prowadzi prace pilotażowe, opracuje prezentacje rozwiązań cyfrowych w systemach energetycznych oraz analizę technologiczną, w tym zadba o aspekty techniczne i prawne współpracy z uczelnią w ramach świadczenia usług elastyczności. Zajmie się również ustaleniem parametrów technicznych nowych urządzeń.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |