Grafenowe tranzystory obiecują prędkości 100GHz - KRZEM - TRANZYSTOR - TECHNOLOGIA - GRAFEN - WĘGLIK KRZEMU - SIC - POSTĘP.
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Grafenowe tranzystory obiecują prędkości 100GHz
drukuj stronę
poleć znajomemu

Grafenowe tranzystory obiecują prędkości 100GHz

Grafenowe tranzystory obiecują prędkości 100GHz
Naukowcy pracują na granicy możliwości technologicznych (prędkość i skala) tranzystorów krzemowych co zmusza ich do poszukiwania zamienników nowej generacji. Najbardziej obiecującym w tej chwili a zarazem już dość dobrze znanym kandydatem do sprostania wymogom jest grafen. Sam grafen jest materiałem fascynującym.

Grafen to pojedyncze arkusze grafitowego węgla o grubości jednego atomu i wyjątkowej aktywności elektronów (100 razy większej niż w krzemie), co idealnie nadaje się do osiągania olbrzymich prędkości działania w atomowej skali.Ponieważ właściwości elektryczne grafenu mogą być kontrolowane, przekłada się go warstwami przewodzącymi, pół-przewodzącymi i izolującymi.

W ostatnim tygodniu naukowcy z IBM zaprezentowali pierwszy grafenowy tranzystor FET, który może pracować znacznie szybciej (100GHz) niż tradycyjny krzemowy FET. Warstwy grafenu były termicznie nanoszone na dwucalowe wafle węgliku krzemu a same TEF-y wykonane zostały znanymi z technik krzemowych procesem z HfO2. Faktem jest, że wafle z węglikiem krzemu już istnieją.

Wykonane w technologii 240nm tranzystory wstępnie nie brzmią zbyt dobrze, jednak jednoatomowa grubość otwiera nowe możliwości technologiczne i pozostawia krzem daleko z tyłu.

Standardowe grafenowe FET'y pracują stabilnie do 30GHz co jest już w pełni przetestowane. Urządzenia mogą, jednak jeszcze dość słabo pracować z częstotliwościami do 100GHz. Możliwości urządzeń krzemowych są z góry ograniczone do 30GHz.Zakładając miniaturyzację urządzeń opartych na grafenie możemy spodziewać się gigantycznego kroku w kierunku poprawienia wydajności obecnych urządzeń elektronicznych.

arstechnica.com
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl