Olga Malinkiewicz zdobywa podwójną nagrodę za technologię drukowania cienkich, elastycznych ogniw słonecznych na European Inventor Award 2024 - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - PEROWSKITY - OLGA MALINKIEWICZ - EUROPEJSKI URZĄD PATENTOWY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Olga Malinkiewicz zdobywa podwójną nagrodę za technologię drukowania cienkich, elastycznych ogniw słonecznych na European Inventor Award 2024
drukuj stronę
poleć znajomemu

Olga Malinkiewicz zdobywa podwójną nagrodę za technologię drukowania cienkich, elastycznych ogniw słonecznych na European Inventor Award 2024

Olga Malinkiewicz zdobywa podwójną nagrodę za technologię drukowania cienkich, elastycznych ogniw słonecznych na European Inventor Award 2024
fot. Olga Malinkiewicz

Olga Malinkiewicz została uhonorowana w obu kategoriach za opracowanie przełomowych perowskitowych ogniw słonecznych, które w wydajny sposób przekształcają światło w energię i oferują tym samym nowe zrównoważone rozwiązania energetyczne. 

Europejski Urząd Patentowy (EPO) uhonorował dzisiaj na Malcie polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz i jej zespół w kategorii MŚP w konkursie European Inventor Award 2024. Ponadto zespół otrzymał również nagrodę publiczności Popular Prize, która podkreśla kluczową rolę odkrycia w rozwijaniu technologii odnawialnych źródeł energii. Malinkiewicz i jej zespół zostali docenieni za stworzenie nadających się do druku cienkich i elastycznych perowskitowych ogniw słonecznych, pozwalających na bardziej zrównoważone i wszechstronne podejście do wykorzystania energii słonecznej pochodzącej zarówno z naturalnych, jak i sztucznych źródeł światła. Naukowcy wykorzystali innowacyjny proces druku atramentowego, by ogniwa te były produkowane w sposób, który zwiększa zrównoważony rozwój i zmniejsza zużycie energii.

W kategorii MŚP ​pozostałymi finalistami byli ​francuscy naukowcy Bruno Mottet i Lyderic Bocquet za opracowanie metody wykorzystania energii osmotycznej oraz fińska para Sirpa i Markku Jalkanen za stworzenie immunoterapii ukierunkowanej na komórki nowotworowe. 

Do głosowania zachęcono również publiczność, która mogła wybrać swojego ulubionego wynalazcę lub cały zespół spośród 12 nominowanych do nagrody Popular Prize w kategoriach badania, przemysł, kraje spoza EPO i MŚP.

„Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie i wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu” – mówi Malinkiewicz. „Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć. Do dzieła!” 

Drukowalne ogniwa słoneczne dr Malinkiewicz i jej zespołu, ważące tak mało, że arkusz o powierzchni jednego metra kwadratowego można bez wysiłku trzymać między dwoma palcami, wprowadzają nowatorskie pojęcie recyklingu światła i pozwalają na wszechstronne wdrożenia. Dzięki wyjątkowym właściwościom perowskitów, które mogą pochłaniać szerszy zakres długości fal słonecznych, ta przełomowa technologia jest zarówno wielostronna, jak i opłacalna. 

Wykorzystanie perowskitów do zwiększenia wydajności i wszechstronności zastosowań

Ogniwa perowskitowe charakteryzują się wysoką wydajnością, a ich wytwarzanie, wymagające minimalnej ilości energii ma niski wpływ na środowisko. Olga Malinkiewicz podkreśla, że druk atramentowy jest opłacalną i energooszczędną metodą produkcji perowskitowych ogniw słonecznych – w porównaniu do innych metod, takich jak systemy odparowywania i powlekanie wirowe. To zrównoważone podejście wpisuje się w szersze cele ochrony środowiska i globalne inicjatywy na rzecz bardziej ekologicznych technologii. 

Ponieważ dyrektywa Unii Europejskiej o odnawialnych źródłach energii zakłada, że do 2030 roku 45% zużywanej energii będzie pochodzić z energii odnawialnej, szybki wzrost wykorzystania energii słonecznej staje się kluczowym celem. Perowskitowe ogniwa słoneczne – o wyższej wydajności przekształcania światła w energię elektryczną – wydają się być obiecującą alternatywą wobec tradycyjnych paneli krzemowych. Podczas testów przeprowadzonych przez dr Malinkiewicz ogniwa perowskitowe wykazały współczynnik konwersji światła na energię elektryczną na poziomie 25,8%, przewyższając tym samym ogniwa krzemowe (współczynnik 21%).  

Lekka, elastyczna natura polimerów pokrytych perowskitem zmniejsza również nacisk strukturalny na budynki. Wynalazek ten otworzył drogę do nowych produktów – od generujących energię rolet przeciwsłonecznych po potencjalną integrację energii słonecznej z elektroniką użytkową, taką jak klawiatury czy telefony komórkowe. Drukowalne ogniwa słoneczne Olgi Malinkiewicz mają zatem kluczowe znaczenie dla przyspieszenia przejścia na zrównoważoną energię. Wynalazek ten jest zgodny z globalnymi celami w zakresie odnawialnych źródeł energii i obrazuje, jak zaawansowane technologicznie materiały mogą stanowić podstawę inteligentniejszych, bardziej elastycznych rozwiązań energetycznych. 

Nazwiska wszystkich zwycięzców European Inventor Award 2024 zostały ogłoszone podczas ceremonii, która odbyła się dziś na Malcie. Film z wydarzenia można odtworzyć online

Dowiedz się więcej o wynalazku, technologii i historii wynalazcy. 

Kolejna edycja Young Inventor Prize w 2025 r. odbędzie się na Islandii 

Podczas dzisiejszej ceremonii na Malcie Europejski Urząd Patentowy (EPO) z radością ogłosił, że w 2025 roku zostanie wprowadzona nowa formuła Young Inventor Prize (Nagrody dla Młodych Wynalazców). Od przyszłego roku nagroda będzie przyznawana co dwa lata, a w nadchodzącej edycji nagradzani będą młodzi innowatorzy w wieku poniżej 30 lat, których wynalazki dotyczą zagadnienia co najmniej jednego celu zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). Niezależne jury, w którego skład wchodzą byli finaliści, oceni zgłoszenia oraz zapewni sprawiedliwy i wnikliwy proces selekcji, który uhonoruje pomysłowość i osiągnięcia następnego pokolenia wynalazców. W 2025 roku konkurs odbędzie się na Islandii i będzie to pierwsza edycja w cyklu dwuletnim. Od dziś do końca września możliwe jest zgłaszanie kandydatów we wszystkich dziedzinach technologicznych.

W kolejnych latach, począwszy od 2026 r., Europejski Urząd Patentowy powróci do pierwotnej koncepcji European Inventor Award, obejmującej tradycyjne kategorie: przemysł, badania, MŚP, kraje spoza EPO, całokształt osiągnięć i nagroda publiczności. 

Źródło: EPO

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl