Polski przemysł marzy o AI, ale brak mu podstawowych narzędzi - PRZEMYSŁ - RAPORT - SYSTEMY ERP - SZTUCZNA INTELIGENCJA DLA PRZEMYSŁU
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polski przemysł marzy o AI, ale brak mu podstawowych narzędzi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polski przemysł marzy o AI, ale brak mu podstawowych narzędzi

Polski przemysł marzy o AI, ale brak mu podstawowych narzędzi

Polskie firmy przemysłowe, choć głośno mówią o sztucznej inteligencji, w rzeczywistości borykają się z podstawowymi narzędziami digitalizacji, jakimi są systemy ERP. Obecnie, tylko 36% z nich korzysta z tych systemów. Stawia nas to daleko za średnią unijną, niemal w ogonie stawki.

Różnica między marzeniami a rzeczywistością w polskim przemyśle jest wyraźna. Firmy mówią o ambitnych planach związanych ze sztuczną inteligencją, ale rzeczywistość okazuje się bardziej prozaiczna. Z najnowszych danych Eurostatu dowiadujemy się, że zanim polskie przedsiębiorstwa zaczną podbijać światowe rynki za pomocą zaawansowanych technologii, muszą najpierw uporać się z wyzwaniami związanymi z podstawową digitalizacją.

— Rodzimy przemysł musi szybko podciągnąć swoje zaplecze technologiczne do współczesnych standardów, ponieważ rezerwy mamy na poziomie podstawowym. Wciąż niewiele firm wykorzystuje systemy ERP. To właśnie one pomagają zautomatyzować rutynowe zadania, lepiej zarządzać zasobami i ostatecznie oszczędzać czas oraz pieniądze. — tłumaczy Paweł Rutkowski, szef R&D w BPSC, spółki dostarczającej IT dla polskich firm przemysłowych. Jak się okazuje, zaledwie 36% polskich firm przemysłowych wykorzystuje systemy ERP, co stawia nas znacznie poniżej unijnej średniej.

Nowoczesność zaczyna się od fundamentów

ERP to nie luksus, a konieczność, by utrzymać konkurencyjność na rynku. Dlatego też Unia Europejska od lat analizuje wykorzystanie systemów ERP w firmach, aby ocenić, jak poszczególne kraje członkowskie radzą sobie z digitalizacją, ponieważ te systemy są niezbędne do zwiększania produktywności i efektywności w gospodarce.

 — Te wszechstronne narzędzia informatyczne integrują kluczowe działania przedsiębiorstwa, od logistyki i produkcji, po zarządzanie zasobami ludzkimi i finansami, co pozwala na holistyczne podejście do zarządzania firmą. — wyjaśnia ekspert z BPSC. Jego zdaniem, polskie firmy przemysłowe stoją przed koniecznością szybkiej modernizacji swoich podstawowych struktur cyfrowych. ERP należy postrzegać jako fundament, bez którego nie ma mowy o rozbudowie kolejnych pięter. W biznesie te “piętra” to nowe technologie i innowacje, które mogą naprawdę zaprocentować. Inwestycja w system zintegrowany to pierwszy, ale decydujący krok do zbudowania firmy gotowej na wyzwania przyszłości. — wyjaśnia Paweł Rutkowski.

Skok o 100%, ale wciąż za Europą

Ostatnia dekada była okresem intensywnej digitalizacji, co wyraźnie widać na przykładzie wdrażania systemów ERP w polskich firmach. W latach 2013-2023 odsetek przedsiębiorstw korzystających z tego oprogramowania wzrósł z 17,1% do 36%. To znaczący skok, który stawia Polskę w korzystniejszym świetle na tle państw ościennych. Jeszcze dziesięć lat temu Polska pozostawała w tyle za Bułgarią, Czechami i Słowacją pod względem cyfryzacji przemysłu. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej – te kraje ustępują miejsca polskim firmom, które dynamicznie zwiększają poziom ucyfrowienia. Czy mamy powody do dumy? Nie jesteśmy na końcu stawki, ale nadal pozostajemy poniżej średniej. Chociaż lubimy porównywać się do bardziej rozwiniętych rynków zachodnich, w rzeczywistości wciąż mamy wiele do nadrobienia.

W pogoni za cyfrowymi gigantami: Co musimy nadrobić?

Analiza danych Eurostatu potwierdza te obserwacje. Polska pozostaje w tyle za unijną średnią wynoszącą 43,3%, choć zbliża się do wyników Włoch (43,2%) i Niemiec. Warto zauważyć, że kraje takie jak Dania (67,3 proc.), Belgia (59,5 proc.) i Szwecja (58,6 proc.), które charakteryzują się wysokimi kosztami, osiągają znacznie wyższe wskaźniki cyfryzacji.

 — Paradoksalnie wysokie koszty pracy w tych krajach działają jak katalizator dla cyfryzacji. Przedsiębiorstwa, chcąc zredukować wydatki operacyjne i pozostać konkurencyjnymi na rynku, poszukują efektywnych rozwiązań technologicznych. Automatyzacja procesów i wdrażanie zaawansowanych systemów informatycznych stają się kluczowymi strategiami, które pozwalają firmom na zwiększenie produktywności i obniżenie kosztów — tłumaczy Paweł Rutkowski.

Jednak nie tylko presja ekonomiczna, o której mówi szef R&D w BPSC, miała wpływ na omawiane dane. Również dobrze rozwinięta infrastruktura technologiczna przyczyniła się do tego, że Dania, Belgia i Szwecja są liderami w zakresie cyfryzacji, wyznaczając standardy dla reszty Europy. Polskie firmy mogą czerpać cenne lekcje od tych liderów, wykorzystując podobne strategie do napędzania własnej transformacji cyfrowej. 

Źródło: Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o.o.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl