Pierwsza farma PV w formule cable pooling w sieci Tauron - FOTOWOLTAIKA - OZE - INWESTYCJE W ENERGETYCE - PRZYŁĄCZANIE ŹRÓDEŁ ROZPROSZONYCH DO SIECI - ELEKTROENERGETYKA ROZPROSZONA - ZARZĄDZANIE FARMĄ PV - CABLE POOLING - WSPÓŁDZIELENIE PRZYŁĄCZA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Pierwsza farma PV w formule cable pooling w sieci Tauron
drukuj stronę
poleć znajomemu

Pierwsza farma PV w formule cable pooling w sieci Tauron

Pierwsza farma PV w formule cable pooling w sieci Tauron
fot. TAURON

TAURON rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej Postomino o łącznej mocy 90 MW. Będzie to pierwszy projekt TAURONA realizowany w formule cable pooling. Farma zostanie przyłączona do istniejącej już farmy wiatrowej w Marszewie. Pierwsza energia elektryczna z tej elektrowni popłynie w 2025 roku.

Farma fotowoltaiczna Postomino zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. Będzie składać się z 135 tysięcy sztuk paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 665 Wp.  

Zgodnie z przewidywaniami, energia wyprodukowana przez farmę pokryje zapotrzebowanie na prąd 46  tysięcy gospodarstw domowych. Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja pierwszego etapu inwestycji o mocy 80 MW, do końca pierwszej połowy 2024 roku wykonawca robót rozpocznie budowę kolejnych 10 MW.

- Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe będą odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym TAURONA po 2030 roku. Łącznie z farmą Postomino w budowie mamy trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON - Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji – dodaje prezes TAURONA.

Zakupiony projekt farmy fotowoltaicznej ma pozwolenie na budowę, dzięki czemu można przystąpić do realizacji nowego przedsięwzięcia.  Za wykonanie projektu odpowiedzialna będzie spółka TAURON Zielona Energia.

Oprócz farmy Postomino Grupa TAURON buduje dwie farmy fotwoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

- Zasady podłączenia OZE do sieci elektroenergetycznej w formule współdzielenia przyłącza czyli „cable pooling” zostało określone w niedawnej nowelizacji ustawy o OZE. Dzięki współdzieleniu infrastruktury przyłączeniowej i magazynom energii powstaje więcej możliwości na budowę nowych farm wiatrowych i optymalizację już pracujących źródeł OZE – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes TAURON Zielona Energia.

Farma wiatrowa Marszewo została oddana do użytku w 2013 roku, a następnie rozbudowana w 2015 roku. Aktualnie w elektrowni pracuje 50 turbin wiatrowych o łącznej mocy 100 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej pozwala na pokrycie zapotrzebowania na prąd 120 tysięcy gospodarstw domowych.

Strategiczny Zielony Zwrot

Budowa elektrowni fotowoltaicznych jest istotnym elementem realizacji Zielonego Zwrotu. Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach).

TAURON dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wyniosła 606 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych). Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa będzie dysponować 1100 MW w farmach wiatrowych.

Przyjęta w 2022 roku strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2030 roku Grupa planuje dysponować 3700 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Źródłlo: TAURON

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl