Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach - FOTOWOLTAIKA - PORADNIK - OZE - INSTALACJE SOLARNE - PORTPC - MIKROINSTALACJE - ENERGETYKA PROSUMENCKA - REPOWER EU
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach

Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach
fot. fb.com/groups/elektrykapradnietykagrupa

Najnowszy poradnik PORT PC poświęcony jest energetyce słonecznej – kompleksowo przedstawia regulacje unijne wspierające rozwój fotowoltaiki, wskazuje trendy w zakresie cen energii i kosztów instalacji, zawiera też analizę poziomu samowystarczalności energetycznej dla typowego nowego domu jednorodzinnego z zestawem OZE.

„Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach” to kolejna publikacja z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU”, który został przygotowany przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Fundację Instytut Reform. W każdej części cyklu w przystępny i kompleksowy sposób zostały omówione wybrane zagadnienia z planu Komisji Europejskiej REPowerEU z czerwca 2022 r. ‒ szczególnie te, które będą mieć istotny wpływ na standard energetyczny naszych domów i mieszkań, na koszty ich utrzymania, jakość życia oraz bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście niezwykle ważne jest wykorzystanie potencjału energetyki słonecznej. To nie tylko optymalny sposób na istotne zredukowanie zależności Unii Europejskiej od importu rosyjskich paliw, stabilizację i modernizację rynku energii, ale również na poprawę warunków życia wielu osób.

Rozwój rynku fotowoltaiki musi mieć obecnie absolutny priorytet, zarówno na poziomie legislacji unijnych, jak i w krajowych strategiach. Dlatego też w maju 2022 r. Komisja Europejska przyjęła „Strategię na rzecz energii słonecznej”, będącą częścią planu REPowerEU, zaznaczając, że jej celem jest osiągnięcie 320 GW mocy zainstalowanej energetyki słonecznej w 2025 r. oraz 600 GW w 2030 r. Strategia ta składa się z trzech komponentów, określających trzy główne obszary, w których będzie realizowana. Są to: „Inicjatywa na rzecz dachowych paneli”, „Słoneczne instalacje wielkoskalowe” oraz „Unijny sojusz przemysłowy na rzecz energii słonecznej”. Założenia tej strategii zostały przedstawione w poradniku. Można się spodziewać, że już niebawem znajdą one odzwierciedlenie w polskich regulacjach i polityce.

Istotnie wzrosły również ambicje w odniesieniu do udziału energii z OZE w zużyciu energii końcowej brutto w Unii Europejskiej. Instytucje unijne osiągnęły tu już wstępne porozumienie, zapowiadając, że w nowej dyrektywie RED III wiążący cel w tym zakresie na 2030 r. wyniesie 42,5% (zamiast dotychczasowych 32%). Wprowadzono też indykatywny cel OZE w budynkach wynoszący 49%. Warto jednak podkreślić, że to wyzwanie ma solidne podstawy technologiczne i rynkowe. Odnawialne źródła energii od wielu lat stanowią bowiem silny, światowy megatrend, a ich wpływ na politykę energetyczną rośnie coraz bardziej. Energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna oraz wodna systematycznie zwiększają swoją rolę w miksie energetycznym na świecie, skutecznie rywalizując z energetyką opartą na spalaniu paliw kopalnych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku fotowoltaiki, która staje się coraz tańszym i bardziej opłacalnym sposobem wytwarzania energii elektrycznej, również w budynkach.

Istotne obniżenie kosztów produkcji modułów PV i ich cen rynkowych w ostatnich latach przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania energią słoneczną, przyspieszając transformację energetyczną oraz ułatwiając walkę ze zmianami klimatu. Można się spodziewać, że postępujący – dziś już bardzo szybko ‒ rozwój tej technologii oraz jej upowszechnianie będą sprzyjać dalszemu obniżaniu cen, co niewątpliwie jest dobrą wiadomością dla inwestorów. Podobnie jak wskazywane w regulacjach unijnych znaczące uproszczenie procedur i skrócenie terminów wydawania pozwoleń dla inwestycji w energetykę słoneczną. To wszystko będzie coraz bardziej napędzać rynek. Warto przy tym uwzględnić także wpływ krajowych programów wsparcia – np. wspomnianego na wstępie programu „Mój Prąd” 5.0 ‒ które wielu osobom ułatwiają podjęcie decyzji o inwestycji. Najnowsza edycja tego programu, zgodnie z zapowiedziami, zapewni dofinansowanie do kompleksowej inwestycji ‒ obejmującej instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, magazyn energii, kolektory słoneczne i system zarzadzania energią ‒ w kwocie sięgającej aż 58 tys. zł.

Kompleksowość wyposażenia budynku w instalację OZE pozwala na optymalne wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Gwarantuje przy tym uzyskanie wysokiego poziomu samowystarczalności energetycznej.

Potwierdza to analiza poziomu samowystarczalności energetycznej budynku jednorodzinnego z zestawem OZE, czyli fotowoltaiką, pompą ciepła i magazynem energii elektrycznej, przeprowadzona przez PORT PC m.in. na potrzeby poradnika „Fotowoltaika – sposób na niezależność energetyczną i tanią energię w budynkach”. Uzupełniają ją dodatkowe zalecenia i wnioski na przyszłość.

Link do poradnika: Rozpakowujemy_REPowerUE_Fotowoltaika_sposob_na_niezaleznosc_energetyczna_i_tania_energie_w_budynkach.pdf

Źródło: PORT PC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl