Mały komponent, duże efekty: Smart Flex Effector to nowy, wyposażony w czujniki moduł kompensacji firmy Bosch Rexroth, który zapewnia robotom i systemom kartezjańskim czułość porównywalną z ludzką ręką, co otwiera nowe możliwości w dziedzinie automatyki przemysłowej. Procesy, które dotychczas były trudne w zarządzaniu, można teraz zautomatyzować, zoptymalizować i monitorować. Wystarczy prosta modernizacja. Dzięki systemowi kinematyki, który pracuje niezależnie w oparciu o sześć stopni swobody, ten uniwersalny system dotykowy precyzyjnie rejestruje położenie detalu i przekazuje odpowiednie informacje do sterownika robota w celu osiągnięcia aktywnej kompensacji. Do typowych zastosowań tego rozwiązania należą procesy łączenia o bardzo małych tolerancjach, złożone prace montażowe i trudne zadania manipulacyjne. Błędy i wyroby wybrakowane są ograniczone do minimum, a procesy uczenia i uruchamiania przebiegają łatwiej i szybciej.
Smart Flex Effector został zaprojektowany z myślą o manipulowaniu elementami o ciężarze do 6 kg. Oferuje on szereg nowych możliwości zarówno producentom, jak i użytkownikom maszyn. Umożliwia realizację zadań, które były trudne lub niemożliwe do wykonania za pomocą dotychczas dostępnych urządzeń, takich jak pasywne jednostki kompensacyjne, czujniki momentu siły i systemy wizualizacji. do zadań tych należy automatyzacja procesów, monitorowanie jakości oraz uczenie i kontrolowane manipulowanie obiektami.
Ten uniwersalny system dotykowy ze zróżnicowaną kinematyką może korygować procesy o dużym stopniu złożoności i wąskim zakresie tolerancji. Dotyczy to na przykład odchyleń pozycyjnych między narzędziem a obrabianymi elementami w złożonych procesach łączenia o bardzo małej tolerancji. Ta czułość dotykowa sprawia, że zadania, których wcześniej nie dało się zautomatyzować, mogą być teraz wykonywane przez roboty.
Smart Flex Effector skraca również czas potrzebny robotom na uczenie się. Dzięki rejestrowaniu położenia w sześciu osiach system sterowania robota może bezpośrednio odczytywać dokładne koordynaty punktów chwytania i przemieszczania. Uczenie się ma więc miejsce podczas pracy, w sposób powtarzalny i automatyczny. Roboty można również uczyć ręcznie – wystarczy przesuwać je na odpowiednie pozycje.
Nawet w trakcie pobierania próbek Smart Flex Effector może zostać użyty do rozpoznawania odchyleń pozycyjnych oraz (z pomocą systemu czujników) do określenia dokładnego położenia obiektu. Robot precyzyjnie pobiera obiekty, manipuluje nimi w kontrolowany sposób, umieszcza je w odpowiednich miejscach, montuje lub sortuje. Pozwala to bezpiecznie manipulować nawet częściami wykonanymi ze szkła lub innych delikatnych materiałów. W celu zapewnienia maksymalnej produktywności moduł kompensacyjny może być aktywnie przesuwany na pozycję „zero” i blokowany w sposób elektromechaniczny. Umożliwi to szybkie przebiegi transferowe.
Smart Flex Effector umożliwia nie tylko monitorowanie i łatwe dokumentowanie procesów. Polepsza również ich jakość, ponieważ wszelkie odchylenia są natychmiast wykrywane oraz korygowane lub zgłaszane do systemu sterowania. Pozwala to uniknąć błędów i zbędnych kosztów związanych z produktami wybrakowanymi lub koniecznością usuwania usterek.
Smart Flex Effector jest wyposażony w złącze RS-485 i interfejs we-wy, które umożliwiają wymianę danych. Instalacja tego modułu jest bardzo prosta. Aby korzystać z funkcji pasywnej kompensacji, wystarczy przykręcić Smart Flex Effector do kołnierza i chwytaka robota. Funkcje blokowania i transmisji danych będą dostępne po podłączeniu modułu do źródła zasilania i systemu sterowania.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |