Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku - ELEKTRONIKA - FARNELL - PŁYTKA PROJEKTOWA - ZESTAW EDUKACYJNY - MICRO:BIT - PROJEKTOWANIE ELEKTRONIKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku

Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku
fot. Farnell micro:bit

Zmodernizowana wersja płytki micro:bit, dzięki obsłudze dźwięku i dotyku, daje nowe możliwości od razu po wyjęciu z pudełka.

Farnell, należący do koncernu Avnet, wyłączny partner-producent Fundacji Edukacyjnej Micro:bit rozpoczął dostawy nowej płytki BBC micro:bit, zaprojektowanej tak, by otwierać przed kolejnym pokoleniem uczniów i uczennic całkiem nowy świat możliwości. Wśród zmodernizowanych parametrów warto wymienić większą pojemność pamięci, szybszy procesor i – po raz pierwszy – działające już po chwili od wyjęcia z pudełka funkcje dźwiękowe i detekcji dotyku. Unowocześniony, kieszonkowy komputer ma także potencjał, aby edukować w szkołach w zakresie sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) i uczenia maszynowego (ML – Machine Learning), kładąc podwaliny dla dzieci do eksperymentowania z niektórymi z najbardziej rewolucyjnych technologii.

Farnell od 2016 roku wyprodukował i dostarczył ponad pięć milionów płytek micro:bit, pomagając Fundacji dotrzeć do szacunkowo 25 milionów dzieci w ponad 60 państwach, dzięki czemu młodzi ludzie mogli uczyć się cyfrowej kreatywności i zdobywać umiejętności obliczeniowe. Płytki micro:bit zostały dobrze przyjęte przez organizacje edukacyjne z całego świata i wspierają programy nauczania nauk ścisłych (STEM – Science, Technology, Education and Mathematics).

Nowa wersja płytki micro:bit jest już dostępna w Farnell

Fundacja współpracowała bezpośrednio z nauczycielami i społecznościami fanów płytki micro:bit, aby ustalić jakie cechy płytki zostaną zaktualizowane i mieć pewność, że nowy micro:bit będzie spełniać aktualne i przyszłe wymagania. Jednym z najczęściej zgłaszanych życzeń było dodanie wbudowanego głośnika i mikrofonu, aby dzieci mogły kreatywnie bawić się dźwiękiem i muzyką. Natomiast w ramach zobowiązań, jakie Fundacja Edukacyjna Micro:bit sobie postawiła, by płytka była cały czas niedroga i tak dostępna, jak to tylko możliwe, zmodernizowany i wzbogacony o nowe funkcje model jest dostępny w tej samej cenie, co wersja oryginalna.

Zmodernizowana płytka micro:bit jest pełna nowoczesnych technologii i wzbogacona o nowe funkcje, w tym:

  • Moc obliczeniowa – główny mikroprocesor płytki to układ Nordic nRF52833, taktowany zegarem 64 MHz i wyposażony w 512 kB pamięci Flash (a więc w dwukrotnie większą ilość, niż w przypadku pierwotnej wersji micro:bit). Ponadto 8-krotnie zwiększono ilość pamięci RAM i obecnie jest jej 128 kB. Płytka micro:bit zawiera też oddzielny regulator napięcia, który pozwala na dostarczenie nawet 200 mA prądu do zewnętrznych akcesoriów.
  • Komponenty audio – mikrofon wykonany w technologii MEMS i 9-milimetrowy głośnik magnetyczny pracują wspólnie ze specjalną diodą LED, która informuje o włączeniu mikrofonu. Pozwala to nauczycielom na przedyskutowanie z uczniami tematu prywatności i wpływu urządzeń nasłuchujących.
  • Programowanie – oficjalne programy do obsługi płytki micro:bit wspierają obie jej wersje i to z użyciem nowego, pojedynczego, uniwersalnego pliku binarnego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w przypadku wykorzystania funkcji dostępnych w obu generacjach płytki micro:bit, użytkownicy nie będą nawet musieli ręcznie wybierać posiadanej wersji urządzenia.
  • Funkcje wykrywania dotyku – płytka zawiera wrażliwe na dotyk logo, które pozwala użytkownikom na realizację nowych, ekscytujących zadań, lub rozbudowę dotychczasowych projektów micro:bit.
  • Łatwość użytkowania – wbudowane tryby uśpienia i wyłączenia sprawiają, że płytka może zostać wyłączona, nawet jeśli ma podłączone baterie.

Fundacja Edukacyjna Micro:bit zapewnia szereg materiałów dla nauczycieli, które są one dostępne na stronie internetowej microbit.org, a wśród nich znaleźć można materiały dla klas szkolnych „micro:bit classroom”. Ułatwiają one zapisywanie postępów i kontynuację prac po przerwie, na kolejnych lekcjach, a także pozwalają na monitorowanie postępów poszczególnych uczniów i pobieranie kodu na potrzeby dokumentowania osiągnięć podopiecznych. Wszystko to czyni nauczanie programowania łatwiejszym do zarządzania i bardziej produktywnym.

Nowa wersja płytki micro:bit jest już dostępna w Farnell

Gareth Stockdale, CEO Fundacji Edukacyjnej Micro:bit powiedział: „Celem płytki micro:bit jest pomoc dzieciom w odblokowaniu ich kreatywnego potencjału i nauka, jak kształtować świat wokół nich. Nauka programowania i myślenia obliczeniowego może znacząco zwiększyć ich szanse na udane życie w XXI wieku. Od dawna blisko współpracujemy z naszą bardzo żywą i rozwijającą się społecznością, by uczynić korzystanie z płytki jeszcze łatwiejszym, tak w szkołach, jak i poza klasami szkolnymi. Praktyczne doświadczenia i eksperymentowanie z płytką micro:bit są niezwykle pomocne dla dzieci w lepszym zrozumieniu ważnych technologii już we wczesnym etapie rozwoju młodego człowieka. Staramy się uczynić ten proces tak ciekawym, dostępnym i przyjaznym cenowo, jak to tylko możliwe. Nasze partnerstwo z Farnell było kluczowe do osiągniecia sukcesu w ramach realizowanego projektu i dziękujemy im za ciągłe wsparcie, również teraz, gdy wpływamy na życie coraz większej liczby młodych ludzi z całego świata.”

Lee Turner, Global Head of Semiconductors and SBC w Farnell powiedział: „Jesteśmy bardzo dumni z długotrwałego partnerstwa Farnell z Fundacją Edukacyjną Micro:bit, która przyczyniła się do znaczących zmian w edukacji dzieci na całym świecie. Jako wyłączny producent płytek micro:bit, Farnell blisko współpracuje z Fundacją, przez cały proces projektowania i rozwoju oraz zarządza łańcuchem dostaw, aby zapewnić dostępność płytek. Ponadto współpracujemy także z największymi organizacjami edukacyjnymi, by wspierać wprowadzanie płytek micro:bit do klas szkolnych w ramach różnego rodzaju programów nauczania, specjalnie opracowywanych pod kątem poszczególnych państw. Zmodernizowana wersja płytki micro:bit to duży krok naprzód i pozwoli uczniom zapoznać się z jeszcze większym wyborem technologii, które pomogą przygotować się do przyszłych karier i uczestnictwa w cyfrowej ekonomii.”

Farnell współpracuje z wieloma organizacjami edukacyjnymi i rządami, by wspierać strategiczne plany wdrażania nauki przedmiotów ścisłych w szkołach. Ponadto gromadzi w swoich magazynach szeroki wybór urządzeń edukacyjnych, które może szybko dostarczyć w ilościach odpowiadających potrzebom klas, szkół, czy całych zespołów szkół. Farnell może również zaoferować wsparcie w zakresie wdrożeń i kompletowania sprzętu na potrzeby specjalnie opracowywanych programów edukacyjnych, takich jak np. norweski program Super:bit.

Farnell dostarcza również szereg materiałów, które pomagają nauczycielom i rodzicom we wspieraniu ich dzieci podczas nauczania przedmiotów ścisłych. Prowadzona przez społeczność element14 Akademia STEM obejmuje bogaty wybór treści i wsparcie dla tych, którzy szukają informacji odnośnie rozpoczęcia prac z płytką micro:bit. Ten specjalnie przygotowany serwis internetowy został zaprojektowany z myślą o ludziach, którzy chcą zapoznać się z koncepcjami nauczania i projektami z zakresu elektroniki i systemów cyfrowych, przygotowanymi pod kątem prezentacji w szkołach. Seria programów społeczności element14, zatytułowana „The Learning Circuit” obejmuje szereg filmików wideo, które prowadzą widzów przez różne sposoby nauki i poznawania płytki micro:bit. Te krótkie filmiki uczą, jak wykorzystywać płytkę micro:bit we własnych projektach i wskazują oraz doradzają, jak wprowadzać projekty w życie.

Płytki micro:bit i bogaty wybór akcesoriów są już teraz dostępne do zamówienia w firmie Farnellw Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej. Aby uzyskać więcej informacji wyszukaj hasło „Farnell micro:bit”.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl