Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku - ELEKTRONIKA - FARNELL - PŁYTKA PROJEKTOWA - ZESTAW EDUKACYJNY - MICRO:BIT - PROJEKTOWANIE ELEKTRONIKI
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku

Nowa wersja płytki micro:bit z obsługą dźwięku i dotyku
fot. Farnell micro:bit

Zmodernizowana wersja płytki micro:bit, dzięki obsłudze dźwięku i dotyku, daje nowe możliwości od razu po wyjęciu z pudełka.

Farnell, należący do koncernu Avnet, wyłączny partner-producent Fundacji Edukacyjnej Micro:bit rozpoczął dostawy nowej płytki BBC micro:bit, zaprojektowanej tak, by otwierać przed kolejnym pokoleniem uczniów i uczennic całkiem nowy świat możliwości. Wśród zmodernizowanych parametrów warto wymienić większą pojemność pamięci, szybszy procesor i – po raz pierwszy – działające już po chwili od wyjęcia z pudełka funkcje dźwiękowe i detekcji dotyku. Unowocześniony, kieszonkowy komputer ma także potencjał, aby edukować w szkołach w zakresie sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) i uczenia maszynowego (ML – Machine Learning), kładąc podwaliny dla dzieci do eksperymentowania z niektórymi z najbardziej rewolucyjnych technologii.

Farnell od 2016 roku wyprodukował i dostarczył ponad pięć milionów płytek micro:bit, pomagając Fundacji dotrzeć do szacunkowo 25 milionów dzieci w ponad 60 państwach, dzięki czemu młodzi ludzie mogli uczyć się cyfrowej kreatywności i zdobywać umiejętności obliczeniowe. Płytki micro:bit zostały dobrze przyjęte przez organizacje edukacyjne z całego świata i wspierają programy nauczania nauk ścisłych (STEM – Science, Technology, Education and Mathematics).

Nowa wersja płytki micro:bit jest już dostępna w Farnell

Fundacja współpracowała bezpośrednio z nauczycielami i społecznościami fanów płytki micro:bit, aby ustalić jakie cechy płytki zostaną zaktualizowane i mieć pewność, że nowy micro:bit będzie spełniać aktualne i przyszłe wymagania. Jednym z najczęściej zgłaszanych życzeń było dodanie wbudowanego głośnika i mikrofonu, aby dzieci mogły kreatywnie bawić się dźwiękiem i muzyką. Natomiast w ramach zobowiązań, jakie Fundacja Edukacyjna Micro:bit sobie postawiła, by płytka była cały czas niedroga i tak dostępna, jak to tylko możliwe, zmodernizowany i wzbogacony o nowe funkcje model jest dostępny w tej samej cenie, co wersja oryginalna.

Zmodernizowana płytka micro:bit jest pełna nowoczesnych technologii i wzbogacona o nowe funkcje, w tym:

  • Moc obliczeniowa – główny mikroprocesor płytki to układ Nordic nRF52833, taktowany zegarem 64 MHz i wyposażony w 512 kB pamięci Flash (a więc w dwukrotnie większą ilość, niż w przypadku pierwotnej wersji micro:bit). Ponadto 8-krotnie zwiększono ilość pamięci RAM i obecnie jest jej 128 kB. Płytka micro:bit zawiera też oddzielny regulator napięcia, który pozwala na dostarczenie nawet 200 mA prądu do zewnętrznych akcesoriów.
  • Komponenty audio – mikrofon wykonany w technologii MEMS i 9-milimetrowy głośnik magnetyczny pracują wspólnie ze specjalną diodą LED, która informuje o włączeniu mikrofonu. Pozwala to nauczycielom na przedyskutowanie z uczniami tematu prywatności i wpływu urządzeń nasłuchujących.
  • Programowanie – oficjalne programy do obsługi płytki micro:bit wspierają obie jej wersje i to z użyciem nowego, pojedynczego, uniwersalnego pliku binarnego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w przypadku wykorzystania funkcji dostępnych w obu generacjach płytki micro:bit, użytkownicy nie będą nawet musieli ręcznie wybierać posiadanej wersji urządzenia.
  • Funkcje wykrywania dotyku – płytka zawiera wrażliwe na dotyk logo, które pozwala użytkownikom na realizację nowych, ekscytujących zadań, lub rozbudowę dotychczasowych projektów micro:bit.
  • Łatwość użytkowania – wbudowane tryby uśpienia i wyłączenia sprawiają, że płytka może zostać wyłączona, nawet jeśli ma podłączone baterie.

Fundacja Edukacyjna Micro:bit zapewnia szereg materiałów dla nauczycieli, które są one dostępne na stronie internetowej microbit.org, a wśród nich znaleźć można materiały dla klas szkolnych „micro:bit classroom”. Ułatwiają one zapisywanie postępów i kontynuację prac po przerwie, na kolejnych lekcjach, a także pozwalają na monitorowanie postępów poszczególnych uczniów i pobieranie kodu na potrzeby dokumentowania osiągnięć podopiecznych. Wszystko to czyni nauczanie programowania łatwiejszym do zarządzania i bardziej produktywnym.

Nowa wersja płytki micro:bit jest już dostępna w Farnell

Gareth Stockdale, CEO Fundacji Edukacyjnej Micro:bit powiedział: „Celem płytki micro:bit jest pomoc dzieciom w odblokowaniu ich kreatywnego potencjału i nauka, jak kształtować świat wokół nich. Nauka programowania i myślenia obliczeniowego może znacząco zwiększyć ich szanse na udane życie w XXI wieku. Od dawna blisko współpracujemy z naszą bardzo żywą i rozwijającą się społecznością, by uczynić korzystanie z płytki jeszcze łatwiejszym, tak w szkołach, jak i poza klasami szkolnymi. Praktyczne doświadczenia i eksperymentowanie z płytką micro:bit są niezwykle pomocne dla dzieci w lepszym zrozumieniu ważnych technologii już we wczesnym etapie rozwoju młodego człowieka. Staramy się uczynić ten proces tak ciekawym, dostępnym i przyjaznym cenowo, jak to tylko możliwe. Nasze partnerstwo z Farnell było kluczowe do osiągniecia sukcesu w ramach realizowanego projektu i dziękujemy im za ciągłe wsparcie, również teraz, gdy wpływamy na życie coraz większej liczby młodych ludzi z całego świata.”

Lee Turner, Global Head of Semiconductors and SBC w Farnell powiedział: „Jesteśmy bardzo dumni z długotrwałego partnerstwa Farnell z Fundacją Edukacyjną Micro:bit, która przyczyniła się do znaczących zmian w edukacji dzieci na całym świecie. Jako wyłączny producent płytek micro:bit, Farnell blisko współpracuje z Fundacją, przez cały proces projektowania i rozwoju oraz zarządza łańcuchem dostaw, aby zapewnić dostępność płytek. Ponadto współpracujemy także z największymi organizacjami edukacyjnymi, by wspierać wprowadzanie płytek micro:bit do klas szkolnych w ramach różnego rodzaju programów nauczania, specjalnie opracowywanych pod kątem poszczególnych państw. Zmodernizowana wersja płytki micro:bit to duży krok naprzód i pozwoli uczniom zapoznać się z jeszcze większym wyborem technologii, które pomogą przygotować się do przyszłych karier i uczestnictwa w cyfrowej ekonomii.”

Farnell współpracuje z wieloma organizacjami edukacyjnymi i rządami, by wspierać strategiczne plany wdrażania nauki przedmiotów ścisłych w szkołach. Ponadto gromadzi w swoich magazynach szeroki wybór urządzeń edukacyjnych, które może szybko dostarczyć w ilościach odpowiadających potrzebom klas, szkół, czy całych zespołów szkół. Farnell może również zaoferować wsparcie w zakresie wdrożeń i kompletowania sprzętu na potrzeby specjalnie opracowywanych programów edukacyjnych, takich jak np. norweski program Super:bit.

Farnell dostarcza również szereg materiałów, które pomagają nauczycielom i rodzicom we wspieraniu ich dzieci podczas nauczania przedmiotów ścisłych. Prowadzona przez społeczność element14 Akademia STEM obejmuje bogaty wybór treści i wsparcie dla tych, którzy szukają informacji odnośnie rozpoczęcia prac z płytką micro:bit. Ten specjalnie przygotowany serwis internetowy został zaprojektowany z myślą o ludziach, którzy chcą zapoznać się z koncepcjami nauczania i projektami z zakresu elektroniki i systemów cyfrowych, przygotowanymi pod kątem prezentacji w szkołach. Seria programów społeczności element14, zatytułowana „The Learning Circuit” obejmuje szereg filmików wideo, które prowadzą widzów przez różne sposoby nauki i poznawania płytki micro:bit. Te krótkie filmiki uczą, jak wykorzystywać płytkę micro:bit we własnych projektach i wskazują oraz doradzają, jak wprowadzać projekty w życie.

Płytki micro:bit i bogaty wybór akcesoriów są już teraz dostępne do zamówienia w firmie Farnellw Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej. Aby uzyskać więcej informacji wyszukaj hasło „Farnell micro:bit”.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl