Energetycy w Powstaniu - PGE oddaje hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim - PGE - WARSZAWA - ENERGETYCY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energetycy w Powstaniu - PGE oddaje hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energetycy w Powstaniu - PGE oddaje hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim

Energetycy w Powstaniu - PGE oddaje hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim
fot. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna w 76. rocznicę powstania warszawskiego odda hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem „Energetycy w Powstaniu”.

76 lat temu do walki w powstaniu warszawskim stanęło 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Udało im się przejąć kontrolę nad elektrownią, ale 20 z nich zapłaciło za ten heroizm najwyższą cenę. W pierwszym dniu walk był to jeden z najważniejszych sukcesów militarnych polskich powstańców. Jeszcze większym sukcesem była obrona i utrzymanie dostaw energii elektrycznej dla walczącej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu - informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Organizowane przez PGE obchody 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 10:00 od złożenia wieńców pod Tablicą Pamięci Dowódców Obrony Elektrowni w Powstaniu Warszawskim przy skwerze Kahla w Warszawie. Udział w ceremonii wezmą Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych, Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele spółek energetycznych, Związków Zawodowych NSZZ Solidarność w PGE S.A., sportowcy, harcerze z grupy rekonstrukcyjnej Radosław oraz pracownicy PGE.

Po ceremonii złożenia wieńców odbędzie się koncert Bartasa Szymoniaka, który wystąpi z repertuarem piosenek patriotycznych oraz skomponowaną z tej okazji piosenką „Oni”, upamiętniającą ofiary cywilne powstania z 1944 r. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie również specjalnie wyprodukowana prezentacja multimedialna poświęcona energetykom w powstaniu, którą każdy będzie mógł obejrzeć 1 sierpnia do godziny 22:00 na ekranie zlokalizowanym na skwerze Kahla.

„Współcześnie to na nas - przedstawicielach branży energetycznej - spoczywa obowiązek przybliżania Polakom historii bohaterskich pracowników warszawskiej Elektrowni oraz pielęgnowanie pamięci o ich wyjątkowych czynach i etosie pracy energetyka. Możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć za niepodległość, a jednocześnie nadal realizować swoją pracę na rzecz warszawskiej społeczności” - mówi Wojciech Dąbrowski.

PGE jako inicjator akcji „Energetycy w Powstaniu” jest sponsorem cyklu audycji o tematyce powstańczej emitowanych w Polskim Radiu. W popołudniowej audycji „Bastion Powiśle” 1 sierpnia od godz. 17:00 słuchaczom Polskiego Radia przybliżony zostanie temat obrony warszawskiej elektrowni oraz udziału energetyków w powstaniu warszawskim. W ciągu dnia będzie można posłuchać repertuaru piosenek powstańczych, w tym również dedykowanego tegorocznym obchodom utworu Bartasa Szymoniaka „Oni”.

Od 1 sierpnia przez 63 dni na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej na ulicy Mysiej 2 w Warszawie wisieć będzie wielkoformatowa siatka z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl