Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM - FARNELL - RASPBERRY PI - MINIKOMPUTERY - RASPBERRY PI 4 - RASPBERRY PI HIGH QUALITY CAMERA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM
drukuj stronę
poleć znajomemu

Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM

Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM
fot. Farnell

Nowy 8-gigabajtowy komputer Raspberry Pi 4 Model B cechuje się zwiększoną pojemnością pamięci by lepiej sprawdzać się w aplikacjach wymagających intensywnego przetwarzania danych, a w tym w zastosowaniach do widzenia maszynowego, aplikacjach pracujących w czasie rzeczywistym i systemach wideo wysokiej rozdzielczości.

Farnell, Dystrybutor Rozwiązań Rozwojowych, ogłosił dziś wprowadzenie nowego wariantu komputera Raspberry Pi 4 Model B, wyposażonego w 8 GB wbudowanej pamięci, a więc o dwukrotnie większej pojemności niż w najlepszym dotychczasowym modelu. Dodatkowa pamięć zwiększa wydajność aplikacji, które wymagają pracy z dużą ilością danych. Dzięki temu 8-gigabajtowa wersja staje się atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla zwykłych użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i dla hobbystów, twórców i profesjonalnych projektantów.

Dostępna moc obliczeniowa, pojemność pamięci i koszt urządzenia sprawiają, że jest to komputer idealnie zrównoważony, świetnie nadający się do aplikacji wymagających przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu jak najmniejszych opóźnień. Dobrymi przykładami użycia będą bramki krańcowe w sieciach oraz systemy widzenia maszynowego i rozpoznawania twarzy. W przypadku aplikacji obrazowania, funkcje komputera można z powodzeniem rozszerzyć doposażając go w niedawno wprowadzony moduł kamery: Raspberry Pi 12MP High Quality Camera, obsługujący wymienne obiektywy. Jest to idealne narzędzie tak dla twórców profesjonalnych aplikacji wizyjnych, jak i dla entuzjastów fotografii.

Natomiast użytkownicy platformy, którzy korzystają z niej w roli komputera stacjonarnego z pewnością docenią zwiększone możliwości 8-gigabajtowej wersji płytki. Dzięki niej będą mogli lepiej przeglądać Internet, korzystać ze strumieni wideo w rozdzielczości UHD, grać w chmurze i przetwarzać obrazy bez opóźnień.

Fakt, że komputer Raspberry Pi jest sprawdzony i stanowi zaufany sprzęt sprawia, że proces tworzenia nowych, złożonych aplikacji i prototypowania ich znacząco się przyspiesza, co przekłada się na istotną redukcję kosztów pracy profesjonalistów i funkcjonowania startupów. Projektanci mogą dzięki temu mniej koncentrować się na sprzęcie, a spędzić więcej czasu przywiązując uwagę do wartości dodanej, jaką wprowadzają za pomocą własnych funkcji programowych.

Nowy, 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi 4 Model B zachowuje te same kluczowe cechy w zakresie wydajności i łączności, jakich oczekują klienci dotychczasowych wariantów, a w tym:

 • Wydajność: układ SoC BCM2711, wyprodukowany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, cechuje się znacznym zwiększeniem efektywności energetycznej w porównaniu do poprzednich modeli.
  Procesor: cztery 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz, pozwalają Raspberry Pi Model B pracować trzykrotnie szybciej niż był w stanie wykonywać operacje jego poprzednik.
 • Wideo i dźwięk: dwa porty micro HDMI pozwalają na obsługę dwóch wyświetlaczy o rozdzielczościach do 4K.
 • Łączność:
  • dwa porty USB 3.0 SuperSpeed pozwalają na osiąganie szybszych transferów do i z urządzeń pamięci masowej (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowe połączenie ethernetowe umożliwia transfery sieciowe z szybkością do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa, pracująca w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, pozwala na uzyskanie realnych transferów na poziomie przekraczającym 100 Mb/s; certyfikat dla płytki jako modułu sprawia, że zredukowane są nakłady, jakie trzeba ponieść na testowanie pod kątem zgodności gotowego produktu z wymogami prawnymi; pozwala to skrócić czas i zmniejszyć koszt, potrzebne na wprowadzenie wyrobu na rynek.
 • Pamięć: dostępne obecnie opcje obejmują warianty z pamięcią o pojemności 2 GB, 4 GB i dodany właśnie wariant 8 GB LPDDR4.

Do innych kluczowych cech komputera należą:

 • Multimedia: dekodowanie H.265 (4k@60 fps), dekodowanie H.264 (1080@60 fps) oraz kodowanie H.264 (1080@30 fps); wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0; sprzętowe przetwarzanie danych z czujnika obrazu.
 • Uniwersalne wejścia i wyjścia: definiowane przez użytkownika porty GPIO, dostępne na standardowym 40-pinowym złączu, w pełni kompatybilnym z poprzednimi generacjami płytki; dodatkowe interfejsy UART, I2C i SPI, multipleksowane na 40-pinowym złączu.
 • wsparcie dla kart SD: złącze kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych.
 • Power over Ethernet: wsparcie dla standardu PoE z użyciem zewnętrznego modułu.


Sarah Fawcett, Global Program Manager for Single Board Computers w firmie Farnell powiedziała: „Raspberry Pi to najlepiej sprzedający się komputer jednopłytkowy wszechczasów. Został on bardzo dobrze przyjęty przez naszych klientów z całego świata. Dodatkowa pamięć i szybsze przetwarzanie danych w 8-gigabajtowym wariancie Raspberry Pi 4 Model B sprawiają, że klienci skoncentrowani na projektach mogą zdobyć łatwe w użytku rozwiązanie sprzętowe, które świetnie skaluje się w górę i w dół, by spełnić wymagania pamięciowe różnorodnych aplikacji. Wariant o zwiększonej ilości pamięci, wraz z szerokim wyborem dodatkowych akcesoriów czyni Raspberry Pi jednym z najbardziej elastycznych i ekonomicznych w zakupie komputerów jednopłytkowych dla konsumentów, profesjonalistów oraz do zastosowania w edukacji i w aplikacjach komercyjnych.”

Eben Upton, Raspberry Pi Trading Chief Executive, powiedział: „Niezmiernie się cieszymy, że pracujemy z firmą Farnell by wprowadzić nową 8-gigabajtową wersję Raspberry Pi 4 na rynek. Jest to produkt, o którego przygotowaniu myśleliśmy już od momentu premiery Raspberry Pi 4 w czerwcu 2019 roku i teraz, dzięki naszym bliskim relacjom z dostawcą pamięci dla Raspberry Pi, firmą Micron, nasze marzenia stały się rzeczywistością. Produkt ten, wraz z nadchodzącym, 64-bitowym systemem operacyjnym, bazującym na Debianie, otworzy bardzo duży rynek wysoce wydajnych aplikacji, możliwych do przygotowania w oparciu o platformę Raspberry Pi.”

Farnell jest największym producentem i dystrybutorem Raspberry Pi - jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk.

Farnell gromadzi w swoich magazynach wszystkie wersje komputera jednopłytkowego Raspberry Pi, wraz z całym ekosystemem akcesoriów, dzięki czemu użytkownicy mogą budować urządzenia na potrzeby domowe, profesjonalne, edukacyjne, czy też do zastosowań typowo komercyjnych.

Wśród oferowanych akcesoriów można znaleźć obudowy, zasilacze, kable micro HDMI i niedawno wprowadzony na rynek moduł Raspberry Pi High Quality Camera. Ponadto klienci mogą skorzystać z pomocy technicznej, świadczonej w dni robocze, a także z bezpłatnie dostępnych, cennych materiałów online, publikowanych na stronie internetowej Farnell oraz ze społeczności element14, zorganizowanej przez i dla inżynierów i twórców.

Nowy 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi Model B jest dostępny do nabycia w firmie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl