Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM - FARNELL - RASPBERRY PI - MINIKOMPUTERY - RASPBERRY PI 4 - RASPBERRY PI HIGH QUALITY CAMERA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM
drukuj stronę
poleć znajomemu

Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM

Raspberry Pi 4 Model B dostępny w wersji 8 GB pamięci RAM
fot. Farnell

Nowy 8-gigabajtowy komputer Raspberry Pi 4 Model B cechuje się zwiększoną pojemnością pamięci by lepiej sprawdzać się w aplikacjach wymagających intensywnego przetwarzania danych, a w tym w zastosowaniach do widzenia maszynowego, aplikacjach pracujących w czasie rzeczywistym i systemach wideo wysokiej rozdzielczości.

Farnell, Dystrybutor Rozwiązań Rozwojowych, ogłosił dziś wprowadzenie nowego wariantu komputera Raspberry Pi 4 Model B, wyposażonego w 8 GB wbudowanej pamięci, a więc o dwukrotnie większej pojemności niż w najlepszym dotychczasowym modelu. Dodatkowa pamięć zwiększa wydajność aplikacji, które wymagają pracy z dużą ilością danych. Dzięki temu 8-gigabajtowa wersja staje się atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla zwykłych użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i dla hobbystów, twórców i profesjonalnych projektantów.

Dostępna moc obliczeniowa, pojemność pamięci i koszt urządzenia sprawiają, że jest to komputer idealnie zrównoważony, świetnie nadający się do aplikacji wymagających przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu jak najmniejszych opóźnień. Dobrymi przykładami użycia będą bramki krańcowe w sieciach oraz systemy widzenia maszynowego i rozpoznawania twarzy. W przypadku aplikacji obrazowania, funkcje komputera można z powodzeniem rozszerzyć doposażając go w niedawno wprowadzony moduł kamery: Raspberry Pi 12MP High Quality Camera, obsługujący wymienne obiektywy. Jest to idealne narzędzie tak dla twórców profesjonalnych aplikacji wizyjnych, jak i dla entuzjastów fotografii.

Natomiast użytkownicy platformy, którzy korzystają z niej w roli komputera stacjonarnego z pewnością docenią zwiększone możliwości 8-gigabajtowej wersji płytki. Dzięki niej będą mogli lepiej przeglądać Internet, korzystać ze strumieni wideo w rozdzielczości UHD, grać w chmurze i przetwarzać obrazy bez opóźnień.

Fakt, że komputer Raspberry Pi jest sprawdzony i stanowi zaufany sprzęt sprawia, że proces tworzenia nowych, złożonych aplikacji i prototypowania ich znacząco się przyspiesza, co przekłada się na istotną redukcję kosztów pracy profesjonalistów i funkcjonowania startupów. Projektanci mogą dzięki temu mniej koncentrować się na sprzęcie, a spędzić więcej czasu przywiązując uwagę do wartości dodanej, jaką wprowadzają za pomocą własnych funkcji programowych.

Nowy, 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi 4 Model B zachowuje te same kluczowe cechy w zakresie wydajności i łączności, jakich oczekują klienci dotychczasowych wariantów, a w tym:

 • Wydajność: układ SoC BCM2711, wyprodukowany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, cechuje się znacznym zwiększeniem efektywności energetycznej w porównaniu do poprzednich modeli.
  Procesor: cztery 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz, pozwalają Raspberry Pi Model B pracować trzykrotnie szybciej niż był w stanie wykonywać operacje jego poprzednik.
 • Wideo i dźwięk: dwa porty micro HDMI pozwalają na obsługę dwóch wyświetlaczy o rozdzielczościach do 4K.
 • Łączność:
  • dwa porty USB 3.0 SuperSpeed pozwalają na osiąganie szybszych transferów do i z urządzeń pamięci masowej (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowe połączenie ethernetowe umożliwia transfery sieciowe z szybkością do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa, pracująca w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, pozwala na uzyskanie realnych transferów na poziomie przekraczającym 100 Mb/s; certyfikat dla płytki jako modułu sprawia, że zredukowane są nakłady, jakie trzeba ponieść na testowanie pod kątem zgodności gotowego produktu z wymogami prawnymi; pozwala to skrócić czas i zmniejszyć koszt, potrzebne na wprowadzenie wyrobu na rynek.
 • Pamięć: dostępne obecnie opcje obejmują warianty z pamięcią o pojemności 2 GB, 4 GB i dodany właśnie wariant 8 GB LPDDR4.

Do innych kluczowych cech komputera należą:

 • Multimedia: dekodowanie H.265 (4k@60 fps), dekodowanie H.264 (1080@60 fps) oraz kodowanie H.264 (1080@30 fps); wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0; sprzętowe przetwarzanie danych z czujnika obrazu.
 • Uniwersalne wejścia i wyjścia: definiowane przez użytkownika porty GPIO, dostępne na standardowym 40-pinowym złączu, w pełni kompatybilnym z poprzednimi generacjami płytki; dodatkowe interfejsy UART, I2C i SPI, multipleksowane na 40-pinowym złączu.
 • wsparcie dla kart SD: złącze kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych.
 • Power over Ethernet: wsparcie dla standardu PoE z użyciem zewnętrznego modułu.


Sarah Fawcett, Global Program Manager for Single Board Computers w firmie Farnell powiedziała: „Raspberry Pi to najlepiej sprzedający się komputer jednopłytkowy wszechczasów. Został on bardzo dobrze przyjęty przez naszych klientów z całego świata. Dodatkowa pamięć i szybsze przetwarzanie danych w 8-gigabajtowym wariancie Raspberry Pi 4 Model B sprawiają, że klienci skoncentrowani na projektach mogą zdobyć łatwe w użytku rozwiązanie sprzętowe, które świetnie skaluje się w górę i w dół, by spełnić wymagania pamięciowe różnorodnych aplikacji. Wariant o zwiększonej ilości pamięci, wraz z szerokim wyborem dodatkowych akcesoriów czyni Raspberry Pi jednym z najbardziej elastycznych i ekonomicznych w zakupie komputerów jednopłytkowych dla konsumentów, profesjonalistów oraz do zastosowania w edukacji i w aplikacjach komercyjnych.”

Eben Upton, Raspberry Pi Trading Chief Executive, powiedział: „Niezmiernie się cieszymy, że pracujemy z firmą Farnell by wprowadzić nową 8-gigabajtową wersję Raspberry Pi 4 na rynek. Jest to produkt, o którego przygotowaniu myśleliśmy już od momentu premiery Raspberry Pi 4 w czerwcu 2019 roku i teraz, dzięki naszym bliskim relacjom z dostawcą pamięci dla Raspberry Pi, firmą Micron, nasze marzenia stały się rzeczywistością. Produkt ten, wraz z nadchodzącym, 64-bitowym systemem operacyjnym, bazującym na Debianie, otworzy bardzo duży rynek wysoce wydajnych aplikacji, możliwych do przygotowania w oparciu o platformę Raspberry Pi.”

Farnell jest największym producentem i dystrybutorem Raspberry Pi - jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk.

Farnell gromadzi w swoich magazynach wszystkie wersje komputera jednopłytkowego Raspberry Pi, wraz z całym ekosystemem akcesoriów, dzięki czemu użytkownicy mogą budować urządzenia na potrzeby domowe, profesjonalne, edukacyjne, czy też do zastosowań typowo komercyjnych.

Wśród oferowanych akcesoriów można znaleźć obudowy, zasilacze, kable micro HDMI i niedawno wprowadzony na rynek moduł Raspberry Pi High Quality Camera. Ponadto klienci mogą skorzystać z pomocy technicznej, świadczonej w dni robocze, a także z bezpłatnie dostępnych, cennych materiałów online, publikowanych na stronie internetowej Farnell oraz ze społeczności element14, zorganizowanej przez i dla inżynierów i twórców.

Nowy 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi Model B jest dostępny do nabycia w firmie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl