Ile kosztuje system smart home? Fakty i mity o inteligentnym domu - INTELIGENTNY DOM - AUTOMATYKA DOMOWA - SMART HOME - ABB-FREE@HOME
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ile kosztuje system smart home? Fakty i mity o inteligentnym domu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ile kosztuje system smart home? Fakty i mity o inteligentnym domu

Ile kosztuje system smart home? Fakty i mity o inteligentnym domu
fot. ABB-free@home®

Choć w Polsce przybywa domów typu smart, to jak podaje magazyn „Smart Home Device Tracker”, rynek automatyki domowej w blisko 90 proc. koncentruje się w Europie Zachodniej*. Mimo że technologie inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne i łatwe w obsłudze, to wokół nich narosło wiele mitów. Niesłusznie – żadne inne rozwiązanie nie sprawi, że dom będzie tak wygodny, bezpieczny i skrojony na miarę potrzeb.

Z roku na rok, szczególnie w Europie Zachodniej, przybywa mieszkań i domów z systemem automatyki domowej, a według prognoz do 2023 r. rynek zasili aż 1,39 mld jednostek typu smart home**. Rozwiązania takie jak ABB-free@home® są bowiem dostępne dla każdego, kto marzy o wygodnym, oszczędnym domu, którym można sterować z poziomu smartfona. 

W praktyce barierą w wybraniu tej technologii są często stereotypy, które wynikają ze stosunkowo małej znajomości wspomnianych systemów. Dlatego przyglądamy się faktom i obalamy mity. Oto najważniejsze z nich:

1. System dla inteligentnego domu jest drogi

Systemy automatyki domowej są kojarzone z dużą inwestycją, pochłaniającą znaczny budżet. Jak podaje ABB, koszt instalacji systemu ABB-free@home® wynosi średnio 5 proc. wartości mieszkania lub domu. Co ważne, warto pamiętać o tym, że wkład finansowy poniesiony na instalację systemu smart home, zwróci się w postaci mniejszych rachunków. Inteligentny dom jest bowiem zoptymalizowany pod względem zużycia energii i ciepła. Przykładowo system zadba o to, by światła były włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywają domownicy, a latem w czasie słonecznego dnia opuści rolety, które nie wpuszczając promieni słonecznych nie pozwolą przegrzać domu. Z kolei, gdy w pokoju zostanie otwarte okno, automatycznie wyłączy się klimatyzacja.

2. Inteligentne systemy są przeznaczone tylko dla dużych rezydencji

Faktycznie rozwiązania takie jak KNX są polecane do domów o dużej powierzchni. Alternatywą są jednak bardziej dostępne i intuicyjne systemy smart home. Przykładem jest ABB-free@home®, który z powodzeniem jest instalowany nie tylko w domach, ale także mieszkaniach, a nawet kawalerkach. Niezależnie od metrażu można, więc cieszyć się wygodą inteligentnego domu. By sprawdzić, jak w praktyce system automatyki domowej działa na ograniczonej powierzchni, można przekonać się w apartamencie pokazowym ABB Living Space® Experience w Warszawie.

3. System automatyki domowej jest trudny w instalacji

Początkowym montażem i instalacją systemu ABB-free@home® zajmują się instalatorzy. Specjalista najczęściej wykonuje centralną instalację czujników i aktorów, w której wszystkie z nich montowane są wspólnie w szafce rozdzielczej. Z kolei, czujniki są rozmieszczone w domu, zgodnie z potrzebami domowników. System daje możliwość zintegrowania aż 150 urządzeń w jednej instalacji, więc możliwości ich konfiguracji i ustawień są niemal nieograniczone. By pierwszy raz uruchomić i ustawić system, nie potrzeba być programistą. Warto jednak skorzystać z pomocy instalatora, a później zmieniać ustawienia samodzielnie. W każdej chwili można także wrócić do zapisanych przez specjalistę ustawień.

4. Technologie smart home są trudne w obsłudze

Z obsługą systemu ABB-free@home® z powodzeniem poradzi sobie każdy.  Systemem można sterować zarówno przy pomocy konwencjonalnych przełączników, jak i wygodnej, intuicyjnej aplikacji, obsługiwanej przez wszystkie urządzenia mobilne. Zmiany w ustawieniach systemu można wprowadzić przy pomocy aplikacji, korzystają z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera.

5. System smart home wymaga instalacji na etapie budowy domu

System automatyki domowej ABB-free@home® można zainstalować zarówno, gdy mamy już konwencjonalną instalację, jak i gdy dopiero jesteśmy na etapie wykańczania wnętrz nieruchomości. W pierwszym przypadku instalator może bowiem wykorzystać bezprzewodową komunikację między urządzeniami. Nie wymaga to uciążliwego skuwania ścian czy podłączenia przewodu tzw. magistrali. System korzysta wtedy z komunikacji za pośrednictwem częstotliwości radiowej, do której wymagany jest jedynie zasilacz sieciowy. Co ważne, nawet w przypadku instalacji systemu smart home w wykończonym mieszkaniu, możemy w pełni korzystać z jego wszystkich funkcji.

6. Inteligentny dom przestanie działać bez internetu

Gdy w inteligentnym domu następuje przerwa w dostawie internetu, jego funkcje będą działały bez zmian. Nie będziemy jednak mogli sterować domem zdalnie, np. będąc w pracy. Inaczej dzieje się w przypadku braku prądu – w  takiej sytuacji dom zachowa się tak samo, jak każdy budynek. Nie będzie możliwości ustawienia scen świetlnych, czy sterowania klimatyzacją aż do momentu, gdy wróci zasilanie.

7. Ktoś obcy przejmie kontrolę nad domem

Teoretycznie włamanie do systemu inteligentnego domu jest możliwe, jednak jest on chroniony przez odpowiednie zabezpieczenia podobnie, jak komputer jest wyposażony w program antywirusowy. Połączenie jest szyfrowane, a dostęp do niego mają wyłącznie domownicy. W rzeczywistości dom inteligentny wpływa nawet na zwiększenie bezpieczeństwa. System monitoruje wskaźniki dymu czy przekroczenia norm dwutlenku węgla. Ponadto, inteligentny dom posiada wiele przydanych funkcji – od monitoringu, wideodomofonu po możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń przy pomocy jednego przycisku.

8. Wystarczą akcesoria i gadżety smart, by dom był inteligentny

Kompletnych systemów automatyki domowej, takich jak ABB-free@home® nie można porównać do gadżetów o pojedynczych funkcjach, które pozwalają, np. na sterowanie gniazdkami elektrycznymi czy taśmami LED. Przede wszystkim inwestycja w system smart home renomowanego producenta, to gwarancja wysokiej jakości zarówno urządzeń, jak i oprogramowania, a także ich żywotności. Dom powinien być przecież inteligentny i jednocześnie niezawodny na długie lata - tylko wtedy jest w pełni komfortowy.

Co więcej, system automatyki domowej ABB regularnie jest wzbogacany o nowe, zintegrowane funkcjonalności, dzięki czemu użytkownicy zyskują dostęp do większych możliwości, które przekładają się na codzienną wygodę. Przykładowo niedawno system zyskał funkcję Geofencing, która pozwala na utworzenie wirtualnego ogrodzenia domu. Po wejściu lub wyjściu domowników z tego obszaru, system automatycznie wykonuje ustawione czynności, m.in. gasi światła lub załącza ogrzewanie, gdy wracamy z pracy.

* Dane z raportu International Data Corporation: World Data Quarterly Smart Home Device Tracker. 2019
** Dane z raportu International Data Corporation: World Data Quarterly Smart Home Device Tracker. 2019

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl