Prof. Łobejko: Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0 - CYBORG - CYBORGIZACJA - CYBERNETYKA - PRZEMYSŁ 4.0 - SMART FACTORY - CZWARTA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA - INTELIGENTNE FABRYKI - SZTUCZNA INTELIGENCJA DLA PRZEMYSŁU
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Prof. Łobejko: Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prof. Łobejko: Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0

Prof. Łobejko: Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0

Sztuczna inteligencja będzie ważnym elementem przemysłu 4.0., pomoże nam uporać się z nadmiarem informacji i zastąpi nas w pewnych czynnościach - mówił prof. Stanisław Łobejko z SGH podczas wykładu Prasowej Akademii Pieniądza XXI.

Zdaniem prof. Łobejki, który jest ekspertem od zarządzania innowacjami, jednym z efektów zapoczątkowanej w latach 80. XX w. trzeciej rewolucji przemysłowej, zwanej cyfrową jest zalew informacji, których ludzie nie potrafią wykorzystać.

„Trzecia rewolucja sprawiła, że żyjemy w epoce informacyjnej. Mamy ogromną ilość danych, z którymi człowiek przestaje sobie radzić. Nie jesteśmy w stanie przejrzeć, przetworzyć zasobów internetowych. Wpisując w wyszukiwarkę dowolne hasło, nie jesteśmy w stanie przejrzeć milionów haseł i stron internetowych” - mówił podczas wykładu profesor.

Jego zdaniem z punktu widzenia innowacji to jest właśnie punkt, gdzie pojawi się nowa technologia rozwiązująca te problemy. Według prof. Łobejki jest nią sztuczna inteligencja, która pomoże nam uporać się z tymi problemami, zastąpić nas w pewnych czynnościach.

Wykładowca zwrócił uwagę, że jednym z kluczowych elementów czwartej rewolucji przemysłowej będzie dalszy rozwój automatyzacji procesów produkcyjnych. ”Przemysł 4.0. to przemysł, w którym następuje automatyzacja wielu czynności i to nie tylko w procesach produkcyjnych, ale także w pracy szeregu zawodów, a także naszego życia codziennego” - zauważył ekspert.

Jego zdaniem nastąpi dalszy rozwój inteligentnych fabryk, tzw. smart factories, w których maszyny staną się „inteligentne” - będą się komunikować już nie tylko z człowiekiem, ale także ze sobą. „Proces montażu samochodu w takiej fabryce będzie przebiegał bez udziału człowieka. Maszyny za pomocą sygnałów będą się wzajemnie informować o kolejnych etapach produkcji. Człowiek będzie tylko obserwatorem sprawdzającym, czy maszyny działają prawidłowo” - wyjaśnił prof. Łobejko.

Dodał, że w fabrykach przyszłości maszyny będą też samodzielnie składać zamówienia u dostawców.

Według prof. Łobejki w okresie rewolucji 4.0. w jeszcze większym stopniu niż obecnie ludzie będą mieć do czynienia internetem rzeczy, tzw. „internet of things”. Chodzi o wyposażenie w sztuczną inteligencję urządzeń i maszyn gospodarstwa domowego i umożliwienie sterowania nimi za pomocą sieci internetowej.

Elementem czwartej rewolucji przemysłowej będą też systemy cybernetyczno-fizyczne, czyli cyborgi. Jak wyjaśnił prof. Łobejko, będą to zaawansowane technologicznie urządzenia połączone z organizmami biologicznymi - nowe byty, które będą półczłowiekiem, półmaszyną. Ekspert przyznał, że są to pewne wizje i wcale tak być nie musi. Dodał jednocześnie, że w tej kategorii mieści się też „wiele dobrego”, jak np. urządzenie znane z trzeciej rewolucji przemysłowej, czyli rozrusznik serca.

Podsumowując wykład, prof. Łobejko ocenił, że dobrobyt ludzi coraz bardziej jest uzależniony od techniki i technologii, które nie tylko, że same są innowacjami, ale także są źródłem innowacji. „Trudno dzisiaj sobie wyobrazić życie współczesnego człowieka bez nowoczesnych technologii, których źródłem jest rozwój nauki i techniki a jego rezultatem innowacje” - wskazał ekspert.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl