Mikrosieć zasili całą wyspę - ENERGIA ODNAWIALNA - OZE - ABB - AFRYKA - RPA - WYSPA SOLARNA - WYSPA ENERGII ODNAWIALNEJ - MIKROSIECI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Mikrosieć zasili całą wyspę
drukuj stronę
poleć znajomemu

Mikrosieć zasili całą wyspę

Mikrosieć zasili całą wyspę
fot. arch. ABB

Mikrosieć i technologia bezprzewodowa ABB umożliwiają zasilanie energią słoneczną miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wzorcowy przykład dla przyszłych, opartych o czystą energię, rozwiązań.

Ze względu na swoje położenie i ukształtowanie, wyspa Robben w RPA przez wieki była miejscem odosobnienia. To tam 18 lat swojego życia spędził Nelson Mandela, przywódca ruchu przeciw apartheidowi. Robbeneiland, na której wciąż znajduje się więzienie (pełniące obecnie rolę muzeum), staje się dziś przykładem, jak można wykorzystać czystą energię.

Wyspa stanowi dom dla 100 przewodników oraz pracowników muzeum. Codziennie odwiedza ją nawet 2000 turystów. Aby zapewnić niezawodne i ekologiczne zasilanie na tym terenie, południowoafrykański Departament Turystyki zainstalował mikrosieć wykorzystującą energią słoneczną i opartą na zaawansowanych technologiach ABB.

Mikrosieć, która w praktyce jest małą sieć elektroenergetyczną, pozwoli ograniczyć stosowanie paliwożernych i zanieczyszczających powietrze agregatów prądotwórczych z silnikiem diesla. Dotychczas były one jedynym źródłem zasilania na wyspie. ABB, która zainstalowała już ponad 30 mikrosieci w różnego rodzaju lokalizacjach, stoi na stanowisku, że technologia ta doskonale sprawdza się nie tylko na wyspach, ale i w innych miejscach, gdzie oddalone od cywilizacji skupiska ludzkie potrzebują czystego, zrównoważonego i stabilnego źródła energii – bez konieczności przyłączania do dużej publicznej sieci energetycznej.

–  Instalacja na wyspie Robben to przykład na to, że mikrosieci znajdują szerokie zastosowanie w różnych stronach świata i w różnych warunkach. Wydaje się, że w Polsce impulsem do szerszego zastosowania technologii związanych z mikrosieciami będzie między innymi inicjatywa tworzenia klastrów energii, które mają być naszą odpowiedzią na zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego – uważa Rafał Płatek z ABB.

Dla mieszkańców wyspy Robben stworzenie ekologicznej i wydajnej mikrosieci to kolejna rzecz, która może inspirować gości. – Robbeneiland powinna zawsze inspirować i dawać nadzieję – mówi Vusumzi Mcongo, aresztowany w wieku 24 lat i przetrzymywany przez lata na wyspie jako więzień polityczny. Dziś ma 63 lata i jest jednym z przewodników po więzieniu. – Jestem przekonany, że nasza przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Działanie mikrosieci zależy od rozbudowanych rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają jej osiągnąć optymalną wydajność. ABB Ability pozwala na monitorowanie i obsługę systemu z Kapsztadu, który od wyspy dzieli 9-kilometrowy pas niespokojnych wód. Zdalna komunikacja powoduje, że nie ma konieczności utrzymywania pracowników obsługi na wyspie. Ma to duże znaczenie ze względu na szybko zmieniające się warunki pogodowe, przez które transport na wyspę i z powrotem bywa niemożliwy.

Ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną wyspy Robben, na której poza więzieniem znajdują się również m.in. port i latarnia, odpowiada zapotrzebowaniu 130 gospodarstw domowych. Przed instalacją mikrosieci wyspa była całkowicie zależna od zasilania pochodzącego z agregatu z silnikiem wysokoprężnym, który spalał co roku ok. 600 000 litrów paliwa. To wiązało się z ogromnymi kosztami oraz zanieczyszczaniem środowiska. Dzięki temu, że wyspa będzie zasilana energią słoneczną przez co najmniej 9 miesięcy w roku, a agregat będzie wykorzystywany wyłącznie jako zapasowe źródło zasilania, mikrosieć zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 75 proc. i zredukuje koszty paliwa.

– Mikrosieci stanowią kluczowy element przyszłych sieci energetycznych – mówi Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Rozwiązanie, które wdrażamy na wyspie Robben, stanowi jeden z punktów odniesienia dla projektów mocniejszych, bardziej inteligentnych i ekologicznych sieci energetycznych.

Wyspa Robben

Wyspa Robben

Panele fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną znajdują się w południowo-wschodniej części wyspy. Ich łączna powierzchnia równa jest powierzchni boiska do piłki nożnej, a moc szczytowa wynosi 667 kW. W ramach instalacji 12 inwerterów fotowoltaicznych przekształca prąd stały (DC) z ogniw fotowoltaicznych na prąd przemienny (AC), potrzebny do zasilania wyspy w energię elektryczną. Dzięki zastosowaniu odpowiednich akumulatorów, energia elektryczna dostarczana jest przez około siedem godzin od momentu zachodu słońca.

Projekt jest częścią inicjatywy dla turystyki przyjaznej środowisku, finansowanej przez Departament Turystyki. Za jego realizację odpowiada SOLA Future Energy.

Dzięki wykorzystaniu sieci bezprzewodowej nie było konieczności budowy dodatkowych instalacji kablowych, co pozwoliło uchronić środowisko naturalne. Wyspa Robben została włączona do programu dziedzictwa naturalnego RPA. Jest miejscem siedlisk ponad 20 000 pingwinów afrykańskich oraz gazeli południowoafrykańskich, narodowej maskotki RPA. Jest również ostoją ptactwa.

– To miejsce jest moją pasją – przyznaje pan Mcongo, przewodnik, dla którego ochrona zarówno naturalnego środowiska, jak i historycznego dziedzictwa wyspy Robben jest bardzo ważna. – Wyciągam wnioski z przeszłości, ponieważ to właśnie przeszłość uczyniła mnie osobą, którą jestem dzisiaj.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl