Mierniki cctv opinie - Telewizja przemysłowa
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Mierniki cctv opinie

Brak awataru
Bartek Kostrzewski

Witam, dostałem za zadanie znalezienie dobrego miernika CCTV. Firma w której pracuje świadczy usługi podwykonawstwa konserwacji telewizji przemysłowej. Na allegro widziałem w dobrej cenie tester z wyświetlaczem MIERNIK DO KAMER CCTV Spacetronik SP-A93P: http://allegro.pl/tester-miernik-do-kamer-cctv-spacetronik-sp-a93p-i5040816172.html Jak widzę to Spacetronik specjalizuje się w testerach CCTV.

Co o tym myślicie? Będę wdzięczny za opinie. 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Damian Lewandowski

Tego modelu nie miałem, ale od tego sprzedawcy na Allegro kupiłem mobilny tester kamer http://allegro.pl/mobilny-tester-kamer-ip-spacetronik-sp-ipt1-i5043668400.html  za taką cenę spodobała mi się funkcjonalność urządzenia: tester kamer, Power Bank i Hotspot.  Jeżeli chodzi o markę Spacetronik to rzeczywiście przodują w testerach CCTV, ogólnie dobry mają sprzęt do monitoringu.

Ostatnio edytowane 18.03.2015 przez Damian Lewandowski. Powód: zły odnośnik
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Przed konkursem "piękności" warto zastanowić się, do czego ten "dobry miernik CCTV" ma służyć.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bartek Kostrzewski
treborsz
 

Przed konkursem "piękności" warto zastanowić się, do czego ten "dobry miernik CCTV" ma służyć.

Przede wszystkim do sprawdzenia czy zainstalowane kamery przemysłowe działają poprawnie: jakość obrazu, dźwięku, czy nie ma żadnych błędów, wiem że ma też być używany przy ewentualnej rozbudowie monitoringu, zapomniałem dodać że są to kamery obrotowe, jakby były jakieś dodatkowe funkcje mile widziane, a możesz coś doradzić? Na razie na oku mam ten wskazany wcześniej model Tester CCTV Spacetronik SP-A93P

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Do tego nie potrzebujesz miernika.

Po pierwsze - weź pod uwagę, że technologia analogowa odchodzi powoli do lamusa.

Po drugie - na miniaturowym ekranie, w dodatku LED, sprawdzisz jedynie, czy obraz jest, jakiej mniej więcej jakości (za pomocą swojego sokolego wzroku spróbujesz stwierdzić, czy są zakłócenia, czy ich nie ma; ewentualna diagnoza pojawiających się zakłóceń będzie zależała od wiedzy i doświadczenia instalatora/użytkownika), ustawienie ostrości będzie także zależało od sprawności oka operatora...

Po trzecie - w przypadku kamer obrotowych próby nawigacji w menu ustawień mogą być problematyczne z kilku powodów: mała rozdzielczość ekranu (znaki mogą być nieczytelne), brak możliwości wejścia w parametr lub brak możliwości zmiany jego ustawień, a często także brak możliwości wyjścia z menu (brak dedykowanego dla danej kamery klawisza funkcyjnego).

 

W związku z powyższym - zamiast "miernika" proponuję zainwestować trochę wysiłku, nawiedzić z pielgrzymką jakiś bazarek, popytać o mały odbiornik TV (z wejściem WIDEO - najczęściej jest to złącze CINCH / JACK) - znalezienie i zakup odpowiedniego rozwiązania to połowa sukcesu.

W przypadku sterowania PTZ - na wyprzedaży u dilera CCTV zakupic klawiaturę z dżojstikiem posiadającą zaimplementowane najpopularniejsze na rynku protokoły sterujące: Pelco P oraz Pelco D (koniecznie z możliwością zmiany ustawień parametrów komunikacji).

 

Inna metodą jest wykorzystanie laptopa. Do niego wystarczy dokupić "kartę przechwytującą" wideo na USB. Do tego konwerter USB/RS-485 (zakładam, że większość laptopów nie posiada interfejsu RS-232) plus dostępne w Internecie bezpłatne programy do sterowania PTZ.

 

Przyznam się szczerze, ze nie spotkałem "miernika" zarówno do kamer analogowych, jak i IP. Najbliżej mi do urządzenia Pelco IPCT01 (spotykany także pod innymi nazwami/markami). Jednak pomimo tego, że posiada port RS-485, to jest on "zarezerwowany do wykorzystania w przyszłości". Poza tym ma przydatna funkcjonalność: obsługa sygnału wideo PAL/NTSC (wraz z cyfrowym zoomem), obsługa kamer IP (m. in. ONVIF), zasilanie kamer IP PoE, zmiana ustawień PoE (wraz z pomiarem), automatyczne wyszukiwanie kamer IP, wysyłanie do kamer IP komend API, robienie zrzutów ekranów (snapshot), nagrywanie strumieni wideo z kamer (oraz ich odtwarzanie), tester kabli UTP.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Damian Lewandowski

Oczywiście jak najbardziej można stosować rozwiązania zastępcze, może i sprawdziłoby się to wśród młodych osób które lubią poeksperymentować ale jakoś nie wyobrażam sobie montera biegającego z laptopem i sprawdzającego monitoring cctv, kamery zazwyczaj są na dachu itp. więc chyba taki miernik jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, z tego co wiem to monterzy takich konserwacji maja na pewno po kilka wiec podchodzi z miernikiem sprawdza i ok, wiec nie wiem czy rozwiązanie, które podałeś byłoby dobre albo może prostsze dla kolegi, mierniki Spacetronik maja polskie menu, są wyposażone w funkcje kontroli i testu kamer PTZ i z tego co widzę specjalizują się w tym sprzęcie, ale przyznam że pomysłową podałeś alternatywę.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Jeszcze raz: do czego ten "dobry miernik CCTV" ma służyć?

Po pierwsze - CCTV w standardowym wykonaniu analogowy odchodzi do lamusa. W tej chwili zdecydowana większość systemów to systemy IP. W przypadku systemów analogowych perspektywiczna na przyszłość wydaje się jedynie technologia AHD. Jednak żaden "miernik" (urządzenie z wejściem wideo CVBS) nie wyświetli obrazu z kamery AHD.

Po drugie - polemizowałbym ze stwierdzeniem, że "kamery zazwyczaj są na dachu". Rozejrzyj się, drogi czytelniku mojego wpisu dookoła i znajdź kamerę na dachu. Zapewne zajmie Ci to trochę czasu...

Po trzecie - polskie menu jest zapewne kluczową i niezbędną funkcją dla kroczącego śmiało po dachach dzielnego instalatora/konserwatora ;).

Podsumowując - sam mam podobny miernik. Tym razem słowa miernik nie wziąłem w cudzysłów: jest to typowy miernik podstawowych wielkości elektrycznych (U, I, R) wyposażony dodatkowo w generator obrazu, monitor, wejście przelotowe wideo CVBS, port danych RS-422/RS-485 (4-przewodowy - możliwość "podsłuchiwania" wysyłanych/odbieranych komend), tester kabli UTP, itp. Jako praktyk - korzystam z niego naprawdę sporadycznie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Damian Lewandowski

To racja, też jestem za systemami IP, ale są sieci analogowe i takie też trzeba konserwować, zresztą analogowy czy IP to kwestia gustu, ale nie o tym było zapytanie autora. A tak z ciekawości jak widzę to ten miernik http://www.dmtrade.pl/p4916,specjalistyczny-miernik-lan-tester-ip-cctv-spacetronik-sp-ipl07sdi.html jest też miernikiem kamer IP.

Ok, może źle się wyraziłem, pisząc "kamery zazwyczaj są na dachu" miałem na myśli ściany budynków, słupy itd. ogólnie miejsca trudno dostępne.

Są mierniki CCTV również wyposażone w dodatkowe opcje pomiaru napięcia itd. Nie polemizuję co jest lepszym rozwiązaniem, pytanie było odnośnie mierników CCTV więc warto może doradzić coś w tym kontekście.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Trzeci raz ponawiam pytanie zasadnicze: do czego ten "dobry miernik CCTV" ma służyć? Praktyczny problem (przykład usterki) - praktyczne rozwiązanie (użycie "miernika"), a nie dywagacje teoretyczne.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bartek Kostrzewski

Widzę, że wywiązała się ciekawa dyskusja, pytasz do czego ma służyć- no właśnie do kontroli usterek kamer cctv, sprawdzania jakości, rozbudowy systemów itd. w firmie wymagane jest użycie miernika, tak jak określiłeś jest to praktyczne rozwiązanie- nie chcę rozwiązań zastępczych- problemem jest raczej jaki miernik wybrać, na oku na razie mam tylko ten model co podałem miernik CCTV Spacetronik SP-A93P-co możesz o nim powiedzieć ze swojego doświadczenia?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Użytkownik zgłasza problem - usterka kamery CCTV. Jak za pomocą "miernika" zamierzasz skontrolować usterki kamer CCTV (i nie chodzi mi o potwierdzenie, ze usterka wystąpiła)? Czy nie ma innego sposobu?

Użytkownik zgłasza problem - utrata jakości wideo (np. spowodowana zakłóceniami). Jak za pomocą miernika zamierzasz przeprowadzić "sprawdzenie" jakości (czy "miernik" Ci podpowie, jak usunąć usterkę)?

Rozbudowa systemu - w jaki sposób "miernik" usprawni pracę?

Co do podanego typu urządzenia - jeśli oceniasz, że jest niezbędne dla pracowników Twojej firmy i bez niego, bez oferowanej przez niego funkcjonalności, wykonywanie pracy instalatora/konserwatora systemów CCTV jest niewykonalne lub zdecydowanie utrudnione - nabądź go.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bartek Kostrzewski

Mierniki CCTV generalnie służą do podglądu obrazu, sprawdzenia czy jest sygnał  obrazu itd. Pozostałe zadania to sprawdzenie uszkodzenia kabla LAN itp. Dodatkowo mierniki IP pomagają sprawdzić stan sieci- jakie są wolne adresy IP, przepustowości itp. 


Jak usprawnia miernik pracę instalatorowi- na pewno w momencie instalacji kamery, nie trzeba specjalnie schodzić i sprawdzać widoku kamery, tylko od razu na mierniku można wszystko ustawić, punkty jakie ma kamera widzieć, zoom itd.


Ja tam uważam, że jak są urządzenia które usprawniają pracę to dlaczego z nich nie korzystać, dlatego według mnie mierniki cctv są na pewno pomocne w pracy instalatora.
Co do wyboru miernika, to jeszcze nie zapadła decyzja, który model, ale wybór będzie z mierników Spacetronik. 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Z punktu widzenia praktyka poniżej kilka konkluzji:

- jakikolwiek miernik rzeczywiście może usprawnić pracę; jednak ważny jest także czynnik "ludzki", a ścisłej wiedza, jak to narzędzie wykorzystać; bazując na wpisach autora wątku obawiam się, że jego wiedza jest czysto teoretyczna (i to bardziej teoria marketingu niż teoria wiedzy technicznej);

- teoria, że ekran miernika (o formacie np. 3,5") pozwoli na ustawienie prawidłowej ostrości w kamerach, tak przystaje do rzeczywistości, jak to, że Usain Bolt pobije rekord świata na 100 metrów nie wiążąc sznurówek w butach; warto zapoznać się z procedurą ustawiania ostrości w kamerach (prawidłową, a nie "na oko"; warto zaznajomić się z głębią ostrości, kiedy jest najmniejsza i dlaczego właśnie wtedy należy ustawiać ostrość); "pastwiąc" się dalej wspomnę tylko o kamerach megapikselowych (ekran 3,5" "zapewni" niezwykle precyzyjnie ustawić ostrość obrazu);

- konieczność posiadania przez instalatora specjalnego "miernika" do sprawdzenia stanu sieci (jakie są wolne adresy, przepustowość, itp.) - nie będę tego komentował, bo każdy informatyk wie jak to zrobić za pomocą zwykłego laptopa.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl